Jakie jest nowe budownictwo?

Branża budowlana rozwija się nieustannie. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe materiały, maszyny oraz techniki wykonywania prac budowlanych. Mimo tego ciągłego postępu często możemy spotkać się z negatywnymi opiniami dotyczącymi nowego budownictwa.

Dlaczego ludzie są niezadowoleni i jak można uniknąć poważnych błędów przeczytacie poniżej.

Projekt

Czasami nowoczesne budynki wyglądają fantastycznie, ale ich użytkowanie jest kłopotliwe. Dobra funkcjonalność obiektu zawsze powinna być jednym z najważniejszych celów podczas projektowania.

Wykonanie

Wiele osób zwraca uwagę na to, że budynki stawiane są w dzisiejszych czasach za szybko. Po części skrócenie czasu budowy to wynik wykorzystywania nowoczesnych technik budowlanych. Przykładowo ogromne przyspieszenie można osiągnąć stosując gotowe moduły. Zdarza się jednak, że budynki są budowane i wykańczane niedbale, ponieważ czas na realizację prac jest zbyt krótki. Konsekwencją takiego postępowania jest konieczność wykonywania generalnego remontu już po kilku latach użytkowania budynku. Poważny inwestor powinien zadbać o to, aby jego obiekt był jak najlepiej wykonany. Sposobem na zapewnienie odpowiedniej jakości podczas robót budowlanych jest zatrudnienie inspektora nadzoru inwestorskiego. Taka osoba jest odpowiedzialna za odpowiednie wykonanie wszystkich elementów budynku, w tym np. instalacji. Na każdym etapie budowy inspektor sprawdza, czy używa się odpowiednich materiałów i postępuje się zgodnie z aktualną wiedzą budowlaną. Nadzór inwestorski to także pilnowanie, aby budynek był zgodny z projektem oraz wydanym pozwoleniem.

Nadzór inwestorski sprawowany jest przez specjalistów branży budowlanej. Na dużych budowach inspektorzy nadzoru inwestorskiego często pracują w zespołach. Wtedy każdy z członków grupy prowadzącej nadzór inwestorski jest odpowiedzialny na konkretny obszar.