Szafa wnękowa – sposób na optymalne gospodarowanie przestrzenią

W wielu mieszkaniach znajdują się zakamarki i obszary, które trudno zagospodarować w tradycyjny sposób, np. poprzez wstawienie mebla, albo przygotowanie przestrzeni wypoczynkowej lub roboczej. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest szafa wnękowa.

Szafy wnękowe są wykonywane nie tylko w standardowej wnęce przy ścianie, ale również w skosach pod schodami, jak również na poddaszu. Konstrukcje są wykonywane na wymiar, zgodnie z indywidualnymi preferencjami zamawiającego. Można również samodzielnie zamontować szafę wnękową wykorzystując gotowe elementy dostępne w sklepach, takie jak półki, szafki, schowki, drzwi z prowadnicami i przesuwne mechanizmy, wieszaki i haczyki.

Drzwi przesuwne lub tradycyjne

Mając na uwadze optymalne zagospodarowanie przestrzeni zdecydowanie najbardziej sprawdzą się drzwi przesuwne, które pozwolą na korzystanie z szafy wnękowej bez przeszkód, nawet w przypadku wąskich korytarzy. Tradycyjne drzwiczki nie zawsze się sprawdzają. Alternatywnymi rozwiązaniami stosowanymi w odniesieniu do szaf wnękowych są drzwi harmonijkowe i łamane. Bez względu na funkcjonalne aspekty, szafa wnękowa powinna dobrze komponować się z aranżacją wnętrza, a za to odpowiada jej frontowa część, jako jej jedyny widoczny element.

Przestrzeni do przechowywania nigdy za wiele

Z czasem rzeczy przybywa i w tradycyjnych meblach zaczyna brakować miejsca na szereg potrzebnych przedmiotów. W szafkach i szafach wnękowych można ukryć sprzęt elektroniczny, urządzić małą spiżarnię, albo garderobę. Wnękowe szafy są z reguły bardziej pojemne niż szafy tradycyjne oraz lepiej prezentują się w minimalistycznych wnętrzach nie powodując efektu zagracenia pomieszczeń.

Warto zastanowić się nad tym, jakie przedmioty będą mogły być przechowywane w szafie, wymierzyć je, a następnie zaprojektować układ półek. W wysokiej szafie wnękowej przyda się pionowa przestrzeń, w której w razie potrzeby można ukryć niewielką drabinkę, albo prasowalnicę.

W przypadku szafy na ubrania, jej głębokość powinna wynosić około 60 cm – wówczas z powodzeniem zmieszczą się w niej także okrycia wierzchnie. Jeżeli przestrzeń jest ograniczona, można przeznaczyć ją na domową spiżarnię.

Elementy wyposażenia

Szafa powinna być wyposażona w półki, niemniej jeżeli przestrzeń na to pozwala można zastosować także szuflady i wysuwane kosze, które najczęściej są usytuowane na najniższym poziomie. W koszach można przechowywać m.in. ręczniki i bieliznę pościelową, akcesoria potrzebne podczas porządków domowych, a także przedmioty rzadko używane, takie jak choćby ozdoby choinkowe i inne sezonowe akcesoria.

Projektując szafę wnękową i planując rozmieszczenie poszczególnych elementów wewnętrznych, warto zainspirować się dostępnymi rozwiązaniami, a następnie dostosować je do indywidualnych potrzeb.