Przytulna przestrzeń w ogrodzie

Altany ogrodowe

Działka czy ogród dają możliwość długiego przebywania na świeżym powietrzu. Klimat mamy jednak bardzo chimeryczny i zdarza się, że nawet latem potrafi być jesiennie. W związku z tym, aby zagwarantować sobie opcję spędzania czasu na zewnątrz – tak latem, jak i w chłodniejsze miesiące – warto wziąć pod uwagę postawienie altany.

Zacznij od wyboru właściwej altany

Altany ogrodowe pozwalają na to, aby na działkach czy w miejskich ogrodach spędzać na zewnątrz dużo więcej czasu. Poza tym to świetnie urozmaicenie przestrzeni. Są dostępne w różnych rozmiarach i stylach, dzięki czemu każdy może ją idealnie wtopić w otoczenie. To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy uwielbiają garden party i spotkania ze znajomymi przy grillu.

Nie da się ukryć, że wciąż najpopularniejszym modelem altany jest ten otwarty, który składa się ze szkieletu – najczęściej drewnianego – oraz dachu. Ich głównym minusem jest to, że można z nich korzystać tak naprawdę wyłącznie latem. Nie ochronią bowiem przed chłodem, silnym wiatrem czy zacinającym deszczem.

Zdecydowanie bardziej wszechstronnym rozwiązaniem są altany ogrodowe ze ścianami. Lepiej chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a przy tym są bardziej eleganckie. Poza tym można z nich korzystać cały rok – wystarczy wstawić do środka ogrzewacze gazowe i zapomnimy, że na zewnątrz jest słota i chłód. Altany zamknięte można też znaleźć w nowoczesnym designie, dzięki czemu świetnie wpasują się w przestrzeń w industrialnym czy minimalistycznym stylu. Dużo szkła w połączeniu z aluminium robi świetne wrażenie. Jednak co najlepsze, w takich altanach można stworzyć w pełni otwartą przestrzeń. A to oznacza, że są dużo bardziej uniwersalne od tradycyjnych altan szkieletowych.

Trwałe rozwiązanie i wiele możliwości

Obecnie altany ogrodowe dają możliwość dostosowania ich pod kątem oczekiwań klienta. To oznacza, że można w nich zastosować dodatkowe rozwiązania. Miłośnicy grilla na pewno ucieszą się z faktu, że z altany można zrobić domek grillowy. Specjalna konstrukcja pozwala bezpiecznie przygotować jedzenie nawet w zamkniętej przestrzeni. Jest też coś dla miłośników skandynawskich klimatów – altanę można zaadaptować na… saunę. To fantastyczne rozwiązanie zwłaszcza na zimę, kiedy potrzebujemy zadbać o zdrowie oraz samopoczucie.

Stawiając jedną z nowoczesnych altan, możemy mieć pewność, że wytrzyma długie lata. Zostały stworzone z wysokiej jakości drewna sosnowego i świerkowego. Materiał warto dodatkowo zaimpregnować, aby jeszcze bardziej wzmocnić solidną konstrukcję. Co istotne – taką altanę możemy postawić sami, to bardzo proste dzięki czytelnej instrukcji. Jednak jeśli nie czujemy się na siłach, zawsze można poprosić o pomoc fachowców. Tym bardziej że najpierw należy właściwie przygotować teren – altana powinna stać na utwardzonym i równym gruncie. W tym celu najlepiej zastosować wylewkę lub kostkę brukową.