Farby do pokoju dziecka – czym wyróżniają się na tle standardowych emulsji?

Farby do pokoju dziecka

Dzieci mają większą skłonność do alergii i są bardziej wrażliwe na oddziaływanie chemicznych środków. Odrębną kwestią jest barwa farby i jej dodatkowe właściwości – np. fosforyzujące powodujące, że powłoka świeci w ciemnościach.

Z perspektywy rodziców ważne jest nie tylko to, aby farba była bezpieczna dla ich pociech, ale również to, żeby można było łatwo ją wyczyścić. Ze względu na wysokie wymagania stawiane producentom farb, ukształtowała się odrębna kategoria emulsji – farby przeznaczone do pokoju dziecięcego.

Dlaczego farba świeci?

Farby fosforyzujące świecą w ciemnościach. Formuła tych emulsji zawiera specjalne pigmenty odpowiadające za absorbowanie świetlnych promieni. Intensywność fosforyzującego światła będzie tym wyższa, im więcej powłok zostanie nałożonych na ścianę. Farby fosforyzujące przeznaczone do pokoju dziecka nie zawierają substancji fotoreaktywnych, ani innych substancji szkodliwych, takich jak związki chromu, rtęci i ołowiu.

Rekomendacja PTA i logo tej instytucji

Farby do dziecięcego pokoju, w którym będzie przebywało dziecko cierpiące na alergię, muszą spełniać restrykcyjne wymagania stawiane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Produktom, które spełniają wymogi zostaje nadane logo PTA, które celem informowania kupujących jest zamieszczane na opakowaniu farby. Niektóre farby do pokoju alergika są niekiedy poddawane specjalistycznym badaniom prowadzonym przez Zakład Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, albo inne ośrodki badawcze.

Farby bez rozpuszczalników

Wśród emulsji do pokojów dziecięcych można wyróżnić także produkty wodorozcieńczalne – niezawierające rozpuszczalników. Przykładem tego typu farb są lateksowe farby (emulsje akrylowe), których skład chemiczny zawiera dużo żywicy. Nie posiadają one nieprzyjemnego zapachu, właśnie z uwagi na brak zawartości rozpuszczalnika. Farby lateksowe umożliwiają odprowadzanie pary wodnej z pomieszczenia. Sprawdzą się one zatem nie tylko w pokoju dzieci (jako profilaktyka przed zawilgoceniem ścian i zagrzybieniem), ale również w kuchni i w łazience.

Farby przeznaczone do dziecięcego pokoju to propozycja dla najbardziej wymagających. Mimo że opakowanie bardzo często sugeruje ich zakres zastosowania, to jest to tylko pozorne. Wodorozcieńczalne farby bez rozpuszczalników, przyjazne dla zdrowia warto stosować w każdym pomieszczeniu. Przecież dzieci przebywają nie tylko w swoim pokoju, a zdrowie dorosłych jest równie ważne jak zdrowie najmłodszych.