Nie masz ogrodu? Nic nie szkodzi! Wybierz meble balkonowe!

Upalne lato aż się prosi, by wyjść na zewnątrz, zażyć świeżego powietrza, odetchnąć pełną piersią. Mieszkając w bloku niestety mało mamy okazji, by spędzić czas w czyimś ogrodzie. Jest za to balkon. To wystarczy, by urządzić sobie skromną biesiadę i cieszyć się relaksem. O co trzeba zadbać? O wyposażenie balkonu w meble.

Meble na balkon

Jakie meble wybrać na balkon? To zależy – i nie jest to wcale odpowiedź wymijająca. Balkony w blokach mają rozmaite ukształtowanie, wielkość, są wykończone innymi materiałami. Rozróżnić musimy także balkon i loggię, które spełniają praktycznie te same funkcje, ale wyglądają zupełnie inaczej, a ten właśnie typ determinuje sposób ich zagospodarowania oraz użytkowania.

Powierzchnia typowego balkonu wystaje poza zarys ścian zewnętrznych. Z kolei loggia to również otwarta przestrzeń przeznaczona do wypoczynku, jednak ujęta w bryłę budynku. W pierwszej opcji jesteśmy bardziej narażeni na działanie warunków zewnętrznych. W drugiej zaś, możemy liczyć na skuteczniejsze osłonięcie nie tylko przed kapryśną pogodą, ale i sąsiadami, którzy raczej nie zajrzą nam na nieco schowaną przestrzeń.

Skoro już wiemy, jakiego rodzaju miejsce wyposażamy, możemy zastanowić się nad meblami – czy to na balkon, czy na loggię. Różnice w wyglądzie obydwu i sposób, w jaki narażone są na działanie warunków zewnętrznych, stają się pierwszą podpowiedzią. Wystający balkon trudno uchronić przed promieniami słońca, deszczem, śniegiem i wiatrem. W loggii można pozwolić sobie na nieco większą swobodę, choć wciąż mając na uwadze, że to otwarta przestrzeń.

Sposób użytkowania a wielkość balkonu/loggii

Musimy uwzględnić także, w jaki sposób będziemy korzystać z balkonu lub loggii oraz z jaką częstotliwością. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, gdzie zamierzamy przechowywać meble. Nie martwmy się jednak o to, że niewielka przestrzeń nie pozwoli na dopasowanie mebli, wręcz przeciwnie! Nawet najskromniejsze balkony mogą stać się wyjątkowym miejscem, zachęcającym do odpoczynku.

Jeśli meble balkonowe mają być użytkowane tylko sezonowo, a w mieszkaniu, piwnicy lub garażu znalazło się miejsce na ich przechowywanie, mamy większą dowolność w wyborze materiałów.

Drewniane konstrukcje to klasyka, która wpisuje się praktycznie w każda aranżację, tym bardziej że obecnie łączone są naturalne materiały z innymi dodatkami, tworząc ciekawe kompozycje. Tak wykonane meble wymagają regularnej impregnacji i konserwacji, aby przetrwały na zewnątrz, narażone na działanie warunków pogodowych. Alternatywą są nieco trwalsze pod tym względem, meble wykonane z metalu. Tu jednak trzeba się liczyć z wizualną ciężkością, a to nie każdemu może odpowiadać.

Już nie nowością, ale wciąż czymś nietypowym, są meble wykonane z technoratanu. Ten materiał daje duże możliwości użytkownikom. Przede wszystkim jest odporny zarówno na uszkodzenia różnego rodzaju, plamy, jak i działanie czynników pogodowych. Oznacza to, że meble mogą spokojnie być użytkowane poza sezonem letnim, i wcale nie stracą na swoich właściwościach. Są także na tyle uniwersalne, że mogą zagościć w salonie, jeśli inną porą roku, wolimy uporządkowaną przestrzeń balkonową.

Na co zwracać uwagę, wybierając meble na balkon?

Estetyka jest tu bardzo ważna, bo to w końcu miejsce urządzane z myślą o odpoczynku. Poza tym balkon, zarówno klasyczny, jak i typu loggia, staje się przedłużeniem pokoju, więc jego wystrój powinien być spójny.

Poza stylistyką mebli, należy precyzyjnie dopasować ich wymiary. Co bowiem nam po meblach, które się zmieszczą, ale trzeba będzie przeciskać się między osobami siedzącymi? Żaden komfort! Jeśli balkon okazuje się być zbyt skromną przestrzenią na standardową ofertę mebli, warto poszukać tych wielofunkcyjnych, które tuż po złożeniu zajmą niewiele miejsca i nie odbiorą funkcjonalności balkonowi.

Wspomniane już materiały – ich trwałość, odporność, ale i łatwość utrzymania w czystości. W domu mamy wystarczająco pomieszczeń do regularnego sprzątania, by musieć martwić się o zabrudzone meble balkonowe. Jeśli w sezonie letnim nie chcemy co chwila wynosić ich z balkonu, do wybranego zestawu dołączmy specjalny pokrowiec, który pozwoli bezproblemowo zadbać o ich czystość. Przy kolejnej okazji wystarczy go zdjąć, złożyć i schować i już można cieszyć się błogim relaksem.

Brak ogrodu to nie koniec świata! Zaaranżujmy swój balkon z meblami w taki sposób, by stał się czymś więcej niż jedynie miejscem na suszarkę z praniem