Spiżarnia w domu – nowy trend?

Spiżarnia w domu

Spiżarnie w domach, jeszcze na początku dwudziestego wieku, były czymś obowiązkowym. Wypełnione kolorowymi słoikami z przetworami, pachnącymi wędlinami, warkoczami czosnku, zapasami cukru, warzywami i owocami, czasami ziołami, były synonimem dostatku i świadczyły o gospodarności pani domu. Zmieniające się tempo życia spowodowało, że takie rozwiązania stały się niepraktyczne, a dodatkowo – wielkość nowoczesnych mieszkań i domów nie pozwalały na urządzanie spiżarni. W ostatnich latach tendencje się jednak zmieniały. Coraz więcej osób stawia na spokojne, niespieszne życie, w którym dobra kuchnia, rodzinne spotkania są równie ważne jak kariera zawodowa i codzienny pośpiech. W takiej nowej filozofii życia spiżarnia, zupełnie nieoczekiwanie, staje się elementem pożądanym. Wiele projektów nowych domów uwzględnia takie pomieszczenia, a i sami inwestorzy nalegają na jej uwzględnienia w planach.

Zalety posiadania spiżarni

Spiżarnia w domu ma wiele zalet:

  • pozwala zwiększyć funkcjonalność i estetykę kuchni,
  • umożliwia przechowywanie produktów spożywczych o większych gabarytach,
  • ułatwia przechowywanie przetworów,
  • zapewnia łatwy dostęp do produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych,
  • umożliwia utrzymanie porządku, w pomieszczeniach, gdzie przechowuje się żywność.

W jakim miejscu?

Jeśli już decydujemy się na spiżarnię, to powinna być ona umieszczona w takim miejscu, by mieć do niej ułatwiony i szybki dostęp. Współczesne gospodynie domowe cenią czas i nawet, jeśli kochają gotować, nie zamierzają całego dnia spędzać w kuchennych pieleszach. Najlepiej więc, by spiżarnia sąsiadowała z kuchnią. Jeśli takie rozwiązanie jest niemożliwe – niewielkie spiżarnie urządza się pod schodami lub nawet w pomieszczeniach gospodarczych, sąsiadujących z piwnicą lub kotłownią.

Na co zwrócić uwagę?

W spiżarni przechowywane są produkty spożywcze, dlatego należy im stworzyć idealne warunki, by zachowały wymaganą świeżość. W spiżarni powinna panować odpowiednia temperatura – optymalna to około 14-15° C, dlatego nie należy tam umieszczać żadnych elementów systemów grzewczych. Idealnie, by spiżarnia usytuowana była od strony północnej i nie było do niej dostępu naturalnego światła (brak okien). Koniecznie należy zadbać o odpowiednią wentylację – najlepiej zainstalować w pomieszczeniu oddzielny kanał wentylacyjny. Jeśli nie ma takiej możliwości, spiżarnia powinna być regularnie wietrzona. W spiżarni powinien panować idealny porządek, dlatego już na etapie aranżacji pomieszczenia trzeba zadbać o pomalowanie ścian odpowiednią farbą (najlepsza w tym przypadku jest farba lateksowa, którą łatwo zmyć) i wyłożenie podłogi antypoślizgowymi płytkami ceramicznymi lub gresem. Najlepiej sprawdza się oświetlenie górne, w postaci plafonu, czasami można dodać oświetlenie punktowe, ale nie jest to konieczne.

Aranżacja wnętrza

Spiżarnia spełnia głównie funkcje użytkowe, dlatego trzeba racjonalnie wykorzystać cała przestrzeń. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, warto zamówić półki na wymiar – wtedy każdy centymetr jest dokładnie zagospodarowany. Można też kupić gotowe zestawy półek, przeznaczonych do przechowywania produktów spożywczych. Warunek, by były stabilne i solidne. Decydując się na zakup, trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego półki są wykonane. Pięknie wyglądające drewno jest niepraktyczne, lepiej sprawdzają się półki metalowe, które łatwiej umyć. Dla bezpieczeństwa wszystkie regały warto przytwierdzić na stałe do ścian. Trzeba też sprawdzić, jakie obciążenia są w stanie utrzymać i czy możliwe jest regulowanie ich wysokości. Oprócz odkrytych regałów można zainstalować szuflady, w których będą przechowywane drobniejsze produkty. Niektóre produkty (np. zioła) można powiesić na specjalnych drążkach. Można też przygotować specjalne półki na sprzęt rzadziej wykorzystywany w kuchni. Dobrze widziane są kosze, pudełka, które łatwo się myje i odświeża. Pamiętajmy, że spiżarnia jest miejscem, gdzie powinna panować idealna czystość. Odpowiednio urządzona spiżarnia znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie domu.

Artykuł redakcyjny