Zalety i wady betonowych koszy na śmieci

Estetyczna aranżacja przestrzeni miejskiej cieszy nie tylko mieszkańców, ale także przyciąga turystów. Jednym z niezwykle ważnych elementów miejskiego krajobrazu są kosze na śmieci, które powinny charakteryzować się funkcjonalnością oraz estetycznym wyglądem, świetnie komponującym się z całością przestrzeni.

Miejskie parki, tereny zielone oraz skwery to miejsca, które zasługują na funkcjonalną i estetyczną aranżację. Zachowanie porządku w mieście zapewnią kosze na śmieci. Jak wybrać najlepsze z nich?

Postaw na wytrzymałość

Wśród wielu modeli koszy na śmieci warto wyróżnić produkty betonowe, które mają wiele zalet. Zaliczyć do nich można przede wszystkim bardzo solidną konstrukcję – produkty te charakteryzują się dużą odpornością na szkodliwe czynniki zewnętrzne (urazy mechaniczne, uderzenia), dzięki czemu świetnie sprawdzają się w przestrzeni miejskiej. Kosze na śmieci muszą być wyjątkowo wytrzymałe, ponieważ codziennie narażone są na niebezpieczeństwo uszkodzenia – czy to wskutek niekorzystnych warunków atmosferycznych (silny wiatr, opady), czy też działalności człowieka (wybryki chuligańskie). Modele betonowe charakteryzują się dużą wagą – w zależności od rodzaju mogą ważyć od 100 do 200 kg, nie trzeba zatem obawiać się, że silny podmuch wiatru spowoduje przewrócenie się kosza wraz z zawartością.

kosz na śmieci

Kosze betonowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Fot. Eco-Market

Walory estetyczne

Betonowe kosze na śmieci świetnie wpisują się w miejski krajobraz i stanowią idealne uzupełnienie parków, ulic, skwerów, osiedli mieszkaniowych oraz innych miejsc. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów betonowych koszy – okrągłe, zbudowane na planie kwadratu, koła, sześciokąta, w formie beczki z kopułą lub daszkiem, z metalowym wkładem lub obręczą na worek. Również gama kolorystyczna zapewnia bardzo szeroki wybór – producenci zapewniają zarówno klasyczne szare kosze, jak i modele wykonane z kamienia rzecznego barwionego na czerwono, a nawet z grysu o różnym zabarwieniu (biało-czarnego, granitowego, białego itd.).

kosz na śmieci z betonu

Estetyczny kosz betonowy. Fot. Eco-Market.pl

Wady betonowych koszy na śmieci

Kosze wykonane z betonu nie są oczywiście produktem uniwersalnym i nie będą pasowały do wszystkich aranżacji terenów zielonych. W wielu polskich miastach spotykamy parki urządzone w klasycznym stylu, z metalowymi elementami nawiązującymi do wzornictwa retro, w których dominują bogato zdobione latarnie uliczne, drewniane ławki na kutych stelażach. Taka przestrzeń wymaga koszy na śmieci, które będą stanowiły komplementarną całość z innymi elementami. Oczywiście producenci betonowych pojemników doskonale zdają sobie z tego sprawę i konstruują modele, które będą maksymalnie spełniać oczekiwania zarówno mieszkańców miasta, jak i osób odpowiedzialnych za architekturę parków i terenów zielonych. Pojawiają się zatem kosze z ozdobnymi obręczami (w kolorze miedzianym, zielonym), które prezentują się bardzo estetycznie i pasują do różnych aranżacji przestrzeni miejskiej.