Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie przydomowymi turbinami wiatrowymi. Wynika ono z ogłoszenia nowego programu dotacji „Moja elektrownia wiatrowa“, który ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Czy „wiatraki“ mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju instalacji fotowoltaicznych w Polsce? W co warto zainwestować? Na te pytania odpowiada ekspert firmy Woltair, Maciej Czapla.

Instalacja turbin wiatrowych to proces zdecydowanie bardziej skomplikowany od instalacji paneli fotowoltaicznych.

Na wydajność turbin wiatrowych wpływają trzy główne czynniki:

Moc turbiny wiatrowej: To kluczowy element. Największe elektrownie wiatrowe do zabudowań mieszkalnych mają moc do 50 kW. Przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się stosunkowo niską mocą, ale wystarcza, aby znacznie obniżyć zapotrzebowanie na dostawy prądu z sieci. Turbina wiatrowa może pokryć część zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

Warunki pogodowe na danym terenie: Oczywiście, nie mamy wpływu na pogodę ani liczbę wietrznych dni w roku. W miejscach, gdzie często wieje wiatr, przydomowa elektrownia wiatrowa może dostarczyć taniej i czystej energii elektrycznej. W Polsce najbardziej optymalne miejsca na montaż to strefa nadbałtycka.

Wysokość turbiny i ukształtowanie terenu: Wybór odpowiedniej lokalizacji jest ważny. Im wyżej postawimy turbinę wiatrową, tym lepiej wykorzystamy wiatr. Teren o otwartej przestrzeni bez przeszkód (np. drzew) również wpłynie na efektywność elektrowni wiatrowej.

Czy do montażu przydomowej turbiny wiatrowej potrzebne są zezwolenia ?

Zgodnie z wytycznymi, jeśli zamontujemy turbinę wiatrową bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie będziemy musieli uzyskiwać dodatkowych zezwoleń. Wymogiem jest, by jej wysokość nie przekroczyła 3 metrów ponad dach – wtedy nie będzie wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie. Jeśli jednak wysokość turbiny przekroczy 3 metry, konieczne będzie zgłoszenie takiej inwestycji w urzędzie miasta lub gminy. Inne procedury obowiązują w przypadku elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie. Taka elektrownia jest traktowana jako obiekt budowlany i wymaga pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Warto również pamiętać, że przydomowe elektrownie wiatrowe nie mogą być wyższe niż 30 metrów.

Koszt przydomowej turbiny wiatrowej

Koszt całkowity instalacji 5kW z montażem i osprzętem oscyluje w okolicach 70 000 zł brutto. Na tę cenę składa się turbina, przetwornica, okablowanie , montaż i odpowiednie zgłoszenia. Jest to kwota znacząca, biorąc pod uwagę, że instalacje fotowoltaiczne o podobnej mocy można zakupić już za około 18 500 zł brutto, w zależności od konstrukcji dachu. Z instalacji PV jesteśmy też w stanie wyprodukować więcej energii (średnio 1000kWh/ z 1kWp mocy)

Branża jest zgodna odnośnie tego, że turbiny wiatrowe nie stanowią zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznych. Szacuje się, iż popyt na PV będzie stały i kształtuje się na poziomie 20-25 tys. przyłączeń do sieci w miesiącu. Popularność turbin wiatrowych nie jest w naszym kraju tak wysoka, pomimo wzrostu zainteresowania spowodowanego przede wszystkim ogłoszeniem nowego programu dotacji. Wiatraki mogą stanowić uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznych, a nie ich bezpośrednią konkurencję. Ze względu na bardzo wysoki koszt instalacji przydomowej turbiny wiatrowej, w przypadku technicznych możliwości dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych, to właśnie to rozwiązanie powinno być bardziej rekomendowane.

Maciej Czapla, Woltair Product Manager PV

Instalacje fotowoltaiczne vs Turbiny wiatrowe – podsumowanie:

Instalacje fotowoltaiczne

Turbiny wiatrowe

Tanie w zakupie – około 3500zł /1kW

Drogie w zakupie- około 15000zł/kW

Dokładnie oszacowana produkcja roczna na poziomie około 1000kWh/rok

Produkcja zmienna – uzależniona od ilości dni z dużym wiatrem – 500kWh – 1500kwh z 1 kW na rok

Bezobsługowe – brak ruchomych części

Obsługowe – dużo elementów roboczych, które mogą ulec uszkodzeniu

Brak pozwoleń i zgód na montaż do 50kW

W przypadku turbiny umieszczonej powyżej 3m dodatkowe pozwolenia i zgłoszenia

Są bezgłośne

Wydają dźwięki, szelest

Nie działają w nocy

Mogą pracować w nocy

W przypadku serwisu – duża ilość fachowców i części zamiennych

W przypadku serwisu – mała ilość fachowców i części zamiennych

Specjalną ofertę dotyczącą montażu fotowoltaiki oraz pomp ciepła można uzyskać w zaledwie 3 minuty korzystając z kalkulatora online dostępnego na stronie woltair.pl.

O Woltair

Misją Woltair jest przyspieszenie zielonej transformacji energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Firma oferuje szeroki wybór sprzętu i rozwiązań dla pomp ciepła i fotowoltaiki w całej Europie, a także wykorzystuje platformę Superfix, aby zwiększyć produktywność pracy techników. Od momentu powstania Woltair obsłużył ponad 3000 klientów i szacuje się, że dzięki działalności firmy zredukowano emisję CO2 o ponad 9000.

Firma została założona w 2018 r. pod nazwą Topíte.cz przez Karela Náprsteka, Jiří Švédę i Daniela Helcla. W 2021 roku firma zmieniła nazwę na Woltair i obecnie działa nie tylko w Czechach, ale także w Polsce (od 2022 r.), Niemczech i we Włoszech. Jej inwestorami są renomowane fundusze z Czech, Europy, USA i Kanady. Woltair był wielokrotnie uwzględniany w prestiżowym programie Deloitte Technology Fast 50 i innych rankingach lub przeglądach najszybciej rozwijających się firm i start-upów.

Woltair to jedna z największych firm w Czechach specjalizująca się w sprzedaży, instalacji i serwisie źródeł ciepła i prądu. Oprócz projektowania i instalacji pomp ciepła i urządzeń fotowoltaicznych Woltair zapewnia również profesjonalną pomoc w bezproblemowym pozyskiwaniu dotacji rządowych i finansowania konsumenckiego na zakup zielonych technologii.

Biuro prasowe REF PR