Odzież robocza – komfort i bezpieczeństwo pracy

Odzież robocza

Odzież robocza to odzież, która obowiązuje na określonych stanowiskach pracy i jest dostosowana do rodzaju wykonywanych obowiązków. Nie wszystkich pracowników obowiązuje odzież robocza. Najczęściej obowiązek noszenie odzieży roboczej dotyczy osób, które pracują przy maszynach i urządzeniach. Do odzieży roboczej często dodawane są odpowiednie buty, kaski, okulary, rękawiczki i inne akcesoria. Konieczność stosowania odzieży roboczej określają przepisy BHP, a za jej wydanie (ewentualnie ekwiwalent) odpowiada pracodawca.

Kto powinien nosić odzież roboczą?

Niezbędnym jest, by odzież roboczą nosiły osoby, których strój określa przynależność do danego zawodu, np. lekarze, pielęgniarki, policjanci, strażnicy miejscy. Kolejna grupa to osoby, które wykonują pracę wymagającą całkowitej sterylności. Dotyczy to np. osób, które pracują w fabrykach żywności. Odzież robocza jest przeznaczona dla osób pracujących przy maszynach i urządzeniach, a także w miejscach, gdzie ubranie pracownika jest narażone na częste zniszczenie lub zabrudzenie. Odzież roboczą bezwzględnie powinny nosić osoby wykonujące prace, które mogą skutkować skażeniem odzieży środkami zakaźnymi biologicznie, chemicznie i środkami promieniotwórczymi. Odzież robocza w tych sytuacjach jest niezbędna, a pracodawca nie może wydać polecenia, by pracownicy korzystali z własnej odzieży. Przepisy te reguluje Kodeks Pracy. Odzież roboczą noszą też mechanicy, budowlańcy, ogrodnicy, pracownicy branży gastronomicznej, magazynierzy.

Różnice między odzieżą roboczą, a ochronną

Odzież robocza jest często mylona z ochronną. To poważny błąd, bo miedzy nimi jest zasadnicza różnica. Odzież robocza nie posiada specjalistycznych cech odzieży ochronnej i jest wykorzystywana w pracy, gdzie nie jest zwiększone ryzyko niebezpieczeństwa. Chroni pracownika pod względem sanitarnym i technologicznym. Natomiast odzież ochronna jest wykonana ze specjalnych materiałów i chroni pracownika przed poważnymi zagrożeniami mającymi wpływ na jego zdrowie lub nawet życie. Każda część odzieży ochronnej musi też posiadać stosowne atesty.

Z jakich materiałów odzież robocza?

To, z jakiego materiału wykonana jest odzież robocza, również określają przepisy BHP. Najpopularniejszą i najlepszą tkaniną jest drelich, który jest całkowicie bawełniany. Na niektórych stanowiskach pracy sprawdzają się ubrania bawełniane z domieszką włókien syntetycznych. Są bardziej odporne na wodę, olej i inne zanieczyszczenia. Jednocześnie są to tkaniny lekkie i przewiewne. Inny popularny materiał to bawełna, którą łatwo utrzymać w czystości. Dodatkowy atut to przewiewność i łatwość pochłaniania potu. Równie dobrze pot pochłania płótno, które dodatkowo jest lekkie i przewiewne. Odzież roboczą, która ma bezpośredni kontakt ze skórą, szyje się z polaru i flaneli. Są to materiały, które sprawdzają się w zmiennych warunkach atmosferycznych. Odzież robocza ma zabezpieczyć pracownika, a także poprawić komfort jego pracy i z tego powodu powinna ułatwiać poruszanie się i wykonywanie wszelkich czynności. Ma zapewniać też ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Warto pamiętać, że wiele czynności wykonuje się na zewnątrz, dlatego komfortowa odzież ma znaczenie. W przypadku pracowników budowlanych, sprawdza się odzież, która ma wiele kieszeni. Na pewno doskonałym pomysłem jest specjalny pas, który pozwala gromadzić narzędzia niezbędne do pracy.

Kryteria, jakie powinna spełniać odzież robocza

Odzież robocza nie posiada co prawda atestów, ale powinna spełniać wiele kryteriów, żeby można było mówić o produktach dobrej jakości. Dobór odzieży roboczej uzależniony jest od warunków pracy. Należy go dopasować do rozmiarów pracownika oraz płci. Musi być bezpieczna, co jest szczególnie istotne w pracy przy urządzeniach i maszynach. Nie może być np. zbyt luźna, aby nie była przyczyną wypadku, kiedy maszyna wciągnie zwisający materiał. Jednocześnie nie można wybierać ubrania zbyt obcisłego. Reasumując, odzież robocza powinna być zgodna z polskim normami, by spełniać wszystkie wymogi BHP. przede wszystkim chodzi o ochronę pracownika i pomoc w prawidłowym wykonywaniu przez niego zleconej pracy.

Artykuł sponsorowany