Nagrzewnica elektryczna – ciepło w domu

Nagrzewnica elektryczna

Powoli nadchodzi zima, a wraz z nią niskie temperatury. Już teraz warto się zastanowić, jak ocieplić wnętrza możliwie niskim kosztem. W okresie zimowym na rynku zwiększa się popyt na nagrzewnice. To urządzenia, które potrafią sprawić, że temperatura w danym pomieszczeniu podniesie się nawet o kilka stopni Celsjusza. W sklepach stacjonarnych i w internecie można znaleźć szeroki wachlarz nagrzewnic. Czym się od siebie różnią i jaka nagrzewnica będzie najlepszym wyborem do konkretnego wnętrza? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Warsztat, budowa i remont – nagrzewnica olejowa lub gazowa

Odpowiednia temperatura otoczenia zwiększa komfort pracy. Dotyczy to również takich miejsc, jak warsztat, hala produkcyjna, szklarnia czy inne pomieszczenia niemieszkalne. W ich ogrzaniu pomoże zarówno nagrzewnica olejowa, jak i nagrzewnica gazowa.

Cechą wspólną tych dwóch źródeł ciepła jest to, że można ich używać tylko i wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, posiadających sprawny system wentylacyjny. Nagrzewnice używane w odpowiedni sposób nie stanowią zagrożenia, a ich awaryjność jest na bardzo niskim poziomie. Prawidłowe użytkowanie sprawi, że nawet po bardzo długim czasie pracy obudowa nie będzie się nagrzewać. Co więcej, nagrzewnice olejowe i gazowe cechują się niskimi kosztami eksploatacji, więc bez wahania można powiedzieć, że są to ekonomiczne i wydajne źródła ciepła.

Różnią się one tylko źródłem zasilania. Do zasilania dmuchawy gazowej należy użyć gazu propan butan (G30). Natomiast do uruchomienia nagrzewnicy olejowej potrzebny będzie olej przemysłowy. Najpopularniejszymi olejami przemysłowymi używanymi do zasilania nagrzewnic olejowych są ropa i lekki olej opałowy, a więc szeroko dostępne substancje.

Każdy model posiada charakterystyczne cechy. Dokonując wyboru, trzeba uwzględnić warunki, w których się będzie pracować, jak i swoje osobiste preferencje. Jeśli dostarczamy ciepło do ciasnych pomieszczeń lub wyjątkowo wąskich korytarzy, warto wziąć pod uwagę model nagrzewnicy olejowej z opcją podłączenia elastycznych przewodów grzewczych. Dzięki temu ciepłe powietrze można wprowadzić do nawet najmniejszego pomieszczenia.

W dzisiejszych czasach wiele modeli ogrzewaczy posiada termostat. Urządzenie ma za zadanie utrzymać ustawioną temperaturę powietrza. Taka opcja znajduje wiele zastosowań. Standardem staje się uchwyt transportowy będący integralną częścią nagrzewnicy. Zapewnia on mobilność i wygodę użytkowania.

Nagrzewnica elektryczna – ciepło w każdym domu i mieszkaniu

Dom jest tam, gdzie czujemy się dobrze. Z całą pewnością właściwa temperatura sprzyja poczuciu komfortu. Poszukując dodatkowego źródła ciepła do swojego lokalu, warto przyjrzeć się bliżej nagrzewnicy elektrycznej.

Sprawdzi się ona nie tylko w małym mieszkaniu czy dużym pokoju, ale także w takich miejscach, jak garaż, piwnica czy warsztat.

Elektryczna nagrzewnica powietrzna posiada kilka charakterystycznych cech:

  • ma stosunkowo niewielką wagę,
  • małe gabaryty,
  • do jej działania wymagana jest energia elektryczna.

Pomimo tak wielu zalet nagrzewnica elektryczna ma też swoje wady. Największą z nich jest to, że można jej używać wyłącznie jako dodatkowego źródła ciepła. Kolejnym minusem jest koszt eksploatacji. Prąd cały czas drożeje i nic nie zapowiada obniżek jego ceny. Natomiast ten rodzaj nagrzewnic zużywa go w bardzo dużych ilościach. Wybierając nagrzewnicę elektryczną, trzeba mieć zatem na uwadze koszt jej eksploatacji.

Elektryczna, gazowa czy olejowa – którą nagrzewnicę wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Planując zakup nagrzewnicy, należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym będzie używana oraz budżet przeznaczony na jej zakup i działanie. Dokonując analizy poszczególnych modeli nagrzewnic, warto skorzystać ze stron internetowych oferujących tego typu asortyment lub poradzić się specjalisty w najbliższym sklepie budowlanym. Wybór odpowiedniej nagrzewnicy może znacząco poprawić komfort przebywania w pomieszczeniu oraz zapewnić lepsze samopoczucie.

Tekst: Mikołaj Kmak

Korekta: Agnieszka Dec