Koszty budowy domowego kominka

kominek

Coraz więcej osób decyduje się na zakup domowego kominka. Stanowi on nie tylko elegancki dodatek, ale także jest jednym ze źródeł ciepła. Ile kosztuje budowa kominka w zależności od jego rodzaju? Czy warto inwestować w kominki z płaszczem wodnym?

Zanim się wybierze kominek

Warto zapoznać się z rynkową ofertą obejmującą domowe kominki. Jest ich co najmniej kilka do wyboru i różnią się nie tylko pod względem ceny, ale także rodzajem opału, montażu i wydzielanego ciepła. W przypadku wyboru tradycyjnych kominków DGP (skrót od „dystrybucji gorącego powietrza”) należy się liczyć z generowaniem dodatkowych wydatków w postaci zakupu opału (węgiel, drzewo, wkłady kominkowe). Coraz większą popularnością cieszą się biokominki, które najczęściej pełnią funkcję ekskluzywnego ozdobnika. Kominki z płaszczem wodnym są nieco droższe, niemniej pozwalają na dodatkowe ogrzanie wody.

Ceny kominków

Zależą od wybranego modelu. Najprostszy wkład kominkowy z płaszczem wodnym to koszt około czterech tysięcy złotych. Cena nie obejmuje dodatkowych akcesoriów w postaci grzebaczy, stojaków na opał, szczotek do czyszczenia i kratki wentylacyjnej. Osoby szczególnie dbające o środowisko często wybierają biokominki, czyli takie, z którego ciepło jest wytwarzane poprzez spalanie żelowego wkładu lub płynnego paliwa. Ich cena rozpoczyna się od ośmiuset złotych, niemniej warto mieć na uwadze, iż dają one mniej ciepła niż tradycyjne paleniska. Przyszły właściciel kominka powinien pamiętać, że do całości należy doliczyć także koszty budowy izolacji, rur i elementów do ich instalacji, przepustnice powierza, kanały nawiewne, obudowę kominka a także specjalne kleje i taśmy do jego zamontowania, nie wspominając o płacy dla fachowca montującego urządzenie.  W związku z tym należy średnio doliczyć drugie tyle pieniędzy.

Izolacja kominka

Wbrew pozorom montaż kominka nie należy do najprostszych czynności. Warto wynająć specjalistę, który profesjonalnie przygotuje pomieszczenie, w którym będzie znajdować się kominek. Podczas jego użytkowania wewnętrzna temperatura potrafi osiągnąć nawet czterysta stopni Celsjusza, dlatego należy go odpowiednio izolować. Najlepiej zastosować do tego płyty z wełny mineralnej, silikatowo-wapienne lub perlitowe (ich ceny rozpoczynają się od trzydziestu złotych a metr kwadratowy). Ich grubość wynosząca około trzydziestu milimetrów skutecznie odprowadzają ciepło do wewnątrz obudowy kominka. Umieszcza się je dzięki specjalnym klejom i taśmom odpornym na wysoką temperaturę. Na izolacji, podobnie jak wkładzie kominkowym, nie wolno oszczędzać, ponieważ to od materiałów wysokiej jakości zależy bezpieczeństwo całego domu.