Oświetlenie łazienki – na co zwrócić uwagę?

oświetlenie łazienki

Łazienka w przeszłości była miejscem ustronnym, mało komfortowym, trochę wstydliwym, o charakterze czysto praktycznym. W ostatnich latach funkcja łazienki ewaluowała, a samo pomieszczenie podniosło swój status i stało się miejscem komfortowym, eleganckim i równie ważnym jak kuchnia czy sypialnia. Podświetlane fugi, wanna z hydromasażem, deszczownica – to tylko niektóre nowinki, które tradycyjną łazienkę czynią bardziej pokojem kąpielowym, czyli miejscem relaksu i wypoczynku. Jednak bez względu na to, w jakim stylu urządzimy łazienkę, jakie zastosujemy materiały, czym ozdobimy wnętrze – zawsze ogromną rolę będzie odgrywało tam oświetlenie.

Łazienka – rola oświetlenia

Dobrze dobrane oświetlenie łazienkowe wpłynie przede wszystkim na funkcjonalność łazienki. Za jego pomocą podkreślimy też atuty pomieszczenia. Wydobędziemy barwę i piękno płytek, wyróżnimy designerską wannę, zaznaczymy nowoczesną linię armatury. Odpowiednie operowanie światłem pozwoli optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie i zmienić klimat w przestrzeni większej. Za jego pomocą zbudujemy nastrój łazienki. Nie zapominajmy, że dla wielu z nas łazienka to strefa odpoczynku i luksusu.

Nie dla jednego źródła światła

W tradycyjnie urządzonych łazienkach głównym, a czasami jedynym źródłem światła było światło górne, najczęściej w postaci lampy sufitowej lub plafonu. W tej chwili to za mało. Oczywiście w łazienkach nie rezygnuje się z tego typu oświetlenia, ale nie jest ono jedynym. Koniecznym jest takie dobranie lamp łazienkowych głównych, by wszystkie powierzchnie były oświetlane światłem równomiernym, bez brzydkich kontrastów i załamujących się cieni. Swoją rolę dobrze będą pełnić klosze przepuszczające światło: plafony i oczka sufitowe.

Klosz w małych łazienkach powinien być jak najbliżej sufitu. W pomieszczeniach łazienkowych o charakterze pokoju kąpielowego można pokusić się o żyrandole „zwisające”, dostosowane do stylu pomieszczenia. W suficie podwieszanym można zamontować oprawki na żarówki halogenowe. Światło nie może być zbyt mocne, oślepiające. W niewielkiej łazience wystarczą trzy, cztery oprawy z żarówkami 60W.

Strefa lustra i umywalki

Kolejnym punktem w łazience, który trzeba odpowiedni oświetlić, jest strefa lustra i umywalki. To tu dokonuje się najważniejszych zbiegów pielęgnacyjnych, jak np. golenie czy makijaż. W tej strefie nie ma miejsca na błędy. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montowanie lamp po obu stronach lustra, zazwyczaj na wysokości oczu. Jeśli lampa jest tylko jedna, powinna być umieszczona centralnie nad lustrem. Tafla lustra musi być równomiernie oświetlona, a barwa światła zbliżona do naturalnego. Lampy łazienkowe mogą być doskonałą dekoracją łazienki. Można kupić lampy klasyczne, nowoczesne, dostosowane do stylu glamour lub nowoczesnego. Ostatnio dość modne są lampy zwisające. Wybierając je, należy pamiętać o dwóch źródłach światła. W łazienkach o charakterze minimalistycznym powodzeniem cieszą się taśmy LED, podkreślające nowoczesność luster bez ram, ale równie dobrze wpisujące się w podświetlanie luster o niesymetrycznych taflach. W przypadku takiego oświetlenia należy zwrócić uwagę na moc taśmy LED, by nie była zbyt słaba, bo nie spełni swojej roli jako źródło światła przy lustrze.

Strefa kąpielowa – jakie oświetlenie?

Lampy do łazienki są niezbędne także w strefie kąpielowej i to zarówno w przypadku oświetlenia wanny, jak i prysznica. Wchodzą tu w grę aspekty funkcjonalności i bezpieczeństwa. Jest to miejsce szczególnie narażone na kontakt z wodą, tzw. mokre, co wymaga od instalowanych lamp wysokiej klasy szczelności. Stopień ochrony opraw przed wilgocią określa się symbolem IP. Dobrą ochronę w przypadku prysznica lub wanny gwarantują oprawy IP44. Warto to sprawdzić, by czuć się całkowicie bezpiecznie podczas kąpieli.

Oświetlenie łazienki w strefie kabiny prysznicowej to najczęściej lampy sufitowe tuż nad kabiną, plafony lub oczka wpustowe. Coraz częściej sięga się też po taśmy LED. Są tak skonstruowane, że można je instalować na krawędzie kabiny prysznicowej lub między płytkami. Bardzo efektownym rozwiązaniem są podświetlane fugi. Te niewielkie punkciki świetlne w fugach, ułożone w dowolną kompozycję, nadają łazience wyjątkowego charakteru i klasy.

Oświetlenie łazienki – gdzie jeszcze?

Współcześni architekci wnętrz przywiązują niezwykłą uwagę do budowania nastroju światłem, wydobywania atutów pomieszczenia i ukrywania jego mankamentów. Nie inaczej jest w przypadku łazienki. Światło pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale tworzy klimat, rozjaśnia, powiększa pomieszczenie optycznie. Z tego powodu musi być bardzo starannie zaplanowane. Nowoczesne aranżacje pokazują, że oświetlenie do łazienki może być instalowane w miejscach mniej oczywistych i ukryte za dodatkowymi osłonami, np. w szafkach, półkach, wnękach, a nawet w podłodze. Niecodzienne użycie światła może dać spektakularny efekt.

Wybierając piękne lampy łazienkowe, musimy też pamiętać o barwie światła. Ciepła barwa nada pomieszczeniu przyjemnego klimatu, a zimna wyostrzy detale. W pobliżu lustra barwa światła powinna być neutralna, czyli zbliżona do naturalnego. Mając podstawowe informacje na temat oświetlenia łazienki, nie bójmy się eksperymentować, bawić… Sprawmy, by nasza łazienka była oazą komfortu i elegancji.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. CyprusVillas, pixabay