Na czym można oszczędzać budując dom?

Na czym można oszczędzać budując dom

Budowa domu jest poważną inwestycją wymagającą ogromnego nakładu środków finansowych, czasu i pracy. Poszukiwanie oszczędności w czasie realizacji tej inwestycji może mieć opłakane skutki. Są pewne sfery realizacji budowy domu, na których można nieco zaoszczędzić, niemniej w niektórych przypadkach oszczędzanie po prostu się nie opłaca.

Proces budowy domu jest wieloetapowy i obejmuje między innymi nabycie działki budowlanej, przygotowanie gruntu pod fundamenty, wybór projektu oraz budowę do stanu surowego otwartego, a następnie do stanu surowego zamkniętego. Ostatni etap budowy domu polega na wykonaniu prac wykończeniowych.

Zakup działki budowlanej

Cena działki budowlanej jest w dużej mierze zdeterminowane odległością od centrum miasta. Im większa odległość od ścisłego centrum, tym niższe ceny. Warto wykorzystać ową zależność – dzięki temu można zaoszczędzić nawet do kilkunastu tysięcy, które zostaną przeznaczone np. na prace wykończeniowe.

Zastanów się nad podpiwniczeniem

Wybierając dom niepodpiwniczony można zredukować koszty budowy o około 10 – 15%, w zależności od projektu. Zaletą wyboru domu niepodpiwniczonego jest również to, że budynek ma bardziej energooszczędny charakter.

Podobnie jest w przypadku konstrukcji dachu – im prostsza, z niewielką liczbą połaci, tym mniejszy koszt realizacji budowy. Proste konstrukcje dachów są charakterystyczne szczególnie dla domów energooszczędnych i pasywnych.

Uważaj na wygórowane stawki

Wśród inwestorów krążą mity na temat konsekwencji zatrudniania „tanich” ekip budowlanych. Prowadzi to do swoistego przyzwolenia na wygórowane stawki za usługi budowlane. Niektóre ekipy stosują stawki rynkowe, adekwatne do nakładu pracy i czasu, niemniej są też ekipy zawyżające stawki w nieuzasadniony sposób. Zarówno zatrudnienie fachowców, którzy wykonają prace „po kosztach”, jak i firmy budowlanej, która zawyża stawki rynkowe, nie jest dobrym rozwiązaniem. Przed zatrudnieniem ekipy budowlanej warto zatem sprawdzić, jakie są obecne stawki rynkowe. Informacje w tym zakresie są udostępniane w sieci. Na stawki rynkowe ma wpływ nie tylko minimalne wynagrodzenie i koszty związane ze składkami na ubezpieczenia społeczne czy podatki dochodowe, ale również dostępność danej usługi.

Materiały budowlane a oszczędności

Szukanie oszczędności w zakresie zakupu materiałów budowlanych nie powinno prowadzić do zastosowania materiałów o niskiej jakości. Marna jakość materiałów budowlanych da o sobie znać już w początkowym okresie eksploatacji domu. Można natomiast oszczędzać na transporcie materiałów, poszukując składów budowlanych oferujących dostawę w preferencyjnych cenach. Dobrym sposobem jest też negocjowanie rabatów, w przypadku nabywania materiałów budowlanych w określonym sklepie.

Wybór projektu architektonicznego

Im mniejszy dom, tym mniejsze będą koszty budowy i eksploatacji budynku. Warto zastanowić się nad tym już na etapie wyboru projektu architektonicznego. Oszczędnością będzie między innymi wybór gotowego projektu architektonicznego, a nie wykonywanego na indywidualne zamówienie, choć biorąc pod uwagę parametry działki nie zawsze jest możliwość wyboru szablonowego projektu architektonicznego.

Przy wyborze projektu architektonicznego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę i na konstrukcję dachu mającą wpływ na koszt inwestycji, ale również na stopień złożoności bryły domu. Im bardziej skomplikowana bryła, z balkonami i elementami dekoracyjnymi, tym wyższy będzie koszt inwestycji. Co więcej, balkony i wystające elementy budynku mają charakter mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

Osoby mające ograniczony budżet powinny dobrze zastanowić się również nad tym, czy zachodzi potrzeba budowy garażu jednocześnie z budową domu, czy może jest możliwość przesunięcia jej w czasie.

Gdzie nie szukać oszczędności?

Szukanie oszczędności w takich kwestiach, jak zakup materiałów izolacyjnych do wykonania hydroizolacji i izolacji termicznej, a także innych materiałów budowlanych tworzących konstrukcję dachu nie popłaca. Usilne szukanie oszczędności może doprowadzić do słabej jakości konstrukcji i izolacji oraz potrzeby remontów już po kilku latach eksploatacji budynku. Nie warto również szukać oszczędności w instalacjach ogrzewania, wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej i innych, jak też przy zakupie stolarki okiennej i drzwiowej. Powinny być one jak najtrwalsze, a wysoka cena zwykle idzie w parze z wysoką jakością. Nie warto również oszczędzać na instalacji wentylacji, konstrukcji dachu, więźby dachowej i obróbkach wokół okien. Powinny być wykonane solidnie i posłużyć przez wiele lat.