Nowoczesne lampy uliczne LED jako energooszczędne zamienniki tradycyjnych lamp sodowych i rtęciowych

lampy uliczne LED

Blisko dwa lata temu, z ulic na dobre zniknęły lampy rtęciowe. Zastąpiły je odpowiedniki sodowe, które lada dzień również zostaną wycofane z rynku. W ich miejsce pojawią się nowoczesne i efektywne energetycznie lampy uliczne LED.

Zmiany w oświetleniu drogowym

Unia Europejska, co i rusz wydaje kolejne dyrektywy, na mocy których wycofywany jest z użytku energochłonny sprzęt oświetleniowy. Wszystko po to, by zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery i zadbać o środowisko naturalne. Rewolucja rozpoczęła się 5 lat temu, kiedy z rynku usunięto wysokoprężne lampy sodowe o najniższej skuteczności. Jednocześnie wydano zalecenie, aby konserwacje instalacji lamp ulicznych były wykonywane wyłącznie z wykorzystaniem asortymentu o wysokiej skuteczności świetlnej. W 2015 roku zakończono produkcję lamp rtęciowych, co niejako wymusiło kolejną modernizację oświetlenia. Tym razem użyto wydajnych lamp sodowych oraz lamp LED.

W kwietniu bieżącego roku, wejdzie w życie kolejne rozporządzenie Komisji Europejskiej, którego skutkiem będzie sukcesywne znikanie z ulic tradycyjnych lamp wysokoprężnych: sodowych i halogenkowych, a ich miejsce zajmą dużo bardziej wydajne energetycznie lampy uliczne LED. Co jeszcze się zmieni?

 • Do sprzedaży dopuszczone będą jedynie wysokoprężne lampy halogenkowe o ściśle określonych parametrach: dużej skuteczności świetlnej, odpowiednim współczynniku zachowania strumienia świetlnego i dużym współczynniku trwałości.
 • Lampy wyładowcze będą musiały spełniać podwyższone wymogi sprawności energetycznej dla stateczników elektromagnetycznych.
 • Wysokoprężne lampy wyładowcze będą musiały być wyposażone we wspomniane wcześniej stateczniki.

Czym jest LED?

Skrót LED, pochodzi od angielskiej nazwy Lightning Emitting Diode i oznacza diodę emitującą światło. Dioda LED, jako element półprzewodnikowy, opiera swoje działanie na zjawisku fizycznym zwanym elektroluminescencją. Prąd, który przepływa przez diodę emituje światło, które jest widzialne lub nie, jak podczerwone i ultrafioletowe. Jedną z zalet diod LED jest ich szybki czas załączania, który wynosi zaledwie 100 nanosekund. Tym samym, nie potrzebują czasu na uzyskanie pełnej mocy oświetlenia. Nie zawierają również szkodliwych substancji, takich jak rtęć czy ołów.

Zalety używania lamp ulicznych LED

Lampy uliczne LED są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska niż lampy sodowe, ale też są dużo wydajniejsze. W jakich kwestiach zdecydowanie przewyższają lampy sodowe?

 • Kilkukrotne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery;
 • Brak rtęci w składzie;
 • Kilkukrotnie dłuższy czas użytkowania;
 • Mniejsze o 50-70% zużycie energii;
 • Możliwość zastosowania alternatywnych źródeł energii – panelu fotowoltaicznego i miniatury wiatrowej w miejscach z brakiem dostępu do sieci elektrycznej.

Używanie lamp typu LED wiążę się z całą masą korzyści. Jakie są ich główne zalety?

 • Łatwa regulacja

Sterowanie diodami LED jest takie samo, jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych. Istnieje też możliwość przyciemniania światła. Częste włączanie i wyłączanie nie ma wpływu na żywotność diody.

 • Brak konieczności utylizacji

Lampy LED nie posiadają w swoim składzie żadnych szkodliwych związków, które wymagałyby utylizacji. Inaczej jest w przypadku oświetlenia kompaktowego, które zawiera związki rtęci, dlatego po zużyciu, należy szczególnie zadbać o jego odpowiednie składowanie.

 • Brak konieczności rozgrzania

Osiągają właściwe natężenie oświetlenia natychmiast po włączeniu, nie trzeba zatem czekać, aż lampa się rozgrzeje. Typowa żarówka potrzebuje na osiągnięcie pełni swoich możliwości świetlnych 0,2 sekundy, zaś lampy wyładowcze i fluorescencyjne – kilku minut.

 • Równomierne oświetlenie

Lampy LED równomiernie rozpraszają światło, dzięki czemu podświetlany teren jest idealnie wyeksponowany i nie występuje efekt prześwietlenia.

 • Wysoki wskaźnik oddawania barw

W porównaniu do oświetlenia lampami sodowymi, źródło LED zapewnia porównywalny poziom oświetlenia oraz barwę światła zbliżoną do światła dziennego, jednocześnie zużywając mniej energii.

 • Diody różnego rodzaju

Lampy uliczne są wyposażone w diody, które mogą mieć dowolną temperaturę barwową promieniowania. Produkowane są w szerokim spektrum temperatur: od barwy ciepło-białej do zimno-białej. Tego rodzaju lampy umożliwiają obniżenie strumienia świetlnego nawet o 30%, co spełnia oczekiwania ludzi, którzy białe światło zwykle odbierają jako jaśniejsze niż w rzeczywistości.

 • Długa żywotność

Efektywność diod LED jest zdecydowanie wyższa od tradycyjnych źródeł światła. Producenci określają ich żywotność na 60 000 godzin, co daje 10-12 lat. Po upływie tego okresu strumień świetlny spada do poziomu 70% wartości pierwotnej. Dla porównania: żarówka tradycyjna służy przez 1 000 godzin, a halogenowa dwa razy tyle.

Rodzaje lamp LED

Lampy uliczne można podzielić na zasilane za pomocą prądu stałego oraz solarne i hybrydowe. Solarne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują energie słoneczną. Hybrydowe zaś zarówno energię słoneczną jak i wiatru. Oba rodzaje nie są zasilane z sieci elektromagnetycznej, tym samym nie generują kosztów związanych z opłatami za prąd i co równie ważne – nie przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla. Są zdecydowanie bardziej ekologiczne od lamp zasilanych z sieci energetycznej. Zakup tego typu oświetlenia wiąże się z większym wydatkiem, dlatego najczęściej stosuje się go głównie w miejscach, gdzie występuje znaczna odległość między lokalizacją latarni a elektroenergetyczną siecią zasilającą. Często można je spotkać na skrzyżowaniach lokalnych dróg lub przystankach autobusowych znacznie oddalonych od centrum.

Lampy przemysłowe

W wersji LED dostępne są nie tylko lampy uliczne, ale też przemysłowe. Z powodzeniem wykorzystywane są do oświetlania hal, linii produkcyjnych, warsztatów, magazynów czy supermarketów. To bardzo korzystne źródło światła, które pozwala na uzyskanie dużych oszczędności energii elektrycznej. Lampy przemysłowe charakteryzują się bardzo długim czasem pracy, sięgającym nawet do 50 000 godzin. Żarówek w ogóle nie trzeba wymieniać przez cały okres użytkowania, co również pozytywnie wpływa na kolejne oszczędności. Ze względu na długą żywotność, z powodzeniem można je instalować na dużych wysokościach, gdzie częste serwisowanie jest utrudnione.

Lampy przemysłowe LED działają niezależnie od wahań napięcia. Generują światło ciągłe, bez migania czy bardzo szkodliwego dla oczu efektu stroboskopowego. To bardzo ważne szczególnie w miejscach, gdzie pracują maszyny wirujące. Kolejną zaletą lamp przemysłowych jest niska temperatura pracy. Nagrzewają się maksymalnie do 60 stopni, co w dużej mierze ogranicza możliwość wystąpienia pożaru. Nie zawierają szkła ani żadnych substancji szkodliwych, takich jak rtęć czy ołów, dzięki czemu są w pełni bezpiecznym źródłem światła.

Lampy uliczne LED rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Dzięki rosnącej konkurencji wśród firm oferujących tego typu oświetlenie, na rynku dostępne są produkty o coraz wyższych parametrach technicznych i szerszym zakresie zastosowania.


Grafika: pixabay.com