Lampy w stylu skandynawskim

Lampy w stylu skandynawskim

Skandynawskie wnętrza już od kilku sezonów cieszą się w Polsce dużą popularnością. Ogromne znaczenie odgrywa w nich przestrzeń oraz światło. Zadaniem dużych przeszkleń jest wpuszczać do pomieszczeń jak najwięcej światła słonecznego. Jednak, jako że na północy Europy na nadmiar słonecznych dni nie da się narzekać, konieczne staje się doświetlenie wnętrza odpowiednio zaaranżowanym oświetleniem sztucznym. Warto zwrócić uwagę na bogatą ofertę produktów z kategorii oświetlenie w sklepie internetowym Łazienka Plus. 

Oprócz przestrzeni i światła aranżacje wnętrz w stylu skandynawskim lubią prostą formę, minimalizm oraz naturalne materiały. Powszechnie wykorzystuje się w nich bielone lub charakteryzujące się jasną barwą drewno. W kolorystyce wnętrza również przeważają jasne barwy, najczęściej biel, jasnoszary lub beż. Jako akcenty, które ożywiają przestrzeń, mogą pojawiać się intensywniejsze barwy. Wprowadzone do takich wnętrz meble mają być eleganckie, funkcjonalne oraz lekkie. A czym charakteryzuje się oświetlenie?

Skandynawskie wnętrza i oświetlenie

Lampy skandynawskie, podobnie jak same wnętrza, odznaczają się prostą formą i minimalizmem. Nie oznacza to wcale, że nie mogą zachwycać – wręcz przeciwnie. Ich piękno tkwi właśnie w prostocie i zastosowanych do ich produkcji naturalnych materiałach. Lampy skandynawskie można określić jako uniwersalne, bo z powodzeniem wpisują się także w inne wnętrza, które równie mocno, jak ten styl cenią prostą formę. Stylistyką lampy skandynawskie są bardzo bliskie industrialnym oprawom oświetleniowym.

Lampy wiszące w skandynawskich odsłonach

Lampy skandynawskie muszą być funkcjonalne i zapewniać maksymalny dopływ światła. Stąd zazwyczaj rezygnuje się z kloszy, które mocno je osłaniają i stawia na te jasne albo ażurowe. Doskonałym przykładem lamp wiszących, które wpisują się w ten styl, jest niczym nieosłonięta, zawieszona na kablu żarówka. Taka forma doskonale współgra z minimalistycznym, skandynawskim stylem. Niekiedy może ją też osłaniać niewielki klosz w postaci szklanej, przezroczystej bańki, lub klosza w kolorze białym albo dymionego szkła.

W skandynawskich wnętrzach doskonale sprawdzają się również oferowane przez sklep z oświetleniem Lampy.it metalowe, ażurowe klosze. Wyróżniają się różnymi, geometrycznymi kształtami, które w swojej prostej formie potrafią prezentować się bardzo elegancko. Osłonięta metalową kratką żarówka doskonale oświetla wnętrze i zapewnia w nim dostateczną ilość światła. Alternatywą dla takich lamp będą drewniane lub metalowe oprawy, które podobnie jak inne lampy komponujące się z tym stylem, pozostają skromne i wykazują prostą budowę.

Jakie jeszcze lampy do skandynawskich wnętrz?

W doświetleniu przestrzeni mieszkania pomaga zlokalizowane w strategicznych strefach oświetlenie punktowe. W tej roli doskonale sprawdzają się lampy podłogowe, które w postaci umieszczonego na trójnogu, charakteryzującego się prostą budową klosza pozostają kwintesencją stylu skandynawskiego. Wykonany z tkaniny klosz zazwyczaj pozostaje w tym przypadku biały, nieco rzadziej beżowy lub czarny. Taki klosz może również osłaniać źródło światła wsparte na pojedynczej, prostej nodze.

Oprócz lamp podłogowych w skandynawskich wnętrzach spotkamy się też z kinkietami o prostej formie. Te, podobnie jak lampy wiszące, mogą mieć postać szklanej bańki, lub delikatnie osłaniać źródło światła skromnym, metalowym kloszem. Dość często spotkamy się tutaj z drewnianym wykończeniem, które doskonale koresponduje ze stylistyką skandynawską i wpływa na ocieplenie wnętrza.

Styl skandynawski nie jest wyszukany, czy niezwykły w formie. Potrafi jednak zachwycać i niezmiennie od kilku sezonów cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów urządzających swoje własne cztery kąty.