Do czego służą wózki suwnicowe?

Wózki suwnicowe

Wózki suwnicowe, nazywane też suwnicami, to urządzenia bardzo pomocne w różnego rodzaju fabrykach, halach produkcyjnych i warsztatach. Można je również stosować na zewnątrz pomieszczeń. Są wyposażone w mechanizm podnoszenia i opuszczania, który służy do przemieszczania materiałów, w pionie i poziomie, w przestrzeni ograniczonej długością toru jazdy, wysokością podnoszenia oraz szerokością mostu.

Wózki suwnicowe służą przede wszystkim do podwieszania wyciągarek oraz wciągników na belkach, umożliwiając tym samym łatwe przemieszczanie zawieszonych na nich ciężarów. Specjaliści z firmy redrooster, która zajmuje się projektowaniem, produkcją, sprzedażą, wynajmem i serwisem urządzeń dźwigowych podpowiadają, co warto wiedzieć o wózkach suwnicowych.

Czym są wózki suwnicowe i kiedy się przydadzą?

Wózki suwnicowe dzielimy zgodnie z następującym podziałem:

  • Suwnice pomostowe (w tym natorowe i podwieszane),
  • Suwnice bramowe i półbramowe,
  • Suwnice konsolowe,
  • Suwnice specjalne.

Wózki suwnicowe, w zależności od ich zastosowania, są zbudowane z konstrukcji stalowej w postaci dźwigara lub dźwigarów, sterujących elementów elektrycznych, mechanizmu jazdy i wciągników oraz mechanizmu służącego do podnoszenia, czyli wciągnika lub wciągarki. Standardowo mechanizmy jazdy zapewniają ich płynny rozruch oraz zatrzymanie, z koeli w wersjach niestandardowych, systemy napędowe mogą mieć bezstopniową regulację prędkości.

Jak wybrać wózek suwnicowy?

Podstawowymi kryteriami wyboru suwnicy są między innymi udźwig, rozpiętość oraz natężenie pracy. Każda z suwnic powinna przebyć badanie rentgenowskie, aby potwierdzić wysoką jakość i zagwarantować odpowiedni udźwig, ten z kolei zależy od rodzaju wózka suwnicowego. Urządzenia tego typu pracują głównie w zamkniętych halach, jednak są też przystosowane do pracy na zewnątrz, w temperaturze nie niższej niż -20 stopni C.

Przed zakupem należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy urządzenie zostało zaprojektowane i skonstruowane zgodnie z postanowieniami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE. Takie urządzenie powinno mieć oznaczenie CE oraz dołączoną deklarację zgodności.

Zastosowanie wózków suwnicowych

Wózki suwnicowe mają zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu. Wiele urządzeń tego typu posiada wytrzymałą konstrukcję modułową i jest dostępna w wielu kombinacjach z możliwością adaptacji do różnych potrzeb. Różnorodność i elastyczność konfiguracji suwnic daje możliwość wyboru optymalnego rozwiązania dla fabryk, hal przemysłowych, placów budowy czy warsztatów.

Suwnice sprawdzą się szczególnie w budownictwie. Są niezastąpione do przenoszenia i układania ciężkich materiałów budowalnych. Sprawdzą się także przy pracach związanych z załadunkiem i rozładunkiem towarów.