Jak urządzić małą kuchnię? 7 cennych porad

Kawalerkę, kilkupokojowe mieszkanie o niewielkim metrażu czy jednorodzinny domek często łączy ten sam problem – zbyt mała kuchnia. Jednak wcale nie trzeba mieszkać w dużym domu, żeby zagwarantować sobie kuchnię o pokaźnych rozmiarach.

Obecna moda na łączenie powierzchni mieszkalnej, która spełnia kilka funkcji powoduje, że coraz częściej kuchnie są budowane w formie aneksu. Czasami sytuacja zmusza też właścicieli mieszkania do tego, aby kosztem kuchennej powierzchni zaaranżowali dodatkowy pokój, większą łazienkę albo przestronniejszy salon.  Ale niewielka kuchnia wcale nie musi oznaczać braku wygody, rezygnacji z funkcjonalności i mało oryginalnego wystroju. Trzeba tylko wiedzieć, jak urządzić małą kuchnię, aby łączyła w sobie wszystkie najistotniejsze cechy, a nawet stanowiła najważniejsze pomieszczenie w domu, pomimo swoich niewielkich rozmiarów. 

Funkcjonalność to podstawa

Kuchnia musi być urządzona w sposób wyjątkowo funkcjonalny, przede wszystkim z uwagi na swoje przeznaczenie. Zachowanie porządku oraz odpowiednia organizacja przestrzeni do pracy zapewnią wygodę i ergonomię podczas gotowania. Przechowywanie w kuchni ułatwiają szafki wyposażone w kosze cargo oraz wysuwane półki, np. obrotowe, a także liczne szuflady. Przegródki i pojemniki, które organizują wnętrze szuflad, również są niezwykle przydatne. Wszystko to pozwoli zapomnieć o żmudnych poszukiwaniach jednego garnka ukrytego na końcu pojemnej szafki. Jeszcze jednym dobrym rozwiązaniem są wiszące szafki, które otwierają się do góry. Dzięki temu, otwarte, nie będą nikomu przeszkadzać w wygodnym i bezpiecznym poruszaniu się po kuchni.

Dobrze zaplanuj przestrzeń

Odpowiednie zaplanowanie niewielkiej przestrzeni może okazać się kluczem do sukcesu. Warto zacząć od określenia konkretnych stref: gotowania, zmywania oraz przechowywania. W każdej z nich powinien znaleźć się właściwy sprzęt i akcesoria, dzięki czemu wszystko, co potrzebne zawsze będzie pod ręką. Dotyczy to również zasady, zgodnie z którą rzadko używane przedmioty powinny być schowane w szafkach i szufladach, a jeśli to możliwe, np. w spiżarni. Dobrym pomysłem jest również zdecydowanie się na wysoką zabudowę kuchenną. Dzięki temu można wyżej umieścić piekarnik, zyskując dodatkową szafkę pod płytą grzejną, oraz mikrofalę, która zwolni miejsce na blacie.

Wykorzystaj każdy centymetr powierzchni

Dodatkowe miejsca do przechowywania są na wagę złota w każdej kuchni. Szczególnie w małych pomieszczeniach liczy się rozsądne wykorzystanie wolnych przestrzeni. W związku z tym, urządzając małą kuchnię warto zdecydować się na narożne szafki, zarówno wiszące, jak i stojące. Dla łatwiejszego korzystania z takich mebli wystarczy zamontować w nich obrotowe półki. Natomiast wysuwane kosze cargo to świetny pomysł na zagospodarowanie kilkunastu centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy szafkami stojącymi. Wystarczy zamówić mebel na wymiar, który wypełni lukę. Szafki z koszami cargo doskonale sprawdzą się w tej roli. Jeszcze jedno rozwiązanie jest szczególnie polecane do małych kuchni – wysoka zabudowa, aż do sufitu. W ten sposób można wykorzystać dodatkową przestrzeń na ścianach. Ważne przy tym jest jednak odpowiednie zaprojektowanie mebli o tak pokaźnych rozmiarach, aby wizualnie nie zmniejszyły wystarczająco małego już wnętrza.

Zapanuj nad ilością rzeczy

Nadmierna ilość przedmiotów i akcesoriów, które optycznie pomniejszają pomieszczenie i mogą wprowadzać do otoczenia element chaosu, to dość częsty problem właścicieli niewielkich kuchni. Nie da się ukryć – mała kuchnia wymaga dokonania optymalnego wyboru. Pozbywając się nieużywanych sprzętów i akcesoriów można zyskać naprawdę dużo miejsca w szafkach i na blatach kuchennych. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest wyrzucenie części przedmiotów. Na podstawie przeprowadzonej selekcji wystarczy schować część sprzętów np. do spiżarni, piwnicy, pawlacza albo zanieść na strych. Dotyczy to m.in. rzadko używanego sprzętu AGD (prodiż czy suszarka do grzybów) albo odświętnej zastawy stołowej na 12 osób.

Mała kuchnia to małe AGD

Małe kuchnie dobrze jest wyposażyć w równie nieduże sprzęty AGD. Z niektórych udogodnień technologicznych można całkowicie zrezygnować, ale są takie urządzenia, bez których kuchnia nie może istnieć. Na szczęście coraz więcej producentów oferuje sprzęty gospodarstwa domowego w niestandardowych rozmiarach – idealne do każdej małej kuchni. Może też się okazać, że wystarczający będzie zlew jednokomorowy, lodówka podblatowa czy płyta grzejna z dwoma palnikami.

Wygląd mebli ma znaczenie

Jak umeblować małą kuchnię, żeby znalazło się w niej wszystko to, co niezbędne, ale jednocześnie uniknąć zagracenia niewielkiej przestrzeni? Odpowiedzią na to pytanie są meble utrzymane w odpowiedniej kolorystyce i stylu. Nie trzeba rezygnować z pojemnych szafek i wysokiej zabudowy w obawie przed wizualnym zmniejszeniem niewielkiej kuchni. Wystarczy wybrać jasne fronty, pozbawione nadmiernej ilości zdobień. Dobrym rozwiązaniem są również meble na nóżkach, które sprawiają wrażenie lżejszych i delikatniejszych. W małej kuchni świetnie prezentują się także wiszące szafki w formie witryn z przeszklonymi frontami. Jest to jednak propozycja mebli w stylu prowansalskim albo skandynawskim, dlatego może nie wpisać się w gusta wszystkich.

Korzystaj ze sprytnych patentów

Mobilne bufety na kółkach, wysuwane kosze cargo, obrotowe półki w narożnych i głębokich szafkach, dodatkowy blat roboczy wysuwany z zabudowy niczym szuflada, rozkładany stolik montowany na ścianie czy poszerzone parapety to tylko kilka sprawdzonych patentów idealnych do małej kuchni. Idąc tym tropem można nawet wybrać sprzęt AGD, np. piekarnik z wbudowaną funkcją mikrofali. Pomysłowe rozwiązania zastosowane w małych wnętrzach potrafią znacznie podnieść komfort mieszkańców domu.

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: „jak urządzić małą kuchnię?” warto zajrzeć na stronę: http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-kuchnie/mala-kuchnia,pr712.html. Znajdują się tu nie tylko inspirujące pomysły, ale też praktyczne porady.

Grafika: pixabay.pl

Najlepsze farby do włosów dla ciemnych włosów