Cytrynowy gaj na Twoim balkonie

drzewko cytrynoweW mroźne zimowe dni przywodzą na myśl święta Bożego Narodzenia, latem przynoszą potrzebne orzeźwienie, a w obliczu spadku odporności dostarczają witaminy C. Cytrusy, bo o nich mowa, nie muszą pochodzić wyłącznie ze sklepu. Jeśli znudziły Ci się tradycyjne kwiaty balkonowe, z powodzeniem mogą je zastąpić cytrusy w doniczkach.

 

Wybieramy rośliny do oranżerii

Uważa się, że hodowlę cytrusów rozpoczęli Chińczycy już dwa tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa. Do Europy, te lubiące światło i ciepły klimat rośliny, przywędrowały w XI wieku. Obecnie wyróżnia się około 20 ich gatunków, z których najbardziej znane są:

• cytryny zwyczajne,

• mandarynki,

• pomarańcze chińskie.

Nieco rzadziej spotykaną, ale ciekawą odmianą cytrusa, jest kumkwat – uprawa doniczkowa tego osiągającego maksymalnie 2 metry wysokości wiecznie zielonego krzewu lub drzewka, którego słodkie pomarańczowe owoce wielkości śliwki można zjadać razem ze skórką, nie różni się od uprawy innych roślin cytrusowych. Kumkwat znosi temperatury nawet do -10º C, a jego kształt łatwo formować przy użyciu jednoręcznego sekatora. Kwiaty kumkwatu pięknie pachną, a dojrzałe owoce mogą pozostawać na krzewie cały rok, będąc ozdobą mieszkania czy balkonu. Są to także idealne rośliny do ogrodu zimowego.

Idealne stanowisko dla cytrusów

Dla prawidłowego wzrostu i owocowania cytrusom potrzebne jest co najmniej 8 godzin światła słonecznego, dlatego najlepiej będą się czuły na balkonach i parapetach umiejscowionych na zachodniej lub południowej ścianie budynku. Optymalna temperatura, w jakiej powinny przebywać, wynosi od 20-30ºC latem i 5-12ºC zimą. Cytrusy nie lubią suchego powietrza, dlatego jeśli zimujesz je w domu, nie stawiaj ich przy kaloryferze. Raz wybranego miejsca nie zmieniaj zbyt często (a najlepiej wcale), bowiem źle reagują na zmiany nasłonecznienia i długo się do nich dostosowują. Umieszczając je na balkonie zadbaj, aby nie stały w przeciągu i nie były narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne, zwłaszcza, jeśli hodujesz cytryny. Uprawa tych roślin w zbyt dużym nasłonecznieniu może powodować żółknięcie liści. Opary kuchenne także nie są sprzymierzeńcem cytrusów, więc raczej nie wybieraj na miejsce hodowli kuchni. Dobrym pomysłem jest stworzenie przydomowej oranżerii lub szklarni, które utrzymają stałą temperaturę oraz ochronią rośliny przed wiatrem i zbyt dużymi opadami deszczu.

Jak zacząć i prowadzić hodowlę cytrusów?

Chcąc stworzyć oranżerię czy cytrynowy gaj na swoim balkonie, masz do wyboru dwie możliwości – możesz wyhodować cytrusy z pestek lub wykorzystać sadzonki. W pierwszym przypadku świeżo wyciągnięte z cytrusa pestki wysiej w małych doniczkach lub misach wypełnionych mieszaniną ziemi torfowej i piasku, a następnie zwilż je spryskiwaczem i postaw w dobrze oświetlonym miejscu o temperaturze około 24ºC i stałej wilgotności. Regularnie sprawdzaj, czy podłoże dalej zachowuje wilgoć – jeśli nie, ponownie użyj spryskiwacza. Kiełki powinny pojawić się po upływie od 3 do 5 tygodni. Gdy zobaczysz pierwsze liście właściwe, przesadź każdy z nich do osobnej doniczki. Jeżeli chcesz wyhodować rośliny z sadzonek, pamiętaj, że nie uda się to z pomarańczami. Pozostałe cytrusy powinny się przyjąć, jeśli odpowiednio przygotowaną sadzonkę umieścisz w doniczce wypełnionej mieszanką piasku i perlitu, a następnie postawisz w temperaturze 25-28ºC. Najlepszy moment do wysiewania i sadzenia cytrusów to wczesna wiosna. Kiedy rośliny się przyjmą i trochę podrosną, przesadź je do większej donicy z otworami w spodzie. Dno doniczki wyłóż drobnym żwirem i wypełnij ją specjalnym podłożem dla cytrusów, które dobrze przepuszcza wodę. Do podlewania wybieraj wodę deszczową lub destylowaną o temperaturze otoczenia, unikaj wody z dodatkiem chloru. Pamiętaj, że cytrusy podlewa się tylko wtedy, gdy podłoże jest suche i że lepiej je lekko zasuszyć, niż zalać. W zimie wystarczy podlać roślinę raz w tygodniu, natomiast wiosną i latem rób to nieco częściej, zawsze wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca.

Podsumowując – jeśli chcesz cieszyć się pięknym wyglądem i aromatem swojego ogrodu, zdecyduj się na cytrusy. Uprawa tych roślin jest stosunkowo łatwa, a efekty, jakie uzyskasz przy odpowiedniej pielęgnacji, warte podjętego wysiłku.