Czy automatyka budynkowa sprawdzi się w małym mieszkaniu?

automatyka budynkowa

Nowoczesność stała się popularnym trendem w bardzo wielu obszarach życia. Szczególnie widać to w budownictwie, czy aranżacji wnętrz. Natomiast ogromne możliwości dają zaawansowane urządzenia, dzięki którym nieruchomość jest nie tylko nowoczesna z wyglądu, lecz również w użytkowaniu. Mowa tutaj o automatyce budynkowej. Czy jest ona zarezerwowana jedynie dla większych budynków i domków jednorodzinnych? Jak sprawdzi się w mieszkaniu?

Małe mieszkania też mogą czerpać z automatyki budynkowej?

Często to właśnie właściciele domów jednorodzinnych, czy też dużych nieruchomości, decydują się na tego typu rozwiązania. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć w nowoczesne urządzenia również małe mieszkanie. W końcu sporo osób mieszka w blokach, a przecież także na tej mniejszej powierzchni, można sobie zapewnić komfort i bezpieczeństwo, a przy okazji zaoszczędzić na rachunkach. Warto wymienić kilka przykładów. Odpowiedni system może zadbać o minimalne zużycie energii. Czujniki ruchu połączone z inteligentnym oświetleniem sprawią, że wszystkie lampy w domu zgaszą się po wyjściu domowników. Nie ma więc obawy, że zostawi się gdzieś zapalone światło na wiele godzin. Z kolei sprzęt można zaprogramować w taki sposób, aby na przykład w momencie, gdy otwieramy okno i chcemy przewietrzyć pokój, automatycznie wyłączało się też ogrzewanie. Możliwości jest naprawdę sporo. Najlepiej sprawdzić na http://www.zamel.pl/. A co z bezpieczeństwem?

Inteligentny dom w służbie bezpieczeństwu

Także w niewielkim mieszkaniu może zdarzyć się jakaś awaria, która niesie ze sobą nieprzyjemne i niebezpieczne konsekwencje. Automatyka budynkowa pomaga na wypadek takich incydentów. Różnego typu detektory wykrywają wszelkie nieprawidłowości, które mogą być źródłem zagrożenia i wysyłają sygnał, który na przykład poprzez aplikację w telefonie dociera do właściciela mieszkania. W zależności od tego, czy domownicy znajdują się w domu, czy też nie, można zaprogramować różne scenariusze postępowania na wypadek takiej sytuacji. Wszystko zależy od rodzaju sprzętu i jego możliwości. Przykładem jest tutaj wykrycie dymu, który może być początkiem wybuchu pożaru. W takich chwilach liczy się szybka reakcja, którą może zapewnić właśnie wspomniany inteligentny system.

Ochrona przed kradzieżą

Urządzenia zamontowane w domu chronią pozostawioną własność przed kradzieżą. Jest to szczególnie przydatne podczas dłuższej nieobecności związanej na przykład z wakacyjnym wyjazdem. To na pewno bolączka bardzo wielu osób obawiających się, że niepowołany osobnik dostanie się do mieszkania. Dotyczy to zarówno mieszkańców osiedli, jak i jednorodzinnych domów. Inteligentny system będzie doskonale symulować obecność ludzi na miejscu. Może być zaprogramowany w taki sposób, aby o danych porach podnosić i opuszczać zewnętrzne rolety. Ponadto zapalone wewnątrz światła także odstraszą potencjalnych złodziei. Jednak nie trzeba ich palić cały czas, a po prostu tak ustawić, aby włączały się o określonej godzinie w konkretnych pomieszczeniach.

Automatyka budynkowa ma wiele pozytywnych zastosowań. Co ważne, nie jest odpowiednia jedynie w przypadku większych domów, czy biurowców, lecz może z powodzeniem być wykorzystywana w mniejszych mieszkaniach w bloku. Powyżej poruszyliśmy tylko kilka aspektów, a trzeba powiedzieć, że jest ich znacznie więcej. Należy wspomnieć, choćby o komforcie, który daje tego typu rozwiązanie. Ten temat został poruszony szerzej w tym artykule: Inteligentny dom – postaw na wygodę. Warto się z nim zapoznać i zastanowić nad zainwestowanie w taki system.