Narzędzia w ogrodzie – czyli „must have” ogrodnika

Pielęgnacja ogrodu wymaga nie tylko sporych nakładów pracy, wiedzy i doświadczenia, ale również i odpowiednich narzędzi, bez których nie poradzi sobie żaden ogrodnik. Pewnych rzeczy nie może zabraknąć na wyposażeniu jego warsztatu.

Sprzęt na lata

Kompletując sprzęt ogrodowy, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych przesłanek. Są to produkty kupowane z myślą o wieloletnim użytkowaniu, dlatego też powinny odznaczać się wysoką jakością – cena ma w tym momencie drugorzędne znaczenie. Kolejną kwestią jest właściwe dostosowanie narzędzi do rodzaju prac oraz do wielkości ogrodu. Małe ogrody są pielęgnowane głównie przy użyciu ręcznych narzędzi, natomiast im większa powierzchnia ogrodu, tym bardziej wzrasta zapotrzebowanie na sprzęt z napędem elektrycznym czy spalinowym.

Najważniejsze kategorie narzędzi ogrodowych

W praktyce narzędzia ogrodowe można podzielić na kilka kategorii – w zależności od tego, do czego są przeznaczone. Wyróżnia się zatem podstawowe grupy takie jak:

  • narzędzia do pielęgnacji trawnika:

– wertykulatory,

– aeratory,

– kosiarki,

– kosy,

– podkaszarki;

  • narzędzia do formowania roślin:

– nożyce,

– sekatory,

– kliny,

– pilarki łańcuchowe;

  • narzędzia do grabienia i kopania:

– łopaty,

– grabie,

– motyki,

– grace,

– pazurki,

– widły,

– glebogryzarki;

  • sprzęt nawadniający:

– konewki,

– węże ogrodowe,

– zraszacze,

– automatyczne systemy podlewania;

  • sprzęt do transportu, czyli taczki jedno- lub dwukołowe;
  • sprzęt do ochrony roślin, czyli opryskiwacze;
  • inne narzędzia – np. rozdrabniarki do gałęzi, odkurzacze ogrodowe, dmuchawy itp.

Sposób zasilania

Istotnym kryterium przy wyborze narzędzi ogrodowych jest sposób ich zasilania. Wiele spośród powyżej wymienionych narzędzi to sprzęt ręczny, który przydaje się bez względu na okoliczności. Oprócz niego dostępne są też następujące warianty:

  • narzędzia akumulatorowe – proste i przyjazne rozwiązanie niezastąpione wszędzie tam, gdzie nie da się dotrzeć ze sprzętem elektrycznym czy spalinowym. Ich mankamentem jest jednak limitowany czas pracy zdeterminowany żywotnością baterii, którą trzeba systematycznie ładować – średnio zajmuje to ok. godziny;
  • narzędzia elektryczne – cieszą się dużą popularnością i doskonale sprawdzają się w mniejszych oraz średniej wielkości ogrodach. Gwarantują szybką, wydajną i w miarę cichą pracę, ale zasięg ich działania jest ograniczony;
  • narzędzia spalinowe – przeznaczone do pielęgnacji dużych powierzchni, gdzie potrzebne są spora moc i sprawność. Z drugiej strony mocno hałasują i wydzielają szkodliwe dla środowiska spaliny.

 Przechowywanie i konserwacja narzędzi

Wraz z rozwojem ogrodu niezbędnych narzędzi przybywa, dlatego też zawczasu należy pomyśleć o zorganizowaniu miejsca, w którym będą one przechowywane. Bardzo często do tego celu wykorzystuje się piwnicę lub garaż, aczkolwiek rozsądnym rozwiązaniem jest odpowiedniej wielkości domek narzędziowy, który można zbudować we własnym zakresie lub zaopatrzyć się w gotowy model.

Wszystkie narzędzia wymagają ponadto konserwacji przedłużającej ich żywotność i utrzymującej wysokie walory użytkowe. Czynności adekwatne do rodzaju sprzętu należy przeprowadzać minimum dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu.

1) „- kosiarki – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kosiarek od modeli ręcznych, elektrycznych i spalinowych po automatyczne roboty koszące. Najbardziej powszechne i praktyczne w domowych gospodarstwach w dalszym ciągu są jednak kosiarki elektryczne. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem i rankingiem najlepszych kosiarek elektrycznych homelook.pl

 

2) – węże ogrodowe – Aby zadbać dobrze o rośliny i trawniki w swoim ogrodzie na pewno warto wyposażyć się w dobrej jakości wąż ogrodowy. W tym wypadku warto skorzystać z zestawienia najlepszych węży ogrodowych w artykule – Najlepsze węże ogrodowe — Ranking węży ogrodowych do działek różnej wielkości