Wiertnice rdzeniowe – wiercenie bez udaru

wiertnica rdzeniowa

Wiertnice rdzeniowe są wykorzystywane do przygotowania kanałów wentylacyjnych i kanalizacyjnych, różnego typu rur oraz przepustów dla większej ilości kabli.

Szybkie i precyzyjne wykonywanie określonych prac udaje się tylko wtedy, jeśli dobierzemy odpowiednie narzędzia i będziemy dysponowali adekwatnymi umiejętnościami. Tak samo jest w przypadku wiercenia otworów. Wiercenie otworów w asfalcie, betonie, ścianach z cegły, materiałach ceramicznych, głęboko pod ziemią, w specyficznych warunkach jest szczególnie trudne. Z tego powodu warto do takiego wiercenia użyć wiertnic rdzeniowych, zwanych inaczej diamentowymi.

Różnice miedzy wierceniem tradycyjnym a rdzeniowym

W tradycyjnym wierceniu, kiedy używa się tzw. udaru, może dojść do wielu nieestetycznych i naruszających konstrukcję pęknięć. Poza tym powstające przy tym drgania powodują potężny hałas. Dlatego, przy wierceniu równych, cylindrycznych otworów, w twardych i bardzo twardych powierzchniach, najlepiej sprawdzają się wiertnice rdzeniowe. Można nimi, szybko i precyzyjnie, wykonywać idealnie równe otwory o określonej średnicy. Otwory można wiercić pod dowolnym kątem i po zakończeniu prac nie trzeba ich dodatkowo „obrabiać”. Wiertnice rdzeniowe mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Podczas prac, pylenie i hałas są znacznie ograniczone. Najważniejszą częścią wiertnicy są koronki rdzeniowe. W newralgicznym miejscu, w części tnącej, są wykonane z diamentu. Warto jednak pamiętać, że wszystkie elementy, które mają styczność z twardym materiałem są bardzo wytrzymałe. Są jednocześnie odporne na wysokie temperatury, wibracje i tarcie. Wiertnice rdzeniowe można podzielić na niewielkie elektronarzędzia używane przy pracach monterskich oraz potężne maszyny wiertnicze używane w drogownictwie, przemyśle budowanym, pracach geologicznych i górnictwie.

Budownictwo, geologia, górnictwo – zastosowanie wiertnic rdzeniowych

Metoda wiercenia rdzeniowego znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W budownictwie wiertnice rdzeniowe są wykorzystywane do przygotowania kanałów wentylacyjnych i kanalizacyjnych, różnego typu rur oraz przepustów dla większej ilości kabli. W drogownictwie tego typu urządzenia są potrzebne przy stawianiu barierek i znaków drogowych. Odgrywają ważną rolę w górnictwie i pracach geologicznych. Wiąże się to z coraz większym zapotrzebowaniem na surowce energetyczne. Wiertnice rdzeniowe wykorzystuje się do drążenia w twardych skałach, by uzyskać sprawdzone informacje geologiczne. Takie wiercenia pozwalają ocenić głębokość i jakość warstw geologicznych, obecność skamielin, występowanie np. ropy lub innych surowców naturalnych. Podczas wiercenia rdzeniowego pobierane są również próbki do badań chemicznych, fizycznych, wytrzymałościowych. Często dokonywane są też dodatkowe oceny grubości i jakości wybranego materiału.

Rodzaj napędu

Jak w przypadku innych wiertnic, również wiertnice rdzeniowe można podzielić ze względu na rodzaj napędu. I tak wyróżniamy wiertnice rdzeniowe z napędem:

  • elektrycznym,
  • hydraulicznym,
  • pneumatycznym.

Wiertnice rdzeniowe elektryczne

Jest to najpopularniejszy rodzaj wiertnic o różnej mocy, wydajności i zastosowaniu. Jedne z najmniejszych mogą wiercić otwory do 150 mm. I są wykorzystywane w miejscach, gdzie jest bardzo trudny dostęp, bo nie wymagają statywu. Statywu natomiast wymagają wiertnice do 350 mm, które sprawdzają się w przypadku wykonywania np. systemów kanalizacyjnych. Wiertnice do 400 mm są bardzo uniwersalne. Można na nie nakładać wiertła o różnych rozmiarach. Największe są urządzenia do 600 mm. To dzięki nim tworzone są choćby kanały wentylacyjne.

Wiertnice rdzeniowe hydrauliczne

Są to urządzenia o dużej wydajności, przygotowane do pracy z największymi wiertłami koronowymi. Działają dzięki agregatowi hydraulicznemu, napędzanemu silnikiem spalinowym. Zaletą jest, że można regulować ich prędkość obrotową w czasie pracy. Wykonują głębokie otwory w bardzo twardych materiałach.

Wiertnice rdzeniowe pneumatyczne

Tam, gdzie niemożliwe jest użycie narzędzi elektrycznych lub spalinowych, do pracy przystępuje wiertnica pneumatyczna. Działa w wyniku zamiany energii powietrza w energię mechaniczną obrotową. Jest urządzeniem niewielkim, poręcznym, więc nie potrzebuje statywu. Może być przydatna w miejscach, gdzie panuje duża wilgotność.

O tym trzeba pamiętać

Wybierając wiertnicę rdzeniową należy pamiętać, że wymaga dodatkowego „osprzętu”. W wielu sytuacjach konieczny jest statyw (standardowy albo rozporowy) oraz – w przypadku wiercenia „na mokro” przyłącz, przez którą będzie dostarczane chłodziwo. Opcjonalnie wiertnice mogą być wyposażone w system bezpyłowego wiercenia, czyli odkurzacz przemysłowy albo końcówkę przy wiertle. Jeśli wiertnica jest dobrze dobrana do wykonywanych prac, inwestycja zwróci się błyskawicznie.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. HYCON