Pompy głębinowe

Już od kilku lat otrzymujemy alarmujące doniesienia, że nasz kraj należy do jednych z najbardziej ubogich w wodę, jeśli chodzi o Europę. Brak pokrywy śnieżnej zimą, niewielka ilość opadów, zła gospodarka wodna – to wszystko powoduje, że musimy myśleć o rozwiązaniach technicznych ułatwiających pozyskiwanie wody. W takim pozyskiwaniu dużą rolę odgrywają pompy głębinowe. 

Gdzie pompy głębinowe są wykorzystywane? 

Pompy głębinowe są pompami ciśnieniowymi, których konstrukcja pozwala na pozyskiwanie wody z dużej głębokości. Doskonale sprawdza się przy czerpaniu wody ze studni głębinowych. Woda tak pozyskana jest wykorzystywana do celów użytkowych (w gospodarstwach domowych), działalności ogrodniczej, rolniczej i sadowniczej. Dzięki pompom głębinowym przemysł otrzymuje zasoby potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej, a także wspomagana jest praca sieci wodociągowych. Pompy głębinowe można wykorzystać też w sytuacjach, kiedy wody jest za dużo. Można w ten sposób obniżyć poziom wód zaskórnych, a także odwodnić konstrukcje podziemne – przykładem kopalnie. Pompy głębinowe wykorzystuje się do pozyskiwania wody warzelniczej, a nawet – do wydobywania ropy naftowej. 

Dlaczego wybierane są pompy głębinowe? 

Szeroki zakres wykorzystywania pomp głębinowych potwierdza ich zalety. Dlaczego jednak są tak popularne? Przede wszystkim zapewniają niezależność od tradycyjnych sieci wodociągowych. Są jeszcze miejsca, gdzie nie można podłączyć działki pod takową sieć, a warstwy wodonośne są na znacznej głębokości. Pompy głębinowe są wtedy jedyną alternatywą. Zainstalowana w studni, pozwala pozyskać czystą i smaczną wodę do celów gospodarstwa domowego. Bywa też, że woda jest wykorzystywana tylko do podlewania ogrodu, działki. Pompy głębinowe są energooszczędne. Zaczynają działać, kiedy następuje pobór wody, wyłączają się po jego zakończeniu. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością, bo są wykonane z materiałów odpornych na różnorodne zjawiska atmosferyczne. Ich dodatkową zaletą jest cichy tryb pracy, wysoka wydajność i odporność na ewentualne niekorzystne zjawiska elektryczne, jak choćby nagłe zmiany napięcia w sieci elektrycznej. 

Pompy głębinowe do studni 

Najczęściej pompy głębinowe są wykorzystywane w gospodarstwach domowych, gdzie funkcjonują studnie. Powstaje wtedy pytanie, jaką pompę wybrać. Aby na takie pytanie odpowiedzieć, najpierw trzeba ustalić z jakim rodzajem studni mamy do czynienia. W przypadku studni kopanych (zwanych inaczej kręgowymi) należy wybrać specjalny rodzaj pomp, wyposażony w sterownik, uniemożliwiający pracę na sucho i nie wymagających rur osłonowych, dzięki którym uzyskiwane jest odpowiednie chłodzenie. Wybierając pompę do studni wierconych, najpierw musimy sprawdzić, jaka jest średnica rury, w której pompa zostanie wpuszczona. Podstawowym kryterium wyboru powinna być jakość urządzenia. Tylko te, odporne na ciągłą pracę w różnych warunkach, wykonane z dobrej jakości materiałów, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, pozwalają na bezawaryjną, wieloletnią pracę. 

Zasady doboru pompy głębinowej 

Przed zakupem urządzenia należy dobrać parametry pompy do potrzeb, wymagań i warunków. Istotne są warunki gruntowo-wodne, czyli na jakiej głębokości znajduje się woda, czy jej poziom jest wyrównany, a także – istotna jest jakość wody. Woda, z dużą zawartością piasku może niekorzystnie wpływać na pracę podzespołów pompy. W takim przypadku należy zamontować urządzenie o większej mocy. Na rynku są też dostępne pompy, które zyskały przydomek “antypiaskowe”. Przekrój pompy, jej wielkość powinny być dostosowane do średnicy studni. Nie można zapomnieć o prawidłowym podłączeniu mechanizmu do instalacji wodnej i instalacji elektrycznej. W tym ostatnim przypadku podłączenie może być dokonane jedynie przez elektryka z uprawnieniami. Na rynku można kupić pompy, które mogą pracować w trybie suchym, tzn. wtedy, kiedy w wyniku suszy opuszcza się lustro wody. Warto też sprawdzić, jak wygląda serwisowanie urządzenia w razie ewentualnej awarii. 

Artykuł redakcyjny