Samodzielny montaż balustrady – jak zrobić to w odpowiedni sposób

Balustrady stanowią w głównej mierze zabezpieczenie schodów, balkonów czy też tarasów. Zwykle montowane są na krawędzi zabezpieczanego elementu, pełniąc przy tym również funkcję ozdobną. Warto w tym momencie stwierdzić, że coraz to większą popularnością cieszą się balustrady do samodzielnego montażu.

Dzieje się tak właśnie ze względu na niższy koszt, jak i niezwykłą łatwość przy samym ich montowaniu. Mogłoby to wydawać się problematyczne, jednak nic bardziej mylnego! Nie trzeba się obawiać, że nie damy sobie rady z ich zamontowaniem. Zobacz “Samodzielny montaż balustrady – jak zrobić to w odpowiedni sposób”, a przekonasz się, że to nic strasznego.

Balustrady w większości remontowanych i modernizowanych, jak i nowo projektowanych balkonach są mocowane od góry. Osadzenie boczne mocowania balustrady w zbyt cienkiej płycie może spowodować rozwarstwienia betonu, co prowadzi do odpadania jego fragmentów. Mocowanie bariery od dołu płyty wymaga sporej ilości wzmocnień, które gwarantują stabilność balustrady, natomiast powoduje to trudność z estetycznym rozwiązaniem tego detalu. Ze względu na walory architektoniczne najczęściej wybierane jest mocowanie od góry. Stanowi to typowe rozwiązanie w domach remontowanych, gdzie odtwarza się stare balustrady.

Montaż słupków balustrady

Zazwyczaj element mocujący słupek balustrady osadza się w warstwie cementowego podkładu pod hydroizolacją. Często kotwi się go w betonowej płycie konstrukcyjnej. Przechodzi wtedy nie tylko przez hydroizolację, ale też warstwę cieplnej izolacji. Co ważne, montaż słupków balustrady i elementu kotwiącego najlepiej jest przeprowadzić przed ułożeniem hydroizolacji, by można było wyprowadzić ją jak najwyżej elementu mocującego. Ważne jest by dobierać kotwy lub marki w celu utrzymania wytrzymałości mocowania. Kotwy można przytwierdzać na różne sposoby, przykładowo za pomocą żywicy. Marka stanowi element, który ma podstawę mocowaną mechanicznie do podłoża. Posiada dopasowany stalowy element, do którego mocuje się dalszą konstrukcję.

Dobór elementów mocujących

Dobór elementów mocujących to istotna sprawa podczas montowania bariery. Warto w tym wypadku pamiętać o grubości warstwy podkładu bądź płyty balkonowej, jak i wytrzymałości betonu i sposobu zbrojenia. Kotwy osadzone lub marki powinny posiadać antykorozyjną ochronę. Jeśli nie posiadają takiej fabrycznie, należy powierzchnię oczyścić i pokryć dwiema warstwami farby podkładowej.

Izolacja balustrady

Należy pamiętać, by zapobiec przedostaniu się wilgoci i wody do konstrukcji i ocieplenia. Izolacja balustrady, a dokładniej hydroizolacja powinna być wprowadzona na kotwę. Można to zrobić, dopiero wtedy gdy element mocujący balustradę ma odpowiednio dużą powierzchnię. W czasie stosowania elementu mocującego o małym przekroju należy pamiętać, aby wokół takiego mocowania hydroizolacja z materiału rolowego powinna przechodzić w bitumiczną masę. Natomiast, gdy jest ona wykonana z bezspoinowych materiałów powłokowych należy doprowadzić ją do elementu kotwiącego, otaczając go szczelnie wprowadzając nieco powyżej.

Uszczelnienie słupków balustrady

Układając posadzkę z płytek, wokół mocującego elementu powinno się pozostawić szczelinę 6-8 mm. Należy pamiętać, że wypełnia się ją trwale masą plastyczną, stosowaną na zewnątrz. Elastyczne uszczelnienie słupków balustrady nie powinno wychodzić zbytnio na element mocujący. Zdecydowanie wystarczy 2-3 mm ponad poziom posadzki.

Słupki z profili zamkniętych

Należy pamiętać, aby słupki z profili zamkniętych miały zaślepione wszystkie otwory. Jeśli natomiast poprzez niedopatrzenie dojdzie do zalania wnętrza profilu należy usunąć wodę wiercąc otwór w najniższym punkcie i wypełnić profil poliuretanową pianką. Zamiast niej można użyć również cementowej zaprawy o płynnej konsystencji.

Instrukcja montażu

Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie powyżej przytoczone informacje mogą zdecydowanie przestraszyć każdego zainteresowanego samodzielnym montażem klienta. Przebicie się przez stos informacji dla niektórych wydaje się niemożliwe do spełnienia, dlatego najlepiej zostawić to specjalistom. Współpracując z naszą firmą nie musicie się tym martwić. Wychodząc naprzeciw swoim klientom dodajemy do każdego zamówienia fachową instrukcję. Bez względu na to jaki rodzaj balustrady ze stali nierdzewnej zostanie wybrany instrukcja montażu znajdzie się w dostarczonej paczce, a w niej dokładnie krok po kroku co trzeba zrobić. Istnieje również kontakt telefoniczny podczas montażu z naszą doświadczoną kadrą pracowników. Drodzy Klienci – Wasze zadowolenie jest naszym sukcesem!