Okapy kuchenne – trudna decyzja jaki wybrać

Pod potocznym określeniem: okap kuchenny kryją się dwa urządzenia, które spełniają podobną rolę, chociaż dzieli je sposób funkcjonowania. Pierwszy to pochłaniacz, drugi to okap właściwy.

Pochłaniacz powietrza działa w trybie zamkniętym, a jego zadaniem jest usuwanie tłuszczu i zapachu z pomieszczenia. Powietrze jest jedynie filtrowane, ale nie odprowadzane na zewnątrz. Jest to propozycja dla osób mieszkających w starym budownictwie, gdzie nie ma możliwości odprowadzania zanieczyszczeń do komina.

Okap właściwy (inaczej wyciąg) funkcjonuje w trybie otwartym. Usuwa z pomieszczenia wszystkie zapachy i zanieczyszczenia odprowadzając je na zewnątrz. Aby działał prawidłowo, powinien być podłączony do osobnego kanału wentylacyjnego, co w domach wielorodzinnych nie do końca jest możliwe.

Na co zwrócić uwagę?

Trudno sobie wyobrazić współczesną kuchnie bez dobrego okapu. Nawet jeśli nie gotujemy zbyt dużo, okap jest niezbędny. Zanim wybierzemy ten prawidłowy, trzeba zapoznać się z parametrami technicznymi i dobrać “moc” okapu do pozostałego wyposażenia kuchni, zabudowy i potrzeb rodziny. Naturalnie bardzo istotny jest wygląd okapu, ale znacznie ważniejsze jest, czy jego praca skutecznie usuwa z kuchni nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia.

Istotna jest wydajność

Okap powinien mieć określone parametry techniczne. Przede wszystkim chodzi o wydajność. Specjaliści uważają, że powinna być ona sześciokrotnością, a nawet ośmiokrotnością kubatury kuchni. Oczywiście są to parametry umowne, ale pozwalają dostosować okap do wielkości kuchni. Dostępne na rynku okapy mają wydajność od 160 do 800 m3/h. Jak wyliczamy potrzebną wydajność okapu? Kubaturę kuchni mnożymy przez 6 albo jeszcze lepiej przez 8. Należy też pamiętać, że istnieją tzw. kuchnie otwarte na salon. W tej sytuacji do kubatury kuchni dodajemy kubaturę salonu. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że zaproszeni goście nie będą musieli wąchać kuchennych zapachów. Z drugiej strony wydajność okapu nie powinna być przesadzona. W końcu jest to urządzenie również pochłaniające energię elektryczną. Może też wychładzać pomieszczenie. Uważa się, że maksymalną moc okapu można obliczyć mnożąc kubaturę przez 12.

Okap – byle nie za głośno

Okapy potrafią generować spory hałas. Niestety modele, które na najwyższym biegu osiągają głośność poniżej 50 dB są drogie. W tańszych konstrukcjach montowane są silniki szczotkowe, które przy pracy bywają głośne. Co zatem zrobić, by zminimalizować hałas? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jakość materiałów z jakich okap jest wykonany. Zamiast tradycyjnej blachy lepiej jest wybrać model zbudowany ze szkła hartowanego lub stali nierdzewnej. Istotne jest też prawidłowe podłączenie okapu bezpośrednio do wentylacji. Urządzenia działające w trybie pochłaniacza są zdecydowanie głośniejsze. Całkowite zlikwidowanie hałasu jest możliwe, jeśli okap posiada silnik zewnętrzny.

Nowoczesne funkcje okapów

Sprzęt AGD dostępny na rynku jest coraz nowocześniejszy. Producenci starają się dodawać dodatkowe funkcje ułatwiające prace kuchenne. Ta prawidłowość dotyczy także okapów. Okazuje się, że pracami okapu można sterować za pomocą pilota lub smartfonu. Coraz więcej modeli można obsługiwać sensorowo, to znaczy zamiast przycisku używać szklanego panelu, po którym wystarczy tylko przesunąć palcem. W nowoczesnych modelach nie musimy również samodzielnie ustawiać mocy urządzenia. Sensor zapachów, czyli specjalistyczny czujnik sam zmierzy poziom zanieczyszczeń i niepożądanych zapachów, a następnie dostosuje do nich czas pracy i tryb działania okapu. Istnieje nawet możliwość obniżania i podwyższania wysokości na jakiej pracuje urządzenie. Użytkownik może dowolnie regulować wysokość, dostosowując ją do nie tylko do swojego wzrostu, ale i np. obniżyć je tak, by znajdowało się bezpośrednio nad przygotowywaną potrawą, co pozwoli na zwiększenie efektywności pracy. Coraz częściej standardowym wyposażeniem jest regulacja oświetlenia i automatyczne ustawienie czasu pracy.

Dobrze funkcjonujący okap kuchenny nie tylko likwiduje nieprzyjemne zapachy w kuchni, ale reguluje zbyt wysoką wilgotność, dzięki czemu zapobiega powstawaniu pleśni i grzyba.

Artykuł sponsorowany

Rodzaje nowoczesnych okapów kuchennych