Podłogi skórzane – luksus czy fanaberia?

Podłogi skórzane

Skóra to materiał, który często wykorzystywany jest we wnętrzach. Fotele, kanapy, krzesła, elementy dekoracyjne – to już wszystko znamy i zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Natomiast nowa funkcja skóry w domu może większość z nas trochę zaskoczyć. Chodzi o… skórzane podłogi. Jest to produkt nowy na polskim rynku i na razie dość drogi. Od razu trzeba też uspokoić miłośników zwierząt. Taka podłoga powstaje z resztek i skrawków luksusowej skóry, która jest wykorzystywana przy produkcji butów, torebek, pasków, odzieży, skórzanych foteli samochodowych.

Jak powstaje podłoga skórzana?

Na światowym rynku firmy produkujące skórzaną podłogę są rzadkością. Jedna z najbardziej inspirujących to technologia firmy kanadyjskiej, która pozwala uzyskać ze skórzanych pozostałości nowy oryginalny produkt. Jak taka skórzana podłoga powstaje? Wszystkie skórzane pozostałości, najmniejsze nawet skrawki, które wcześniej stanowiły niepotrzebne odpadki, są rozdrabniane na jeszcze mniejsze kawałki. Do nich dodawany jest naturalny kauczuk oraz substancje pochodzące z drzewa akacji. Tak przygotowaną mieszankę poddaje się specjalnej obróbce technologicznej. W efekcie otrzymuje się wybraną strukturę, właściwą podłogę, która może przybiera formę desek albo płytek. Jest dostępna w kilku kolorach.

Dla kogo podłoga skórzana?

Mając do czynienia z tak nietypowym i ekskluzywnym produktem jak podłoga skórzana, zachodzi oczywiście pytanie, dla kogo jest przeznaczona? Cena podłogi skórzanej jest dość wysoka, ale zalety pozwalają zapomnieć o kosztach. Podłoga skórzana to produkt naturalny. Do jej produkcji nie wykorzystuje się lotnych związków organicznych. W związku z tym dobrze funkcjonuje w domach alergików. Nie kumuluje alergenów, kurzu, brzydkich aromatów. Jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Idealnie sprawdza się w domowych gabinetach, salonach, jadalni. Raczej nie jest polecana do pokojów dziecięcych, sypialni, kuchni. Skóra to nadal materiał dość ekskluzywny i wymagający szczególnej oprawy. Dobrze wygląda we wnętrzach klasycznych, w stylu angielskim, art. deco.

Podłoga skórzana – jaki montaż?

Podłoga skórzana to podłoga „pływająca”, co oznacza, że do jej montażu nie potrzeba gwoździ i kleju. Wystarczą specjalne zamki, które pozwalają bezproblemowo łączyć kolejne elementy podłogi. Montaż podłogi można powierzyć specjalistom, ale i zdecydować się na samodzielną pracę. Na posadzkę kładziemy odpowiedni podkład. Najlepiej taki, który poleca producent. Jest to zasadne w przypadku ewentualnych reklamacji. W tym miejscu warto powiedzieć, że najbardziej znany kanadyjski popularnych podłóg ze skóry, daje 25 lat gwarancji na swój produkt. Pierwsza warstwa podłogi skórzanej jest korkowa, co dodatkowo wycisza pomieszczenie. Część środkowa jest wykonana ze sprasowanych drewnianych włókien. Gęstość tych włókien jest imponująca – pięćdziesięciocentymetrowe włókna zostały sprasowane do jednego centymetra. Warstwa wierzchnia to naturalna skóra, która jest zabezpieczona warstwami lakieru akrylowo-ceramicznego, utwardzonego promieniami UV.

Jak zadbać o podłogę skórzaną?

Podłoga skórzana nie jest materiałem wymagającym szczególnych zabiegów. Trzeba jedynie systematycznie ścierać kurz za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Jeśli na podłodze pojawią się plamy, najlepiej usunąć je mydłem przeznaczonym do czyszczenia przedmiotów skórzanych. Mydło usuwa plamy, a dodatkowo nabłyszcza powierzchnię i czyni ją miękką. Są też specjalistyczne środki dedykowane tej podłodze, które aplikuje się za pomocą ściereczki z mikrofibry. Podłoga ze skóry, podobnie jak podłoga drewniana, nie lubi wody. Jeśli doszło do rozlania jakiejkolwiek cieczy, trzeba ja natychmiast usunąć, a podłogę wytrzeć do sucha. Absolutnie nie można też podłogi zmywać wodą. Trzeba również uważać na środki czystościowe zawierające kwasowe lub zasadowe składniki. Podłoga nie nadaje się do pomieszczeń o zbyt wysokiej wilgotności. Optymalny poziom wilgotności powinien zawierać się w przedziale 30-60%.

Podłoga ze skóry wydaje się drogą ekstrawagancją. Dobrze jest jednak mieć wybór i decydować, jak urządzamy wymarzony dom lub mieszkanie.

artykuł sponsorowany