Jak uniknąć błędów podczas remontu mieszkania?

Remont mieszkania to zadanie niełatwe, wymagające cierpliwości i dobrze przemyślanej logistyki. Zobacz, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas remontu mieszkania i jak ich uniknąć.

Przygotuj dokładny projekt lub zatrudnij projektanta wnętrz

Remont zakończony sukcesem wymaga starannych przygotowań. Nie ma nic gorszego niż podejmowanie decyzji co do wyglądu wnętrza dopiero w trakcie pracy. Zmęczeni ciągłym hałasem i zniecierpliwieni przedłużającymi się działaniami fachowców nie będziemy chcieli poświęcić należytej uwagi wybieraniu płytek, farb do ścian czy innych detali. Dlatego też, aby efekt remontu naprawdę był zadowalający, powinniśmy na długo przed jego rozpoczęciem przygotować projekt wnętrza. Warto uwzględnić w nim nie tylko duże prace budowlane, takie jak burzenie czy stawianie ścianek działowych, ale także drobne poprawki. Zastanówmy się, co chcielibyśmy zmienić i jaki efekt wizualny osiągnąć. Jeśli brakuje pomysłów, warto poszukać inspiracji w internecie lub czasopismach o tematyce wnętrzarskiej. Można również na tym etapie rozważyć pomoc specjalisty. Doświadczony projektant wnętrz nie tylko doradzi jak stworzyć wymarzoną przestrzeń, ale także pomoże w tak trudnych zadaniach jak optyczne powiększenie czy podwyższenie pomieszczeń.

bledy popelniane podczas remontu mieszkania

Jeśli nie masz doświadczenia – wynajmij fachowców

Kolejnym często popełnianym błędem, oprócz braku projektu, jest podejmowanie się samodzielnego przeprowadzenia remontu przy braku doświadczenia. W połączeniu z brakiem wystarczającej ilości czasu może prowadzić to do naprawdę długo ciągnącej się, nieprzyjemnej i na dodatek niezbyt udanej przebudowy. Co więcej, istnieje również ryzyko, że ucząc się na własnych błędach, zmarnujemy sporo materiałów, a więc także koszt remontu wzrośnie. Jeśli zatem nie mamy doświadczenia, lepiej zdajmy się na specjalistów.

Dokładny kosztorys pomoże przygotować się na wydatki

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest przygotowanie kosztorysu. Dzięki temu będziemy mogli odłożyć odpowiednią kwotę przed rozpoczęciem remontu, a jeśli okaże się on zbyt kosztowny, zdążymy jeszcze rozważyć rozłożenie pracy na kilka etapów.

jak unikac bledow podczas remontu mieszkania

Harmonogram prac pozwoli uniknąć chaosu

Równie istotny jak kosztorys jest harmonogram. Dzięki dokładnemu zaplanowaniu remontu unikniemy takich problemów jak na przykład położenie płytek przed przeprowadzeniem modernizacji instalacji hydraulicznej. Trzymając się planu, skutecznie, krok po kroku, przebrniemy przez wszystkie konieczne etapy remontu, nie zapominając o niczym istotnym. Harmonogram warto ułożyć na jakiś czas przed planowanym terminem przeprowadzenia remontu. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na zastanowienie się, wprowadzenie poprawek czy skonsultowanie z fachowcami. Dobrze jest poprosić o radę również osoby, które w niedalekiej przeszłości same przeprowadzały przebudowę czy odświeżanie mieszkania.

Aby remont przebiegł szybko, sprawnie i zgodnie z planem, a efekt był satysfakcjonujący, należy dobrze przygotować się do pracy. Warto dokładnie zaplanować zmiany lub zatrudnić architekta wnętrz; konieczne będzie również przygotowanie harmonogramu i kosztorysu. Unikać należy natomiast przeprowadzania remontu na własną rękę, jeśli nie mamy doświadczenia.