Leasing paneli fotowoltaicznych – czy warto z niego skorzystać?

Leasing paneli fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna to źródło taniej i ekologicznej energii elektrycznej. Jedną z możliwych form finansowania tej inwestycji jest leasing. Na czym polega to rozwiązanie? Czy  warto skorzystać z leasingu paneli fotowoltaicznych?

Energia uzyskiwana z promieni słonecznych to wymierna oszczędność dla firmy – niezależnie od tego, w jakim sektorze działa. Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele, które umieszczane są na dachu i ścianach budynku, czasem także na poziomie gruntu. Energia promieni słonecznych, które padają na powierzchnię paneli, zostaje przekonwertowana na energię elektryczną. Może ona zostać użyta do oświetlenia budynku, zasilania maszyn i urządzeń elektrycznych, podgrzewania wody. Nadwyżka wyprodukowanej energii może zostać przekazana do sieci publicznej – pełni ona funkcję magazynu, z którego w razie potrzeby (np. podczas pochmurnej pogody) można ją odebrać.

Fotowoltaika w leasingu

Wytwarzanie energii za pomocą paneli fotowoltaicznych nie generuje żadnych kosztów. Sporym wydatkiem może być jednak zakup całej instalacji fotowoltaicznej. Firmy decydują się często na rozłożenie płatności na raty lub zaciągnięcie kredytu na ten cel. Inną, wartą rozważenia formą finansowania jest leasing. Na czym to polega?

W czasie trwania umowy leasingu jej przedmiot – w tym przypadku instalacja fotowoltaiczna – jest własnością finansującego (czyli np. banku). Korzystający zobowiązany jest do spłacania rat leasingowych i jednocześnie jest uprawniony do czerpania pożytków z używania instalacji – czyli energii elektrycznej. Po wygaśnięciu umowy i uregulowaniu wszystkich opłat związanych z leasingiem korzystający może wykupić panele fotowoltaiczne od finansującego – często w bardzo przystępnej cenie.

Fotowoltaika w leasingu – zalety

Leasing instalacji fotowoltaicznych to rozwiązanie, które pozwala uniknąć dużego, jednorazowego wydatku. Taka forma finansowania często wybierana jest przez firmy, które nie dysponują wystarczającym kapitałem, aby kupić panele słoneczne, a jednocześnie nie chcą (bądź nie są w stanie) zaciągnąć kredytu na ten cel. Firmy, które zdecydują się na leasing operacyjny, mogą wliczyć całą wysokość rat w koszty działalności. Atrakcyjną ofertę finansowania instalacji fotowoltaicznych przygotowało PKO Leasing: https://www.pkoleasing.pl/leasing/finansowanie-urzadzen-fotowoltaicznych/. Maksymalny okres finansowania wynosi 72 miesiące, a wysokość rat leasingu z łatwością można dopasować do możliwości firmy.

Artykuł sponsorowany 

Grafika: stock.adobe.com 

Nowy system rozliczania – czy fotowoltaika wciąż się opłaca?