Myjki ciśnieniowe – na to warto zwrócić uwagę

Myjki ciśnieniowe

Myjka ciśnieniowa jest wykorzystywana do czyszczenia mniejszych i większych powierzchni oraz różnego typu urządzeń. Jej mechanizm jest tak skonstruowany, że wykorzystuje silny strumień wody do usuwania nawet bardzo trwałych zanieczyszczeń. Przed zakupem myjki warto zastanowić się nad tym, z jaką częstotliwością będzie wykorzystywana i do jakich prac ją przede wszystkim zastosujemy.

Zasady działania myjki ciśnieniowej

Tarasy, elewacje, ściany, kostka brukowa, parkany, ogrodzenia, meble ogrodowe, samochody, quady, rowery – do czyszczenia tych wszystkich powierzchni i narzędzi myjka ciśnieniowa może być wykorzystywana. Myjka składa się z solidnie obudowanego korpusu, węża wysokociśnieniowego, pistoletu i lancy. Wąż dostarcza do pompy wysokiego ciśnienia, znajdującej się w korpusie, wodę. Samą pompę napędza silnik, który może wytworzyć ciśnienie dochodzące nawet do 160 barów. Woda, będąca pod ciśnieniem, jest przekazywana wężem ciśnieniowym do pistoletu. Odpowiednio dobrany strumień wody pomaga usunąć różnego typu zabrudzenia. W większości przypadków jest on skuteczny, lecz są zabrudzenia, których nie można usunąć samą wodą, choćby pod dużym ciśnieniem. W takim wypadku do wody dodaje się specjalne środki czyszczące. W myjkach ciśnieniowych są najczęściej stosowane środki ulegające biodegradacji.

Myjki ciśnieniowe amatorskie i profesjonalne

Myjki ciśnieniowe znakomicie sprawdzają się w domowych pieleszach. Można nimi umyć okna, taras, kostkę brukową. Łatwe w obsłudze, odpowiednio wyposażone, zapewnią wieloletnie bezawaryjne funkcjonowanie. Są też myjki profesjonalne, których używa się do czyszczenia dużych elewacji lub te do mycia samochodów, stosowane w firmach transportowych lub myjniach.

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Na rynku dostępne są różnego typu myjki. Te najprostsze kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Profesjonalne, przeznaczone do regularnego wielozadaniowego korzystania, kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Najprostsze nazywane są wprowadzającymi. Używa się ich dość rzadko, przy niewielkich zabrudzeniach. Myjki średnie usuwają trudniejsze zabrudzenia na większych powierzchniach. Natomiast myjki premium są stosowane regularnie, a czyści się nimi duże i silnie zabrudzone powierzchnie. Myjki ciśnieniowe można też podzielić ze względu na stosowany napęd. Myjki elektryczne można podłączyć do gniazdka i dlatego zdają egzamin przede wszystkim w warunkach domowych. Myjki spalinowe są wyposażone w silniki napędzane benzyną albo olejem napędowym. Są to konstrukcje bardzo wydajne i dlatego wykorzystywane są przez firmy profesjonalne. Na pograniczu tych dwóch rodzajów, plasują się myjki hybrydowe, które można podłączyć do gniazdka, ale źródłem zasilania może być również prąd stały z akumulatora.

Popularne myjki ciśnieniowe

Myjki ciśnieniowe można podzielić również ze względu na zastosowanie. Do najbardziej popularnych zalicza się myjki ciśnieniowe do mycia samochodów. Zamiast gąbki i wiadra, wielu posiadaczy samochodu woli użyć myjki ciśnieniowej. W tym przypadku nie tyle liczy się moc ciśnienia, bo zbyt wysokie może lakier po prostu uszkodzić, ale różne końcówki. I tak, dzięki pianownicy, można użyć właściwego środka czyszczącego, a miękkie szczotki pozwolą na delikatne, ale efektywne usunięcie uporczywych zabrudzeń. Do czyszczenia elewacji używa się natomiast myjek wysokociśnieniowych. W tym wypadku cenione są modele z dodatkowym zbiornikiem na detergenty oraz możliwość regulowania ciśnienia wody. Wiadomo, elewacje są wykonywane z różnych materiałów i czasami wymagane jest wyższe ciśnienie wody przy czyszczeniu, a czasami z elewacją należy się obchodzić bardzo ostrożnie. Wysoka moc jest natomiast pożądana w przypadku myjek przeznaczonych do kostki brukowej. Dobrej jakości myjka poradzi sobie z mchem, pleśnią, porostami, olejem i tłuszczem i to bez użycia dodatkowych detergentów. Wystarczy sama woda pod dużym ciśnieniem. Czasami potrzebna będzie do tego specjalna twarda szczotka, ale tylko w przypadku trwałych plam.

Myjka ciśnieniowa – na co zwrócić uwagę?

Wybierając myjkę trzeba sobie przede wszystkim zadać pytanie, do czego będzie używana? Należy też zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie wody, jakie można uzyskać, opcję regulowania ciśnienia, temperaturę dopływu (czyli wysokość temperatury u ujścia z dyszy) i solidność konstrukcji. Dobrze wybrane narzędzie będzie nam służyło bezawaryjnie przez wiele lat.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Garden Hose Zone