Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi wewnętrzne do domu?

drzwi do wnętrz

Budowa domu to szereg wyzwań i decyzji, które nie tylko wpływają na jego późniejszy wygląd, ale i komfort domowników. Aby każdy mógł cieszyć się własną przestrzenią w nowo powstającym budynku, konieczny jest wybór odpowiednich drzwi. Zobacz, na co dobrze jest zwrócić uwagę, zanim wybierzesz te idealne.

Rodzaje drzwi wewnętrznych

W sklepach znaleźć można ogromny wybór drzwi wewnętrznych. Różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale i sposobem otwierania. Najbardziej popularne są modele uchylne, których działanie opiera się na rozwieraniu skrzydła. Warto zweryfikować stronę, na którą się otwierają – do wyboru mamy propozycje lewe i prawe – ważne, aby wybór padł na wygodniejszą w danym pomieszczeniu opcję. Ciekawą alternatywą są skrzydła przesuwne, które znajdą zastosowanie w niedużych pomieszczeniach. Idealnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, gdyż mogą stać się jednolitą kompozycją z pobliską ścianą. Obok wymienionych wyżej modeli wskazać można także harmonijkowe, które doskonale nadają się do zamaskowania spiżarni, czy garderoby.

Ogromne znaczenie ma to, z czego wykonane zostały wybrane drzwi wewnętrzne. Oprócz tych, które wykonano z litego drewna, na uwagę zasługują propozycje z płyt drewnopochodnych typu MDF lub HDF, które charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia i pęknięcia. Sympatykom nowoczesności z pewnością do gustu przypadną drzwi szklane lub z transparentnymi wstawkami, dzięki czemu w pomieszczeniach jest jaśniej i bardziej przestronnie.

Jak dopasować drzwi do wnętrz?

Zakup drzwi nie należy do prostych decyzji – optymalnie, gdy w całym budynku znajdują się jednakowe modele, jednak jak sprawić, by pasowały do każdego z wnętrz? Przede wszystkim należy dopasować drzwi wewnętrzne do pozostałych elementów, które znajdują się w pomieszczeniach. Spore znaczenie ma tu odcień posadzki, meble, czy kolor ram okiennych. Nie chodzi tu wcale o odnalezienie identycznej barwy – śmiało można bazować na pasujących do siebie odcieniach lub kontrastach – grunt, aby się ze sobą nie gryzły.

Niezwykle ważne jest, aby wybrane skrzydło pasowały do przestrzeni z obu stron. Znaczenie ma również sposób montażu – nieprofesjonalne wykonanie utrudni bowiem użytkowanie. Jeśli zależy nam na dodatkowej funkcjonalności, takiej jak wyciszenie pomieszczenia, istotne jest wypełnienie wybranego modelu. Najlepiej, gdy wybór idealnego modelu pozostawimy sobie na sam koniec aranżowania domu – pomoże to uniknąć ewentualnych błędów związanych ze złym dopasowaniem do danego wnętrza.

Artykuł sponsorowany