Okna dźwiękoszczelne – czyli jak chronić dom przed hałasem?

Okna dźwiękoszczelne

Kto nigdy nie mieszkał przy ruchliwej ulicy, albo w centrum dużego miasta, nie ma świadomości, jakim komfortem jest cisza w domu. Niestety, coraz częściej jesteśmy narażeni na hałas przez całą dobę, nawet w miejscach, które powinny być oazą spokoju – w naszych domach. Hałas dociera do domów nie tylko przez ściany ale i okna. Może więc warto wybrać okna dźwiękoszczelne, by poprawić komfort życia i zadbać o izolację akustyczną?

Okna dźwiękoszczelne – co to znaczy?

Wybierając okna do nowego domu najczęściej zastanawiamy się nad ich wyglądem i dbamy o to, by chroniły budynek przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Rzadko zastanawiamy się, czy w należyty sposób chronią przed hałasem. W przypadku standardowych okien, wyposażonych w szyby zespolone o grubości 4 mm, izolacyjność akustyczna mieści się w skali 25-32 dB. To wystarcza, kiedy dom stoi na wsi, w spokojnej okolicy, a najgłośniejszym słyszalnym hałasem jest śpiew ptaków na pobliskiej łące. Jednak, w przypadku domów miejskich lub stojących w gwarnej okolicy, konieczny jest montaż okien o podwyższonym wskaźniku Rw, który określa natężenie hałasu dochodzące z zewnątrz.

Izolacyjność akustyczna

Należy pamiętać, że hałas wpływa negatywnie na układ nerwowy człowieka. Ten w średnim natężeniu – poniżej 35 dB nie wpływa bezpośrednio na zdrowie. Natomiast hałas w granicach 35-85 dB wpływa już na jakość życia: obniża wydajność pracy, powoduje bezsenność i gorszą kondycję organizmu. Dlatego okna dźwiękoszczelne nie są wymysłem, ale w wielu przypadkach koniecznością. Prawidłowa izolacja akustyczna okna zależy od wielu czynników. Są to: odpowiednie oszklenie, większa ilość szyb, zastosowanie prawidłowych profili i uszczelek, szyby o różnej grubości, a nawet specjalny gaz wypełniający przestrzeń miedzy szybami. Interesującym rozwiązaniem jest również szkło laminowane. Szkło laminowane powstaje z połączenia kilku tafli szyb za pomocą folii PVB. Pozwala to na uzyskanie materiału o dużym współczynniku akustyczności, szczególnie dzięki obecności folii.

Okna dźwiękoszczelne – jakie powinno mieć parametry?

Okno oknu nie jest równe. Oczywiście również okna dźwiękoszczelne mają różne normy. Jeśli decydujemy się na ich zamontowanie w trosce o stworzenie w domu oazy spokoju, warto przyjrzeć się bliżej parametrom. W przypadku okien skutecznie chroniących od hałasu, współczynnik Rw powinien być wyższy niż 34 dB. Te, o najwyższym standardzie, dochodzą nawet do 47 dB. Ale, najczęściej, taka izolacyjność nie jest potrzebna. Przede wszystkim chodzi o koszty. Dźwiękoszczelne okna są znacznie droższe niż standardowe. Poza tym bardzo wysoka izolacyjność akustyczna obniża cieplną. Najważniejsze, by zachować rozsądek i równowagę w obu przypadkach. Dobrze jest też dobór właściwych okien powierzyć specjalistom, którzy na podstawie analiz hałasu w danym miejscu, zaproponują najbardziej skuteczne rozwiązania.

Okna dźwiękoszczelne a uszczelki

Specjaliści podkreślają, że wszystkie okna dźwiękoszczelne powinny być zaopatrzone w tzw. uszczelki przylgowe, najlepiej potrójne. To pozwala na uszczelnienie szyb po stronie wewnętrznej i zewnętrznej, a także w środku okna. Tego typu uszczelki są najczęściej cięte laserowo, co umożliwia idealne dopasowanie ich do tafli szkła. Wykonane z kauczuku syntetycznego lub termoplastycznego, ewentualnie poliestrowego elastomera bardzo dobrze reagują na zmienne warunki atmosferyczne, nie odkształcają się, a nawet – nie przywiera do nich kurz. Uszczelki są elementem niewielkim, ale ważnym, który sprawia, że okna dźwiękoszczelne rzeczywiście spełniają swoją rolę.

Okna dźwiękoszczelne – a co z wentylacją?

Szczelne okna – jak najbardziej, ale trzeba pamiętać, że może to powodować problem z wentylacją w domu. Samo rozszczelnienie powoduje podniesienie poziomu hałasu, dlatego stosowane są nawiewniki tłumiące hałas. Rozwiązaniem jest też zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewnej, dzieli czemu w domu montuje się okna całkowicie szczelne lub – w szczególnych sytuacjach – nieotwierane.

Podsumowanie

Okna dźwiękoszczelne są świetnym rozwiązaniem, kiedy dom, mieszkanie znajdują się w okolicy narażonej na zwiększony hałas. Jednak same okna nie wystarczą. Potrzebny jest też perfekcyjny montaż okna w murze. W takim montażu dobrze sprawdzają się np. taśmy rozprężane o wysokich parametrach akustycznych. Tylko przemyślana inwestycja w okna dźwiękoszczelne zapewni komfortowy ciszy w domu lub mieszkaniu.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. John Macdonald, Unplash