Odpływy liniowe — czym kierować się przy ich wyborze?

Odpływy liniowe

Odpływy liniowe obecnie są bardzo popularne, ponieważ wykorzystuje się je w modnych kabinach typu walk-in. Te z kolei są nie tylko bardzo estetyczne, ale przede wszystkim niezwykle funkcjonalne. W odróżnieniu od tradycyjnego brodzika dużo łatwiej się je czyści. Mogą z nich bez przeszkód korzystać również osoby niepełnosprawne, a także dzieci. Dodatkowo zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach prezentują się bardzo efektownie i optycznie je powiększają. Czym jednak kierować się przy wyborze odpływów liniowych? Podpowiadamy.

Odpływ liniowy a grubość wylewki

Odpływy liniowe to obecnie bardzo popularne rozwiązania wykorzystywane w wielu inwestycjach. Jeżeli mają być one stosowane w nowym domu, gdzie zostaną uwzględnione już na etapie projektu, wówczas architekt dobierze właściwą grubość wylewki. Dzięki temu inwestor nie musi się martwić o właściwy montaż wybranego przez siebie modelu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku remontu łazienki, kiedy chcemy zamontować kabinę typu walk-in z odpływem liniowym. Wówczas musimy sprawdzić, jaka jest grubość wylewki w takim pomieszczeniu, ponieważ to właśnie od niej uzależniony będzie dobór syfonu, który umieszczany jest w podłożu.  

W przypadku bardzo cienkiej podłogi czasami niemożliwe jest zastosowanie takiego rozwiązania. Wówczas konieczne jest wykonanie jej od nowa. W niektórych sytuacjach jednak istnieje możliwość wykorzystania tzw. niskiego syfonu. Jeżeli grubość wylewki jest wystarczająca, wówczas możemy użyć praktycznie każdego rodzaju syfonu, a co za tym idzie, odpływu liniowego.

Odpływ klasyczny czy ścienny?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów odpływów. Najbardziej uniwersalnym i najczęściej wykorzystywanym jest liniowy, montowany w podłodze. Składa się on z rusztu, który jest widoczny przez użytkownika, a także części schowanych w podłożu — rynien odpływowych i syfonu. Alternatywą jest jednak odpływ ścienny. To rozwiązanie wykorzystywane jest zwłaszcza przez inwestorów, którzy zastosowali ogrzewanie podłogowe w łazience. Dzięki temu mogą cieszyć się z korzyści wynikających z wykorzystania kabiny typu walk-in, a także mat lub rur grzewczych umieszczonych w podłodze. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji musi być między nimi wychowana odpowiednia odległość wynosząca minimum 30 cm.

Parametry techniczne i estetyka odpływu liniowego

Dobierając odpływ liniowy do swojej łazienki, warto zwrócić uwagę również na jego parametry techniczne. Mowa tutaj przede wszystkim o materiale, z którego jest wykonany — powinien być odporny na wilgoć i uszkodzenia. Z tego powodu inwestorzy najczęściej decydują się na ruszty wykonane ze stali nierdzewnej. Istotna jest także przepustowość danego modelu, która powinna być większa od łącznej wydajności wszystkich deszczownic prysznicowych. Niebagatelne znaczenie dla wielu właścicieli mieszkań i domów ma również design odpływu liniowego. Obecnie maskownice mogą pełnić też funkcję dekoracyjną, dlatego dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach.