3 najważniejsze elementy odzieży ochronnej do malowania proszkowego

3 najważniejsze elementy odzieży ochronnej do malowania proszkowego

Podobnie jak w wielu innych branżach, również przy malowaniu proszkowym potrzebny jest odpowiedni strój roboczy. Jego naczelnym zadaniem jest ochrona odzieży oraz poszczególnych części ciała pracownika, które mogłyby ulec zniszczeniu lub podrażnieniu w wyniku kontaktu z substancjami. Najważniejszymi elementami stroju są maski z filtrami, kombinezony oraz rękawiczki antystatyczne.

Dobra maska z filtrem to podstawa

Ochrona dróg oddechowych jest priorytetem w sytuacji, gdy korzystasz z farb proszkowych. Sposób ich aplikacji jest na tyle specyficzny, że prowadzi do rozbryzgu drobinek. A te, z uwagi na swoją niewielką średnicę, trafiają do oczu, nosa, uszu. Drażniące substancje nie pozostają obojętne dla organizmu – mogą powodować kichanie, kaszel, katar, a nawet bardziej intensywne reakcje alergiczne. Jak im zapobiec?

Najskuteczniejszą i najprostszą metodą okazuje się stosowanie masek. Jednak powinny to być produkty z certyfikatami. Maski pełne lub półmaski wyposażone w uszczelki twarzowe doskonale przylegają do ciała, chroniąc drogi oddechowe przed aerozolami z cząstek stałych lub na bazie wody. Z kolei obecność zaworów wydechowych pozwala zmniejszyć stężenie dwutlenku węgla i poziom wilgotności wewnątrz maski. Skuteczna filtracja to gwarancja komfortowej pracy w każdych warunkach.

Kombinezon ochronny

Dobry kombinezon ochronny lakierniczy (zob. https://farbyonline.eu/427-odziez-bhp) powinien pasować do środowiska, w którym pracujesz i Twojego ciała. Nie może krępować ruchów ani potęgować potliwości ciała. Priorytetem jest wygoda i perfekcyjne zabezpieczenie ubrań własnych przed trwałymi zabrudzeniami. Aby to osiągnąć, trzeba zwrócić uwagę na detale. Spełnienia norm antyelektrostatycznych, chronione zamki błyskawiczne, optymalna gramatura (zazwyczaj od 60 do 65 g/m2). To odpowiednia grubość – z jednej strony zapewnia przyjemną przewiewność, z drugiej wysoki poziom ochrony przed uszkodzeniami w wyniku kontaktu z substancjami chemicznymi i szkodliwymi.

Dobre rękawice antystatyczne

Ostatnią nieosłoniętą częścią ciała, po włożeniu maseczki i kombinezonu pozostają dłonie. Jednak to one mają bezpośredni kontakt z elementami, narzędziami oraz farbami w czasie malowania proszkowego. Ochrona skóry jest bardzo ważna, dlatego zainwestuj w dobre produkty – nie uniwersalne, lecz wyspecjalizowane – przeznaczone do pracy z urządzeniami elektrycznymi, elektrostatycznymi oraz komponentami, które są wrażliwe na ładunki statyczne.