Jak obliczyć zużycie prądu? Fotowoltaika i inne sposoby na niższe rachunki.

Fotowoltaika a zużycie prądu

Technologia nieustannie się rozwija – a wraz z tym zwiększa się komfort życia, jaki dają coraz to nowsze urządzenia i sprzęty. Zapewniają one nie tylko znaczną wygodę, ale też… większe rachunki za prąd. W jaki sposób obliczyć, ile prądu zużywamy każdego dnia? Czy istnieją sposoby, dzięki którym możemy ograniczyć jego zużycie, a co się z tym wiąże – zaoszczędzić? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak działa kalkulator zużycia prądu?

Kalkulator zużycia prądu to najskuteczniejsze narzędzie, za pomocą którego jesteśmy w stanie szybko obliczyć pobór energii w domu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się zarówno tego, jak dużo prądu zużywają posiadane przez nas sprzęty domowe, jak i sprawdzić, które z nich szczególnie przyczyniają się do wzrostu wysokości rachunków.

Kalkulatory prądu można znaleźć na wielu stronach internetowych. Należy pamiętać, że otrzymany wynik zawsze będzie wartością przybliżoną – to samo urządzenie może pobierać różną ilość prądu, zależnie od jego wykorzystania.

Jakie dane należy posiadać, aby skorzystać z takiego kalkulatora?

  • Cenę 1 kWh prądu, podaną na fakturze za prąd;
  • czas pracy danego urządzenia;
  • moc urządzenia (W), która najczęściej podana jest na etykiecie lub w instrukcji.

Jak wyliczyć zużycie prądu samodzielnie?

Zużycie prądu można również obliczyć samodzielnie. Wówczas musimy dodatkowo sprawdzić, jaką taryfę prądu posiadamy. W Polsce największą popularnością cieszy się taryfa G11, w której cena za prąd nie ulega zmianie przez całą dobę. Jeżeli jednak jest to inna strefa, w obliczeniach należy uwzględnić zmiany ceny 1 kWh ze względu na porę, o jakiej jest pobierana energia.

Jeżeli udało nam się zebrać wszystkie te dane, wystarczy, że pomnożymy czas pracy urządzenia oraz jego moc, a następnie podzielimy to przez tysiąc. Otrzymany wynik należy jeszcze pomnożyć przez cenę 1 kWh i… gotowe!

Klasa energetyczna a zużycie prądu – najnowsze zmiany

Klasą energetyczną określa się pobór prądu przez dane urządzenie. Na jej podstawie można przybliżyć ekonomiczność oraz oszczędność określonego produktu. Co istotne, od marca bieżącego roku skala, w jakim jest podawana, została skrócona od A do G. Tak duże zróżnicowanie w przedziale A+++, jakie było do tej pory, nie pozwalało klientom na wiarygodną ocenę sprzętu. W związku z tym wszystkie znajdujące się tam urządzenia zostały przeniesione do kategorii C. To właśnie ona jest obecnie najkorzystniejsza dla konsumentów.

Klasy A i B zostały zajęte dla sprzętów, które dopiero powstaną – i które mają być jeszcze bardziej energooszczędne.

Ile prądu zużywają sprzęty gospodarstwa domowego?

W każdym domu znajduje się wiele sprzętów zasilanych energią elektryczną – niektóre działają niemal bez przerwy, a niektóre zaledwie godzinę dziennie. Ile energii w przybliżeniu pobierają najpopularniejsze urządzenia? Oto przykłady kilku z nich.

  • Czajnik elektryczny o mocy 2000 W, działający ok. 0,33 godziny, będzie dziennie pobierał 0,66 kWh, co daje łącznie 0,45 zł.
  • Zakładając, że codziennie ładujemy telefon przez godzinę, a pobór mocy wynosi 6,8 W, możemy policzyć, że dzienne zużycie energii elektrycznej wynosi 0,0068 kWh – daje to 0,0046 zł.
  • W czasach pracy zdalnej laptop jest podłączony do prądu znacznie częściej niż wcześniej. Laptop o mocy 48 W, włączony przez 8 godzin każdego dnia, pobierze 0,38 kWh – czyli 0,26 zł.

Jak możemy zmniejszyć zużycie prądu?

Okazuje się, że najwięcej energii elektrycznej zużywa płyta indukcyjna, zaś najmniej – ładowanie telefonu. Zrezygnowanie z wielu sprzętów użytku domowego najczęściej nie jest jednak możliwe. Warto pomyśleć o bardziej racjonalnym gospodarowaniu zużyciem prądu. W jaki sposób możemy to zrobić?

Warto przyjrzeć się rachunkom, jakie każdy z nas ponosi za zużycie prądu we własnym gospodarstwie. Coraz to nowsze urządzenia energooszczędne mogą przynieść wiele korzyści i oszczędności.

  • Jeżeli wymieniasz stary sprzęt na nowy, zwróć uwagę na klasę energetyczną – im jest wyższa, tym niższe rachunki będziesz płacić.
  • Jeżeli nie używasz danego urządzenia lub nie ma Cię w domu, zamiast pozostawiać je w trybie czuwania – wyłącz z prądu.
  • Warto zainwestować w inne źródła energii, które są w stanie uniezależnić gospodarstwa domowe od czynników zewnętrznych. Dobrym przykładem takiego działania jest montaż paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika a zużycie prądu

Korzystanie z alternatywnych źródeł energii to najlepszy sposób, by zapewnić sobie niezależność oraz bezpieczeństwo. Dzięki nim nie grożą nam nagłe podwyżki rachunków za prąd ani ryzyko, że nagle nam się on wyczerpie. Jednym z przykładem takich źródeł jest energia słoneczna i związana z nią fotowoltaika.

Fotowoltaika polega na przetwarzaniu energii pochodzącej z promieni słonecznych w energię elektryczną. Uzyskaną w ten sposób energię można zarówno zużywać na bieżąco, jak i magazynować. Dzięki temu, że od momentu jej montażu nie korzystamy już z usług zewnętrznych dostawców prądu, jesteśmy w stanie znacznie obniżyć swoje rachunki. Okazuje się, że montaż fotowoltaiki jest w stanie obniżyć je aż o 90%!

Jaka firma fotowoltaiczna pomoże Ci zaoszczędzić?

Obecnie na rynku znajduje się wiele firm fotowoltaicznych, dlatego warto zdecydować się na tę najlepszą. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wsparcie – i to na każdym etapie montażu. Firma Strefa Energii oferuje szereg korzyści, dzięki którym będziesz mógł poczuć się bezpiecznie. Bezpłatna wizualizacja Twojej przyszłej instalacji, prowadzenie całej dokumentacji czy darmowa opieka poinstalacyjna to zaledwie część zalet, jakie znajdziesz w ich ofercie. Zaufaj specjalistom, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się niższymi rachunkami za prąd każdego dnia.

Artykuł sponsorowany