Jak przygotować ogród przed zimą

Jak przygotować ogród przed zimą

Nie zaniedbuj swojego ogrodu przed jesienią i zimą. Pozostawienie go bez przygotowania będzie miało konsekwencje wiosną w nagromadzeniu się prac, a także pogorszy kondycję roślin i wyposażenia. Odpowiednie zabezpieczenie i ochrona poszczególnych elementów nie jest trudna.

Chociaż nasza aktywność i wypoczynek w ogrodzie kończy się zazwyczaj jesienią, nadal jest wiele rzeczy do zrobienia, zanim ogród i rośliny zaczną hibernować na zimę. Zaplanuj prace w ogrodzie i rozłóż je na etapy w przypadku większych powierzchni. W ten sposób w najbardziej efektywny sposób możesz przygotować ogród na zimę.

Usuń bałagan i liście

Pierwszym etapem przygotowania ogrodu przed zimą jest uprzątnięcie zbutwiałych liści i wyrwanie chwastów z powierzchni użytkowych. Pozostawienie ich przyczyni się do szybszego ich wzrostu w okresie wiosennym. Duże i grube torby ułatwiają usunięcie zebranego materiału z terenu naszego ogrodu.

Często powierzchnie ścieżek betonowych i kamieni okalających elementy dekoracyjne porośnięte są mchem. Do ich usunięcia możesz użyć myjki ciśnieniowej. Doskonale usuwa wszelkiego rodzaju porosty i drobne chwasty z wielu powierzchni. Należy ustawić niskie ciśnienie na dyszy wylotowej, aby nie uszkodzić bardziej wrażliwych elementów i ważnych roślin.

https://www.budnews.pl/jesienne-prace-ogrodowe-na-to-zwroc-uwage/

Koszenie trawy przed zimą i sprzęt ogrodowy

Częstotliwość koszenia trawy w okresie letnim uzależniona jest od jej wzrostu i naszych preferencji. Zwykle należy skosić ją co 3 do 4 tygodni. Przed okresem zimowym ostatni raz trawniki ścinamy pod koniec października. Zalecamy pozostawienie go na wysokości około 4 cm.

Ceramika ogrodowa, wszelkiego rodzaju donice, zwłaszcza te mniejsze podatne są na pęknięcia. Zgromadzona w nich woda zamarza i rozszerza się wewnątrz. Umieść wszystkie garnki, wazony i inne przedmioty ceramiczne pod przykryciem. Zapobiegnie to gromadzeniu się wody.

Nie zapomnij o stawie

Niewielkie stawy, oczka wodne i fontanny wymagają oczyszczenia i przygotowania ich przed zima. Podstawową czynnością jest usunięcie liści i różnych pozostałości mineralnych z wody. W części przypadków przykrycie stawu drobną siatką uchroni go przed wpadaniem do niego kolejnych zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby siatka nie dotykała lustra wody. Możesz też usunąć siatkę po okresie opadania liści. Jeśli posiadasz ryby to staw o głębokości minimum 120 centymetrów zapewni im odpowiednie warunki do przezimowania. W przypadku płytszych oczek wodnych rozwiązaniem jest przeniesienie ryb w inne miejsce lub stosowanie środków i metod napowietrzania wody w okresie zimowym. Pomaga w tym zakresie uprawa roślin szuwarowych, które zapewniają wymianę gazową pomiędzy środowiskiem wodnym i powietrzem.

Przykryj meble ogrodowe i zabezpiecz narzędzia

Nie zapomnij też o wężach ogrodowych. Jeśli woda pozostanie w wężu, może zamarznąć, a rozszerzając się spowoduje pęknięcie węża. Z tego powodu zaleca się spuszczenie wody pozostałej w wężach ogrodowych przed jego przechowywaniem. Pamiętaj, że temperatury w nieogrzewanych altankach i składzikach na sprzęt ogrodowy są podobne jak na zewnątrz. Zalecane jest odcięcie dopływu wody kranów zewnętrznych, aby zapobiec ich zamarznięciu i uchronić od pęknięć. Po wykonaniu tej czynności otwórz kran, aby spuścić resztki wody pozostałej w rurach.

Narzędzia takie jak kosiarki zarówno spalinowe jak elektryczne, dmuchawy czy rozdrabniarki do gleby należy zabezpieczyć i przechowywać w suchym miejscu. Pomijając ich bezpieczeństwo, ważne jest, aby nie były narażone na opady atmosferyczne. Jeśli nie możesz ich umieścić pod zadaszeniem lub w zamknięciu, użyj pokrowców i plandek. Prosta wodoodporna osłona może zaoszczędzić dużo pieniędzy i dłużej zachować ich dobry wygląd i prawidłowe funkcjonowanie.

Większe wyposażenie i meble ogrodowe z reguły nie potrzebują specjalnej ochrony. Wykonanie z plastiku, metalu lub drewna mają odpowiednie zabezpieczenie. Ratanowe fotele i stoły najlepiej schować w chłodny garażu lub zadaszeniu. Nie należy przykrywać drewnianego wyposażenia szczelna folią. Powoduje to rozwój drobnoustrojów i pleśni.

Artykuł sponsorowany