Taras idealny – podłoga i zadaszenie

Taras

Każdy z nas potrzebuje miejsca do wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Coraz częściej takim miejscem staje się taras. Bardzo popularny w krajach śródziemnomorskich, od kilku lat zyskuje uznanie i u nas. Większość projektów nowych domów w taki taras jest wyposażona. Także w nowych apartamentowcach taras jest wartością dodaną i elementem podnoszącym komfort i jakość życia. Często oglądając programy, w których gwiazdy i celebryci oprowadzają nas po swoich domach i mieszkaniach, widzimy pięknie urządzone tarasy. I wtedy rodzi się w nas potrzeba, by takie miejsce posiadać.

Wybór materiału podłogowego

Taras jest często wydłużeniem przestrzeni mieszkania lub domu. Nieustannie narażony na działanie zmiennych warunków atmosferycznych wymaga starannego wykonania. Najlepiej, by był usytuowany od południowo-zachodniej strony, co pozwoli na odpowiednie nasłonecznienie miejsca. Taras trzeba odpowiednio zaaranżować zaczynając od podłogi. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym materiałem były płytki. Niestety, często się luzowały i odpryskiwały. Obecnie płytki są bardzo wytrzymałe, dostępne w różnych kształtach i kolorach. Idealnie nadają się na tarasach, gdzie panuje spory ruch.

Popularnym pomysłem jest wyłożenie tarasu szlachetnym gresem o porowatej powierzchni, dostępnym w szerokiej palecie kolorystycznej. Idealnie sprawdza się nawet zimą, jeśli ma właściwości antypoślizgowe. Nowoczesne trendy w urządzaniu tarasów zalecają materiały naturalne. Oryginalnym pomysłem jest choćby pokrycie tarasu kamieniem. Takie podłoże jest trwałe, odporne, mało wymagające w użytkowaniu i konserwowaniu, można na takim podłożu postawić meble tarasowe o dowolnym ciężarze. Materiałem ekskluzywnym, ale bardzo eleganckim i wyrafinowanym jest drewno. Nadaje miejscu do odpoczynku przytulności i ciepła. Wybierając podłogę drewnianą możemy zdecydować się na:

  • deski kompozytowe – są bardzo trwałe i wytrzymałe, gdyż przy ich produkcji wykorzystuje się chemiczne dodatki,
  • deski tarasowe – łatwe w układaniu, o ciekawych usłojeniach, wymagają starannej konserwacji,
  • płytki tarasowe.

Decydując się na wyłożeniu tarasu drewnem, lepiej skorzystać z drewna egzotycznego. Jest ono trwałe i wytrzymałe. Najodpowiedniejsze gatunki to: bangkirai, ipe, tatajuba, merbau, cumaru. Jeśli jesteśmy zwolennikami drewna rodzimego warto wybrać drewno dębowe albo poddane termoobróbce, w wyniku której powstaje np. termojesion lub termoświerk.

Drewniane deski układane na tarasie powinny mieć co najmniej dwa centymetry grubości, a odstępy między nimi – około pół centymetra. Deski tarasowe osiągają nawet sześć metrów długości, co sprawia, że podłoga zachowuje klasyczną kompozycję. Eksperci polecają do łączenia podłogi elementy ze stali nierdzewnej, które nie korodują w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Zadaszenie tarasu

TaraTarasy mogą być zadaszone, przynajmniej częściowo. Taka decyzja musi być starannie przemyślana, bo nieodpowiednie zadaszenie może oszpecić konstrukcję domu lub mieszkania. Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów zadaszenia tarasu zaliczamy:

  • markizy,
  • daszki z tworzywa sztucznego,
  • daszki z metalu,
  • zadaszenie z żywych roślin,
  • zadaszenie drewniane.

Najtańszą inwestycją są markizy. Jest to rodzaj zadaszenia bardzo popularny nad Morzem Śródziemnym. Budowane z kolorowego, impregnowanego materiału, odpornego na silne podmuchy wiatru; najczęściej stosowane są przy niewielkich tarasach.

W Polsce najpopularniejsze jest zadaszenie drewniane. Drewno jest materiałem naturalnym, dobrze komponującym się z tradycyjnymi projektami domów. Powinno być dodatkowo pokryte materiałem nie przepuszczającym wody, Dobrze sprawdzają się lekkie zadaszenia z aluminium albo płyt poliwęglanowych. Są lekkie, trwałe, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Niestety nie zawsze idealnie komponują się z tradycyjnymi domami.

Spektakularnie za to wyglądają zadaszenia z żywych roślin, oparte na metalowych pergolach. Do takich tarasowych kompozycji wykorzystuje się pnące róże, powoje, groszek, winorośl. Ich wadą jest to, że nie zapewniają całkowitej ochrony przed deszczem i należy je systematycznie pielęgnować. Właściwie wykonany taras jest doskonałym miejscem rodzinnych spotkań, odpoczynku i relaksu.