Olejowanie drewna – skuteczna metoda impregnacji

Szukasz sposobu na konserwację drewna? Drewniane przedmioty wymagają zabezpieczenia – w szczególności te, które są wystawione na działanie m.in. promieni słonecznych i deszczu. Olejowanie drewna jest metodą impregnacji, która chroni je przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, dzięki czemu zachowują one piękny wygląd na długie lata. Sprawdź, na czym polega olejowanie i jak wybrać właściwy olej do drewna.

Czym jest olejowanie drewna?

Impregnacja drewna olejem jest metodą, która polega na nasączeniu materiału naturalnymi, roślinnymi olejami. Dzięki swojej płynnej konsystencji impregnat wchłania się bardzo dokładnie w strukturę drewna. Olej skutecznie chroni drewniane przedmioty zarówno od środka, jak i na zewnątrz. Nasączona powierzchnia materiału pozostaje matowa i przyjemna w dotyku. Dzięki temu zabezpieczysz np. zestaw mebli ogrodowych – zachowają one piękny wygląd na długi czas.

Jak wygląda proces olejowania drewna?

Zaletą olejowania drewna jest przede wszystkim jego prostota. Proces ten przeprowadzisz samodzielnie, nawet jeżeli nie posiadasz dużych umiejętności w konserwacji oraz wiedzy na temat impregnowania. Jak wykonać prawidłowe olejowanie krok po kroku?

Krok 1: oczyszczenie drewna

Przed nałożeniem oleju na drewno precyzyjnie oczyść jego powierzchnię. Dzięki dokładnemu przeszlifowaniu otworzą się pory drewna – pozwoli to na szybkie i łatwe wchłanianie się impregnatu do środka materiału. Dodatkowo przeczyść materiał z zanieczyszczeń i pyłów kurzu. Użyj do tego zwilżonej ściereczki, ale pamiętaj – nie może być ona mokra (olej nie zadziała idealnie w połączeniu z wodą).

Krok 2: osuszanie drewna

Po dokładnym przeczyszczeniu i nawilżeniu elementów odczekaj chwilę aż drewno wyschnie. W tym celu wystaw swoje meble ogrodowe drewniane na słońce. Materiał szybko się nagrzewa, dzięki czemu nie będziesz czekać długo na wyschnięcie.

Krok 3: olejowanie drewna

Oczyszczone i wyschnięte drewno gotowe jest do olejowania. Nałóż impregnat pędzlem lub czystą i miękką ściereczką. Po zaaplikowaniu pierwszej warstwy odczekaj około godzinę – w tym czasie olej odpowiednio wchłonie się w drewno. W przypadku nałożenia zbyt dużej ilości preparatu usuń jego nadmiar przy pomocy np. papierowego ręcznika. Pamiętaj, że zabezpieczając, np. meble ogrodowe, powinieneś nałożyć kilka warstw, tak aby zapewnić im dużą odporność przed deszczem czy słońcem. Do konserwacji podłóg czy przedmiotów domowych wystarczy, że zaaplikujesz 2-3 warstwy.

Jaki olej wybrać do konserwacji drewna?

Kolejną zaletą olejowania jest to, że praktycznie każdy olej pochodzenia roślinnego dobrze odnajdzie się w roli impregnatu. Nałóż oleje spożywcze na podłogę czy meble – dostosowane są one do każdego rodzaju drewna. Każdy typ preparatu charakteryzuje się innymi właściwościami, np.:

  • olej lniany – szybko ulega stwardnieniu, przez co tworzy mocną powłokę na drewnie,
  • olej rzepakowy lub sojowy – twardnieją w mniejszym stopniu niż olej lniany, jednak skutecznie chronią drewno przed wilgocią i brudem,
  • oliwa i olej kokosowy – nie twardnieją, stosowane do ochrony drewna przed wysuszeniem.

Jeżeli nie chcesz korzystać z naturalnych preparatów, zaopatrz się w gotowe mieszanki olejowe, które przystosowane są zarówno do podłóg, mebli, jak i większej architektury drewnianej, np. altanek. Pamiętaj jednak, że niezależnie od typu preparatu olejowane drewno z czasem może ściemnieć – jest to jego naturalny proces starzenia się.

Olejowanie – idealne do każdego rodzaju drewna

Proces olejowania jest odpowiedni do każdego rodzaju drewna. Impregnować należy wszystkie drewniane przedmioty –  komplet mebli ogrodowych, taras, podłogę, domek czy wiatę. Jeżeli szukasz architektury ogrodowej, wejdź na https://sklep.andrewex.com.pl/domki-drewniane .Znajdziesz tam szeroką gamę mebli, konstrukcji i przedmiotów zrobionych z drewna.