Przenoszenie bardzo dużych obciążeń a rola łożysk

To, jakie łożysko zostanie wybrane, w dużej mierze zależy od ciężaru, który będzie musiało udźwignąć. Dlatego też należy sprawdzić, jakie typy łożysk będą się do tego nadawały, a z których absolutnie w tym przypadku nie warto korzystać.

 Łożyska toczne to jeden z najlepszych możliwych wyborów przy przenoszeniu dużych obciążeń. Mają one zdolność udźwigu nawet największych ciężarów.

Zastosowanie łożysk tocznych

 Łożyska toczne są w stanie przenosić duże obciążenia, ale tylko wówczas, gdy ich montaż został wykonany w odpowiedni, bardzo precyzyjny sposób. Dzięki temu będą mogły wykonywać swoje zadanie tak jak trzeba. Łożyska tego typu wykorzystuje się w wysoko obciążonych osiach oraz w wirnikach. Są również łożyska toczne, które używane są w wałach długich i sprężynujących. Dzięki nim możliwa jest korekcja ugięć wałów wiotkich i długich w przypadku, gdy nie jest możliwe przenoszenie obciążeń osiowych.

Rodzaje łożysk tocznych

Specyficznym rodzajem łożysk tocznych są łożyska baryłkowe. Jak sama nazwa wskazuje, kształtem przypominają one baryłki. Zostały skonstruowane tak, aby były w stanie przyjmować ciężary wielkogabarytowe. Mogą wytrzymać naprawdę bardzo duże obciążenia: zarówno osiowe, jak i promieniowe. Takie łożyska są jednocześnie łożyskami wahliwymi. W tym przypadku jednak wychylenie nie przekracza 2 stopni, właśnie ze względu na konieczność przyjęcia dużego obciążenia.

Łożyska baryłkowe występują głównie w formie dwurzędowej. Rzadko pojawiają się typy jednorzędowe. Można ponadto wyróżnić łożyska baryłkowe poprzeczne i wzdłużne.

Łożyska zdolne do przenoszenia obciążeń

Innym łożyskiem zdolnym do wytrzymywania obciążeń jest łożysko walcowe. Skonstruowano je jednak tak, że jest w stanie przenosić jedynie obciążenia promieniowe. Cechuje je wysoka funkcjonalność, ponieważ można je dostosować do swoich potrzeb. Łożyska te mają charakter rozłączny. Przynajmniej jeden z pierścieni pozbawiony jest bieżni. Właśnie dzięki temu możliwe jest przeniesienie konstrukcji w inne miejsce podczas pracy. Ponieważ łożyska walcowe posiadają liniową powierzchnię styku, są w stanie o wiele lepiej niż inne łożyska przenosić obciążenia promieniowe. Elementy te znajdują zastosowanie w walcarkach oraz we wrzecionach obrotowych do metalu, gdyż posiadają małą średnicę zewnętrzną, dużą nośność oraz wykazują wysoki stopień sztywności. Są niezwykle wytrzymałe – mogą pracować nawet 30 lat. Gwarantuje to wysokie zadowolenie z efektów pracy przez długi czas.