Jak bezpiecznie kupić mieszkanie, które jeszcze jest w budowie?

rachunek powierniczy

Problem kupowania mieszkań jeszcze niewybudowanych dotyczy tych, którzy zainteresowani są nabyciem nieruchomości bezpośrednio u dewelopera. Takiej formy zakupu nie należy się bać. Co więcej – może się nam ona opłacić.

Jeśli chcesz kupić dom czy też mieszkanie, które jeszcze nie powstało, możesz to zrobić bez ryzyka. Wszystko to dzięki tak zwanemu rachunkowi powierniczemu. Rachunek ten uchroni nas przed ewentualna stratą pieniędzy, a dzięki niemu będziemy dodatkowo chronieni prawami ustalonymi przez rząd. Jak to działa?

Jak działa rachunek powierniczy?

Najkrócej rzecz ujmując – rachunek powierniczy to rachunek w banku, na który przelewamy pieniądze, za które chcielibyśmy kupić nasze przyszłe mieszkanie. Dzięki temu, że kwota ta nie wpłynęła jeszcze na konto dewelopera, a jedynie banku, możemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani i w razie jakichkolwiek problemów z inwestycją czy też z samą firmą dewelopera, możemy liczyć na zwrot całej wpłaconej sumy.

Rachunek powierniczy jest czymś w rodzaju pomostu pomiędzy kupującym a deweloperem. Kupujący ma poczucie bezpieczeństwa, a deweloper wie, że kupujący na pewno posiada sumę pieniędzy potrzebną do zakupienia lokalu.

Rodzaje rachunków powierniczych i ich charakterystyka

Warto wiedzieć, że ustawa deweloperska nie tylko wprowadziła rachunek powierniczy, ale również podzieliła go na cztery rodzaje:

  • otwarty rachunek powierniczy,
  • otwarty rachunek powierniczy z gwarancja bankową,
  • otwarty rachunek powierniczy z gwarancją ubezpieczeniową,
  • i zamknięty rachunek powierniczy.

Z otwartym rachunkiem powierniczym mamy do czynienia wtedy, gdy bank – dysponując naszymi środkami – przelewa deweloperowi określone sumy pieniędzy w miarę postępowania prac budowlanych na nowym osiedlu, dążących do wybudowania naszego mieszkania.

Zamknięty rachunek zaś to forma nieco inna. W jego przypadku bank nie ma prawa przelać ani złotówki na konto dewelopera, aż do czasu, gdy my nie podpiszemy aktu notarialnego i nie otrzymamy prawa własności do mieszkania.

Dodatkowe zabezpieczenia pojawiają się w przypadku otwartych rachunków powierniczych. Możemy mówić tu zarówno o tzw. gwarancji bankowej oraz ubezpieczeniowej. W kontekście tej pierwszej to bank jest instytucją, która odda nam wszystkie zainwestowane przez nas pieniądze w momencie, gdyby nasz inwestor upadł i ogłosił bankructwo. Druga gwarancja wprowadza do całej gry trzeci podmiot – firmę ubezpieczeniową. Jeśli inwestycja nie dojdzie do skutku – to właśnie ona wypłaci nam pieniądze zainwestowane w mieszkanie. Partnerem artykułu jest inwestor odpowiedzialny za budowę osiedla Walendów Park w Nadarzynie.