Czy można postawić dom modułowy bez pozwolenia?

dom modułowy

Domy modułowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na szybkość budowy oraz fakt, że są to oszczędne rozwiązania. Czy można jednak postawić dom modułowy bez pozwolenia? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Jak i z czego powstają domy modułowe?

Domy modułowe to budynki, które wytwarzane są w fabrykach. W zależności od producenta, w fabryce powstaje około 90% ich konstrukcji. Następnie gotowe elementy transportowane są na plac budowy, gdzie następuje ich łączenie w całość. Takie rozwiązanie sprawia, że technologia modułowa jest najszybszą znaną obecnie technologią budowy domu. Co więcej, jest ona uniezależniona od warunków atmosferycznych, w związku z czym domy modułowe mogą być budowane przez cały rok.

Z czego budowane są domy modułowe? Otóż zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu dwa rozwiązania, a mianowicie keramzytobeton, który charakteryzuje się doskonałymi parametrami w zakresie przenikalności ciepła lub konstrukcję szkieletową. W tym drugim przypadku jest ona wykonywana z drewna lub metalu, a następnie wypełniana. Ściany zewnętrzne obija się natomiast wodoodporną płytą OSB-3, co pozwala wykonać ocieplenie zewnętrzne oraz elewację. W efekcie budynek modułowy niczym nie ustępuje tradycyjnemu budownictwu. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku budowy domu modułowego całorocznego konieczne jest wylanie odpowiedniego fundamentu.

Czym można postawić dom modułowy bez pozwolenia?

Jednym z najbardziej nurtujących pytań dotyczących technologii modułowej jest informacja, czy można postawić dom modułowy bez pozwolenia. Otóż tak, ale pod warunkiem, że jego powierzchnia nie będzie przekraczała 35 m². W takiej sytuacji wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy do urzędu. Takie same formalności są wymagane w sytuacji, gdy budynek nie będzie trwale związany z gruntem. Domki modułowe bez pozwolenia to funkcjonalne rozwiązania, czego przykładem jest projekt CUBEEKO MINI. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku, gdy powierzchnia przekracza 35 m² inwestor ma obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę zgodnie z procedurą stosowaną przy tradycyjnych budynkach.

Czy warto kupić dom modułowy?

Dlaczego warto kupić dom modułowy? Przede wszystkim dlatego, że jest to technologia, która ma wiele zalet. Do podstawowych korzyści takiego rozwiązania zalicza się:

– elastyczność – domy modułowe można w łatwy i prosty sposób rozbudowywać poprzez „doklejanie” kolejnych, identycznych modułów;

– szybkość budowy – jak już wspomniano technologia modułowa jest najszybszym ze znanych obecnie sposobów budowy. Domek letniskowy jest zazwyczaj gotowy po kilku dnia, a zamieszkanie w domku całorocznym jest możliwe z reguły po 2-3 miesiącach od wyboru konkretnego projektu;

– uniezależnienie od pogody – wykorzystanie technologii modułowej sprawia, że budowie domu nie przeszkadza zimowa aura;

– energooszczędność – zastosowane materiały i rozwiązania sprawiają, że tego typu budynki są energooszczędne, a co za tym idzie tanie w eksploatacji;

– funkcjonalność – budynek modułowy może służyć nie tylko jako dom letniskowy, czy całoroczny, ale również jako biuro, punkt usługowy, czy nawet w pełni funkcjonalny lokal gastronomiczny.

Budowa domu modułowego bez pozwolenia to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim zamieszkaniu w nowym budynku. Oczywiście szybkie tempo budowy nie oznacza spadku jakości, ponieważ producenci domów modułowych udzielają nawet kilkudziesięcioletniej gwarancji na produkowane przez siebie budynki. Oczywiście należy pamiętać, by korzystać z usług wyłącznie renomowanych firm, czego przykładem może być MARKAEKO, funkcjonująca na rynku od przeszło 10 lat. 

Artykuł sponsorowany