Farba z brokatem – sposób na dekorację ścian w mieszkaniach

Farba z brokatem

Aby zmienić wygląd pomieszczenia, nie zawsze trzeba inwestować w drogie meble i dodatki, czasami wystarczy pomalować ściany. To zdecydowanie odmieni nie tylko wygląd ale i atmosferę pomieszczenia, jeszcze bardziej, jeśli do malowania użyjemy farb brokatowych. Farby brokatowe to farby, których skład został uzupełniony o błyszczące drobinki z tworzywa sztucznego, zwane brokatem. To właśnie ten dodatkowy składnik sprawia, że farba z brokatem odmieni każde pomieszczenie, nadając mu nieszablonowego charakteru i wyglądu.

Gdzie stosować farbę z brokatem?

Tego typu farba może być stosowana w różnych pomieszczeniach. Maluje się nią nie tylko ściany, ale i sufity. Pasuje do wnętrz nowoczesnych, ale i klasycznych. Należy jednak pamiętać, że jest to farba „intensywna”, czyli taka która może dominować, narzucać wnętrzu charakter. To powoduje, że trzeba starannie przemyśleć miejsce, gdzie zostanie położona. Farbą z brokatemmożna oczywiście pomalować wszystkie ściany, ale może lepszym pomysłem będzie ograniczenie się do jednej ściany lub malowanie punktowe? Ciekawie prezentuje się np. pasek w kuchni nad zlewem, lub prostokątny element nad łóżkiem w sypialni. Światło wydobędzie wtedy najciekawsze elementy, a efekt będzie tym bardziej widoczny. Pomieszczenie będzie lekkie, a nie przytłaczające. Farba z brokatem może być też zastosowana do malowania wybranych wzorów na ścianie.

Farba z brokatem jakie kolory?

Wybór farb z brokatem jest ogromny. Praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Producenci oferują farby, które różnią się od siebie kolorem bazowym. Mają też wiele propozycji, jeśli chodzi o kolor brokatu: od delikatnych i subtelnych, po bardzo wyraziste i „ciężkie”. Ponieważ możemy je dodatkowo różnie zestawiać, możliwości dekoracyjne są ogromne.

Transparentne farby z brokatem

Jeśli nie zamierzamy zastosować tradycyjnych farb brokatowych, można zdecydować się na brokatowe farby transparentne, inaczej nazywane brokatami, patynami, czy wreszcie lazurami. Są to produkty, które nakłada się na ścianę wcześniej już pomalowaną farbą lateksową lub strukturalną. Zazwyczaj mają odcień srebrny, chociaż dostępne są też takie o połysku miedzi lub złota. Te ostatnie pięknie wyglądają na ścianach pomalowanych farbami w ciepłych kolorach. Natomiast kolory srebrne idealnie komponują się z szarościami i barwami zimnymi. Drobinki brokatu, zawarte w lazurach, ładnie odbijają światło, nadając pomieszczeniom elegancji i tajemniczości.

Farba z brokatem czy brokatowy pigment?

Brokatowe farby można kupić w dwóch wersjach. Podstawowa to oczywiście typowa farba z brokatem, którą można stosować bezpośrednio na ścianę. Druga wersja to brokaty budowlane, inaczej błyszczące pigmenty, które są dodawane do farby bazowej. Ta druga opcja jest trudniejsza, bo wymaga dopasowania koloru pigmentu do koloru farby, a także zachowania wyważonych proporcji. Im będzie więcej dodawanego pigmentu, tym efekt będzie intensywniejszy, a to nie zawsze jest dobrym pomysłem. Brokat budowlany występuje w postaci proszku, zawiesistej cieczy lub pasty. Można go dodawać do dowolnego rodzaju farby. Obowiązuje jednak zasada, że jeśli pigment jest od określonego producenta, to farba też powinna od niego pochodzić. Oczywiście, dopuszczalne jest dodawanie pigmentu do dowolnej farby, ale efekty mogą być gorsze niż w przypadku produktów dedykowanych.

Jak malować?

Farba z brokatem jest produktem innym od tradycyjnego. Z tego powodu używa się do jej nakładania innych narzędzi. W sklepach i marketach budowlanych dostępne są specjalne wałki do dekoracyjnego nakładanie produktu. Należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pędzla z naturalnego włosia, który pozwala równomiernie rozmieścić błyszczące drobinki. W przypadku, kiedy do malowania używa się past brokatowych, najlepiej do ich nałożenia zastosować specjalne packi. Generalnie farba z brokatem nie jest trudna do nanoszenia. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to częste mieszanie farby w czasie prac. Należy to robić ręcznie – wolno i delikatnie. Malowana powierzchnia powinna być dobrze oświetlona. Pozwala to zobaczyć, czy brokat jest dobrze rozłożony. Farba brokatowa wymaga dwóch, a nawet trzech warstw. Między kolejnymi malowaniami trzeba odczekać tyle czasu, ile zaleca producent.

Farba z brokatem to bardzo dobry pomysł na dekorację ścian. Chociaż nie należy do najtańszych to interesujące rozwiązanie dla osób poszukujących nieszablonowych rozwiązań.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Schneich, Pixabay