Koszty podane w wątpliwość

Przedsiębiorcy od zawsze starali się szukać dostawców tanich i dobrych jakościowo materiałów. Cały czas jednak pokutuje przekonanie, że koszt produkcji poza zakupem materiałów nie podlega dyskusji, chyba że w grę wchodzi modernizacja całej linii produkcyjnej. To się na szczęście zmienia.

Krok pierwszy: uświadomić sobie straty

Dopiero niedawno przedsiębiorcy zaczęli kwestionować stałość pewnych kosztów związanych z produkcją. Jeszcze kilka lat temu, kiedy dostawca prądu lub gazu przysyłał informację o podwyżce, przedsiębiorcy po prostu się zgadzali, bo nie wiedzieli, że mają inne wyjście. Dziś jednak dużo łatwiej można sobie uświadomić straty choćby dzięki porównywarkom cen energii i gazu, na przykład enbay.pl. Widząc na własne oczy, że prąd i gaz są takimi samymi „materiałami” jak półprodukty czy surowce do produkcji, zauważając, że na rynku działa wielu dostawców, łatwo sobie uświadomić, że ta składowa kosztów stałych wcale nie jest tak „stała”.

Z porównywarką oszczędzasz na kilka sposobów

Oczywiście – można powiedzieć, że przecież oferty dostawców można porównywać bezpośrednio, przeglądając ich cenniki lub kontaktując się z przedstawicielami handlowymi. To jednak za mało, żeby podjąć naprawdę optymalną decyzję, a to dlatego, że zastosowanie porównywarki jest jeszcze szersze.

  • Opcja indywidualnej negocjacji. Wielu przedsiębiorców, szczególnie mniejszych firm, nie zdaje sobie sprawy z tego, że większość dostawców energii i gazu umożliwia negocjowanie cen nawet przy stosunkowo niewielkim poborze. A porównywarka zawsze zasugeruje taką możliwość, co już stanowi sygnał dla przedsiębiorcy, że jeśli wyjściowa oferta jest kiepska, to może wystarczy chwila negocjacji, żeby ją poprawić.
  • Dotarcie do nieznanych dostawców. Dostawy prądu i gazu faktycznie są realizowane tymi samymi magistralami, a dostawca jest tu tylko pośrednikiem między producentem a odbiorcą. Wiele firm energetycznych pozostaje więc nieznanych, choć mają one doskonałe oferty. Szukając „na piechotę” ich cenników, można je przeoczyć, dlatego porównywarka znów okazuje się przydatna, ponieważ często podpowiada oferty mniejszych, regionalnych lub po prostu mniej rozpoznawalnych dostawców.
  • Wszystko w jednym miejscu. Dla wielu przedsiębiorców to najważniejszy atut i w sumie można to zrozumieć. Gdyby porównywanie ofert miało przynieść 30 złotych oszczędności, ale trwało tydzień, to dla wielu osób nie byłaby to gra warta świeczki. Ale dzięki porównywarkom sprawdzenie ofert i wysłanie zapytań trwa kilka minut – tyle czasu warto poświęcić, żeby zyskać pewność, że korzysta się z najlepszej oferty na rynku.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w większości firm oszczędności na prądzie i gazie nie będą gigantyczne, ale z drugiej strony – nie istnieje żaden racjonalny powód, by płacić więcej za usługę, którą ktoś inny zrealizuje równie dobrze, a czasem i lepiej, za mniejsze pieniądze. Biznes to sztuka łączenia również niewielkich oszczędności, które przekładają się sumarycznie na większą rentowność.