Rodzaje napędów do bram garażowych

Automatyzacja pracy bramy garażowej to korzystna inwestycja – w czas, komfort, spokój i bezpieczeństwo. Dobrze dopasowane urządzenie ułatwi Ci codzienne życie. Poznaj różne rodzaje napędów oraz ich najważniejsze parametry i przydatne funkcje. Dowiedz się, jakie możliwości dają dzisiaj nowoczesne napędy do bram garażowych – i przemień swój garaż w część inteligentnego domu.

Napędy do bram garażowych a rodzaj bramy

Wybierając napęd do bramy garażowej, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na jego przeznaczenie. Jeśli chodzi o drzwi segmentowe lub uchylne, to pasuje do nich większość standardowych urządzeń dostępnych na rynku (naturalnie trzeba je dopasować pod względem parametrów, ale o tym w dalszej części artykułu). Składają się z silnika i szyny montowanej na suficie, po której przesuwa się element ciągnący i popychający bramę. Nieco inaczej wygląda kwestia napędów do tradycyjnych bram skrzydłowych, bo tutaj konieczne są już dwa siłowniki, przy czym jeszcze ich ramiona muszą mieć odpowiednią długość czy konstrukcję. Oddzielnym rodzajem urządzeń jest także automatyka do bram rolowanych.

Rodzaje napędów do bram garażowych

Kolejna sprawa to rodzaj napędu do bramy, rozróżniany ze względu na konstrukcję i mechanizm działania – a do najczęściej stosowanych należą napędy paskowe i łańcuchowe. Pierwsze są nowocześniejsze i znacznie chętniej wybierane do garaży w bryłach domów jednorodzinnych. Drugie są prostsze i tańsze, a dobrze sprawdzają się przede wszystkim w wolnostojących budynkach.

Łańcuchowy napęd do bramy garażowej

W przypadku napędów łańcuchowych jednym z kluczowych atutów jest prostota ich konstrukcji, która przekłada się na łatwość montażu i bezawaryjność. Ponadto charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz żywotnością, a to przekłada się na ograniczenie napraw i wydłużenie okresu eksploatacji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że napędy łańcuchowe są zwykle sporo tańsze od innych rodzajów urządzenia, a więc atrakcyjne dla osób szukających budżetowego rozwiązania.

Napędy łańcuchowe mają też kilka wad. Przede wszystkim pracują nieco głośniej niż napędy paskowe, a to może być uciążliwe dla mieszkańców domu oraz sąsiadów. Ponadto ze względu na swoją konstrukcję mogą również wymagać częstszej konserwacji – koniecznie jest m.in. regularne smarowania łańcucha. Ten typ napędu może nie być odpowiedni dla wszystkich rodzajów bram garażowych, zwłaszcza tych o dużych rozmiarach lub nietypowych konstrukcjach.

Paskowy napęd do bramy garażowej

Pierwszą zaletą napędów paskowych jest niemal bezgłośna praca, a to sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych i sprawdzają się wszędzie tam, gdzie komfort akustyczny jest naprawdę istotny. Dzięki zastosowaniu paska zębatego z włókna szklanego charakteryzują się wysoką wytrzymałością i długą żywotnością. W porównaniu z innymi rodzajami automatyki oferują lepsze parametry pracy przy niższym zużyciu energii. To nowocześniejsze i wygodniejsze rozwiązanie, któremu nie trzeba poświęcać wiele uwagi: pasek nie wymaga smarowania.

Kolejna duża korzyść z wyboru napędu paskowego to łatwość montażu. A ponadto te urządzenia są bardziej uniwersalne, co oznacza, że można je zastosować do różnych typów bram garażowych i także większych, cięższych konstrukcji.

Najważniejsze parametry napędów do bramy garażowej

Gdy zawęzisz poszukiwania do napędów do określonego rodzaju bramy, np. uchylnej, a także wybierzesz jego typ – łańcuchowy lub paskowy, zwróć uwagę na parametry sprzętu. Po pierwsze na jego moc: musisz ją dopasować do wymiarów lub wagi drzwi, a potrzebne informacje znajdziesz w opisie bądź specyfikacji urządzenia. Automat do bramy dużego, dwustanowiskowego garażu zwykle ma około 1000 N siły pociągowej – w małych drzwiach często wystarczy nawet 400 N. Do tego sprawdź dostępną dobową liczbę cykli otwarcie-zamknięcie – dopasuj ją do liczby czy potrzeb użytkowników.

Kolejną ważną z punktu widzenia codziennej wygody kwestią jest czas potrzebny na pełne otwarcie/zamknięcie bramy. Nowoczesne dobre napędy działają z prędkością 12-13 centymetrów na sekundę. W większości standardowych jest to 15-18 centymetrów na sekundę, co też jest wartością optymalną w codziennym, ale niezbyt intensywnym użytkowaniu. Warto postawić na urządzenie z regulacją w tym zakresie, żeby precyzyjnie dopasować czas otwierania i zamykania do swoich potrzeb. Napęd powinien też mieć łagodny bieg, czyli nieco zwalniać przy osiąganiu położenia krańcowego, ograniczając hałas i ryzyko uszkodzeń czy szybszego zużycia się bramy.

Każdy dobry napęd umożliwia również ręczne otwarcie i zamknięcie bramy oraz jest wyposażony w system enkoderów, które zatrzymają ją, jeśli w jej zasięgu znajdzie się człowiek, zwierzę czy jakiś obiekt, w który mogłaby uderzyć (funkcja detekcji przeszkód). Sprzęt powinien także automatycznie ryglować drzwi garażu po zamknięciu, żeby użytkownik już nie musiał zaprzątać sobie tym głowy. Przydaje się też jeszcze możliwość zastosowania akumulatora awaryjnego z myślą o ewentualnych przerwach w dostawie prądu.

Napęd do bramy garażowej w systemie smart home

Niektóre nowoczesne napędy do bram garażowych są też kompatybilne z centralami smart home. I jeśli masz taki system w domu lub planujesz go zainstalować, zwróć na to uwagę. Dzięki temu możesz sterować napędem i bramą za pomocą swojego smartfona, a zapomnieć o pilocie, który tak często gdzieś przepada. A co więcej, wystarczy Ci jedna aplikacja do zarządzania nie tylko bramą garażową, ale i wjazdową oraz różnymi sprzętami w domu, np. roletami, oświetleniem i ogrzewaniem.

Automatyka do bramy garażowej – przydatne funkcje

Funkcjonalność nowoczesnych napędów do bram garażowych coraz częściej znacznie wykracza poza automatyczne otwieranie i zamykanie (oraz ryglowanie) drzwi. Wielu producentów umożliwia połączenie napędu z oświetleniem, czyli sterowanie lampami w garażu (czy nawet na podjeździe) poprzez pilot lub smartfon. Często można jeszcze do tego dokupić czujnik podczerwieni. Wtedy oświetlenie w garażu włączy się samo – gdy tylko przekroczysz jego próg.

Genialnym rozwiązaniem jest także połączenie napędu do bramy z czujnikami temperatury i wilgotności – automat sam przewietrzy garaż, gdy zrobi się w nim za ciepło bądź za wilgotno. Przy osiągnięciu zadanych wartości czujniki skierują sygnał do urządzenia, które uchyli bramę garażową oraz zamknie ją, gdy sytuacja się unormuje. W ten sposób masz zawsze w garażu idealną dla siebie temperaturę, a przy okazji minimalizujesz ryzyko zagrzybienia pomieszczenia: a to ważne i dla zdrowia, i dla portfela.

Bardzo przydatną funkcją nowoczesnego napędu jest także pomoc w parkowaniu – laser, który wyznacza najlepsze położenie samochodu w garażu i ułatwia przeprowadzenie manewru. Parkujesz szybciej i wygodniej – nie musisz się obawiać o zarysowanie karoserii i uszkodzenie sprzętu trzymanego w pomieszczeniu. 

Wiesz już, jakie są rodzaje napędu do bramy garażowej i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Pozostaje dopasować sprzęt do swoich potrzeb i zapomnieć o wysiadaniu z auta, mocowaniu się z ciężkimi drzwiami, moknięciu w deszczu i przerwaniu rozmów z pasażerem. Postaw na komfort i maksymalnie ułatwienie codzienności!

Fot. Vivint Solar, unsplash.com