Remont starego domu: jak się za to zabrać?

Remont starego domu jest zazwyczaj dużym przedsięwzięciem, które trwać może nawet kilka lat. Wszystko zależy od stanu domu, naszego budżetu, ekipy, którą zatrudnimy oraz tego, jak bardzo chcemy podnieść standard nieruchomości.

Jeśli nie jesteś budowlańcem, wynajmij profesjonalną firmę – tak duże przedsięwzięcie powinno opierać się zarówno na wiedzy praktycznej, jak i teoretycznej z zakresu budownictwa.

Jaką firmę wybrać?

Przygotowując się do remontu starego domu, wszystkie kwestie warto konsultować z fachowcami, którzy doradzą, jak najlepiej rozplanować prace. Znalezienie odpowiednich wykonawców, którym z zaufaniem powierzymy remont, jest zdecydowanie kluczowym elementem modernizacji każdego obiektu. Firma powinna kompleksowo zająć się odnowieniem naszego domu, przygotowując na początku szczegółowy projekt, najlepiej wraz z wizualizacją.

Kolejność prac remontowych

Dobry plan pracy jest kluczem do sukcesu, ponieważ działania prowadzone w złej kolejności narazić nas mogą na dodatkowe koszty i stratę cennego czasu. Trudno najpierw malować ściany, jeśli wiemy, że fundamenty nie są w najlepszym stanie. Zanim zaczniemy wymianę podłogi czy naprawę schodów, zorientujmy się, w jakim stanie jest dach, osuszmy wilgotne ściany, wymieńmy spróchniałe belki stropowe i naprawmy szwankujący komin. Prace zacząć należy od tych robót, których nie możemy odłożyć na później. W kolejności prac oraz określeniu kolejnych etapów remontu, powinna pomóc nam wybrana wcześniej firma remontowo-budowlana. Nieoceniona będzie także pomoc doświadczonego konstruktora, szczególnie w przypadku kiedy planujemy zmienić istniejący kształt i funkcjonalność domu.

Każda firma budowlana, powinna dysponować sprawdzoną ekipą, która zadba o każdy szczegół. Prace natomiast powinny zostać zaplanowane w taki sposób, aby jesienią i zimą – o ile w domu jest ogrzewanie – pracować w środku, zaś wiosną i latem skupić się na pracach na zewnątrz domu. Warto więc rozpoczęcie remontu – jeśli jest to remont kompleksowy – rozpocząć wiosną i skończyć jesienią lub zimą.

Kiedy konstrukcja budynku jest już stabilna, czas na ocieplenie domu i wymianę okien. Ocieplenie obiektu, co ważne, korzystnie wpłynie na ogrzewanie pomieszczeń i bilans energetyczny domu, a co za tym idzie na znaczne oszczędności w przyszłości.

Etap końcowy prac związany niewątpliwie jest z wykończeniem pomieszczeń. Przed zleceniem danej firmie wykonania odnowienia pomieszczeń, warto zobaczyć galerię wcześniej zrealizowanych przez nią prac – to pomoże podjąć inwestorowi decyzję, czy jakość wykonanych dotychczas remontów jest na satysfakcjonującym poziomie.