Przesuwne drzwi tarasowe – jakie wybrać? Wady i zalety każdego rozwiązania

systemy przesuwnych drzwi tarasowych

Dynamicznie rozwijający się z każdym rokiem rynek budowlany, wpływa na pojawianie się coraz nowszych rozwiązań architektonicznych, konstrukcyjnych, wykończeniowych i aranżacyjnych, nie tylko w budynkach użyteczności publicznej czy wielorodzinnych obiektach mieszkalnych, ale również w domach jednorodzinnych. Zauważalne przemiany można zaobserwować nawet w trendach dotyczących drzwi balkonowych. Dominujące jeszcze do niedawna tradycyjnie otwierane drzwi tarasowe czy balkonowe wypierane są przez coraz bardziej popularne rozwiązania przesuwne. W dzisiejszym wpisie postaramy się więc przybliżyć dostępne na rynku modele okien przesuwnych, przedstawiając wady i zalety każdego systemu.

Trzy najpopularniejsze systemy przesuwnych drzwi tarasowych


Przeglądając obecnie katalogi producentów i dystrybutorów drzwi tarasowych przesuwnych, można zetknąć się głównie z trzema systemami: PATIO/PSK, SYNEGO SLIDE oraz HST. Co oznaczają poszczególne skróty?


PATIO/PSK to okna uchylno-przesuwne, wyposażone w funkcję wentylacji w pozycji uchylnej, co umożliwia bezpieczne wietrzenie pomieszczeń. Otwieranie tego typu drzwi i okien przesuwnych rozpoczyna się od uchylenia i odsunięcia skrzydła ruchomego od progu, które następnie przesuwa się po szynie znajdującej się w widocznej prowadnicy zlokalizowanej w dolnej części ościeżnicy. Obsługa okien uchylno-przesuwnych wymaga nabrania pewnej wprawy i nieco siły fizycznej.


SYNEGO SLIDE to system odstawno-przesuwny, który jak sama nazwa wskazuje działa na zasadzie odstawienia i przesunięcie ruchomego skrzydła w stronę części nieruchomej. W momencie otwierania, skrzydło minimalnie odsuwa się od ramy, co pozwala praktycznie bez użycia siły je przesuwać. Tego typu okna przesuwne posiadają również mechanizm blokujący, który ułatwia delikatne i ciche zamykanie skrzydła w ramie, dociskając segment i uszczelki na całym jego obwodzie do całej konstrukcji okna.


HST, czyli system podnoszono-przesuwny to rozwiązanie, które można zastosować przy szerokości otworu minimum 1,8 m. Drzwi tego typu charakteryzują się prostą, lekką i intuicyjną obsługą, a także niemal bezprogowym rozwiązaniem. Drzwi tarasowe z systemem HST wyposażone są w nowoczesne okucia wraz z zespołem jezdnym, który w aluminiowych prowadnicach porusza się dzięki zamontowanym rolkom. Dzięki temu możliwe jest ciche i płynne przesuwanie skrzydła.


Wielkość otworu na drzwi tarasowe i światło przejścia – porównanie systemów PSK, SYNEGO SLIDE i HST


Wybór konkretnego systemu drzwi tarasowych lub balkonowych w większości wypadków jest uzależniony od wielkości otworu wyjściowego, w którym będą one osadzone. Opisane powyżej modele okien przesuwnych posiadają różne maksymalne wymiary, które wynikają z zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych. Maksymalne rozmiary dla systemu PSK to 3,5m szerokości oraz 2,8m wysokości. SYNEGO SLIDE pozwala na obsadzenie systemu przesuwnego o maksymalnych wymiarach: 4m szerokość x 2,5m wysokość. Największe możliwości konstrukcyjne daje system HST, ponieważ pozwala na montaż drzwi tarasowych lub balkonowych w PCV do 4,5 m szerokości (parametry zalecane przez nas), a w aluminium nawet 6m szerokości i więcej, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie nawet ciężkich skrzydeł o bardzo dużych wymiarach.


Stojąc przed wyborem konkretnego typu tarasowych okien przesuwnych warto zwrócić uwagę na maksymalną szerokość światła przejścia, a więc szerokość wolnej przestrzeni, która powstaje po otwarciu przesuwnych drzwi tarasowych. Warto wiedzieć, że jest ona różna w każdym z opisywanych systemów, wpływając na komfort użytkowania okien przesuwnych na co dzień. W podstawowym modelu PATIO/PSK, w którym pojedyncze przesuwne skrzydło może mieć szerokość 1,5 m, maksymalna szerokość światła przejścia to około 1,4 m. W przypadku systemu SLIDE szerokość wolnej przestrzeni, która powstanie po otwarciu okien przesuwnych może wynosić około 1,9 m, dając już wyższy komfort użytkowania największego modelu w tym systemie. Najwyższa wartość, jeżeli chodzi o szerokość światła przejścia charakteryzuje system HST, ponieważ może ona wynosić maksymalnie około 2,8m, jednak wynika to głównie z dostępnych modeli o pokaźnych wymiarach.

 tarasowych okien przesuwnych


Okna przesuwne a wysokość progu i materiał wykonania


Jednym z istotniejszych czynników, który wpływa na użytkowanie przesuwnych drzwi tarasowych jest wysokość progu. Parametr ten zyskuje na znaczeniu zwłaszcza wtedy, gdy wśród domowników są osoby z niepełnosprawnością ruchową, starsze z gorszą sprawnością fizyczną lub małe dzieci. Wówczas warto postawić na tarasowe (balkonowe) okna przesuwne z progiem obniżonym czy wręcz wpuszczonym w posadzkę. Pierwszy wariant dostępny jest w modelach SYNEGO SLIDE, w których próg wystaje około 25 milimetrów nad poziom posadzki. Drugą możliwość daje system HST. W tym przypadku sam próg zrównuje się niemal do zera z podłogą. Najmniej komfortową opcją jest niestety system PATIO/PKS, ponieważ próg wykonany jest ze standardowego profilu ramy okiennej, a więc wystaje kilka centymetrów nad podłogę.


Rozpatrując trzy najpopularniejsze systemy okien przesuwnych warto podkreślić, że odpowiednie funkcjonowanie niniejszych rozwiązań zależy przede wszystkim od: użytych materiałów montażowych (tj. podpory montażowe, kotwy, dyble, itp.), właściwego montażu oraz profesjonalnego zespołu montującego. Stąd wybierając interesujący nas system przesuwny, nie zapominajmy o dokładnym zapoznaniu się z firmą, której powierzymy wykonanie i montaż naszych drzwi tarasowych.


Warto na koniec zaznaczyć, że tarasowe czy balkonowe okna przesuwne mogą być wykonywane z różnych materiałów, do których najczęściej zalicza się: PCV, aluminium oraz drewno. To, na jaki wybór postawią użytkownicy zależy przede wszystkim od dostępności rozwiązań u konkretnego producenta, jak i osobistych preferencji klientów.


Reasumując: który system przesuwnych drzwi tarasowych wydaje się najkorzystniejszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej obiektywnej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od możliwości budynku, oczekiwań użytkowników oraz nie ukrywając – zasobności portfela. Warto więc przed ostateczną decyzją przeanalizować każdy model, aby wybrać najoptymalniejszy dla siebie i swoich „czterech kątów”.

Artykuł sponsorowany