Wybieramy najlepszy zlewozmywak kuchenny

O ile w nie każda kuchnia wyposażona jest w zmywarkę do naczyń, o tyle bez zlewozmywaka kuchennego praktycznie nie można funkcjonować. Zlew to nie tylko element potrzebny do mycia naczyń, ale również duże ułatwienie podczas mycia owoców i porządków. Pytanie – jak wybrać zlewozmywak, by doskonale sprawdzał się w naszej kuchni?

Kolor, kształt, rodzaj materiału, liczba komór – okazuje się, że wielu osobom przy wyborze zlewu do kuchni w głowie kłębi się mnóstwo pytań. Jakie parametry nowego zlewozmywaka należy rozważyć, by być z niego zadowolonym przez co najmniej kilka następnych lat?

Metraż kuchni a wielkość zlewozmywaka kuchennego

Jeśli nie do końca trafnie wybierzemy zlewozmywak w odniesieniu do metrażu i możliwości, jakie daje kuchnia, korzystanie z niej na co dzień może okazać się znacznie utrudnione. Mała kuchnia powinna zostać wyposażona w któryś z kompaktowych zlewozmywaków kuchennych jednokomorowych, ewentualnie zlewozmywaków 1. 5 komorowych. Zlewozmywaki dwukomorowe, owszem, są bardzo wygodne, jednak by sprawdzały się w kuchni, wymagany jest większy metraż. Niemniej jednak liczba komór, na którą się zdecydujemy, nie powinna być tylko podyktowana wielkością kuchni, ale również liczbą mieszkańców, częstotliwością z jaką przyrządzamy posiłki oraz tym, czy mamy, czy też nie mamy zmywarki do naczyń.

zlewozmywak kuchenny

Tworzywo, z którego wyprodukowano zlew do kuchni

Pamiętajmy, że wybierając tworzywo z jakiego wykonano nasz przyszły zlew nie powinniśmy tylko kierować się ceną. Niemniej istotnym kryterium wyboru będzie styl, w którym zamierzamy urządzić kuchnię i co jeszcze ważniejsze, nasze osobiste upodobania. Zlew kuchenny kupuje się bowiem raz na kilka lat, warto więc wybrać model, który naprawdę przypadnie nam do gustu.
Jeśli szczególnie zależy nam na tym, aby zlew był wytrzymały i odporny na działanie wysokich temperatur, powinniśmy postawić na zlewy kuchenne granitowe. Takie modele sprawdzą się również jeśli mamy hopla na punkcie czystości. Dlaczego? Zlewozmywaki antybakteryjne to bardzo często modele wykonane właśnie z granitowego kompozytu.
Najpopularniejsze zlewozmywaki stalowe (inox) również mają swoje zalety. Oprócz tego, że dostępne są w niewygórowanych cenach, idealnie sprawdzają się w kuchniach o nowoczesnym wystroju. Zlewy emaliowane kuszą natomiast retro wyglądem i dość dużą odpornością na działanie wysokich temperatur.

Kształty i kolory

Jeszcze nie tak dawno temu w Polsce dostępne były jedynie tradycyjne białe zlewy do kuchni o standardowym prostokątnym kształcie. Znalezienie okrągłego modelu graniczyło niemalże z cudem. Dziś wszystko się zmieniło. Najlepszym przykładem są zlewy kuchenne granitowe, które można znaleźć aż w kilku kolorach – tutaj przykład zlewu czarnego metalik. Nie mniejszy wybór klienci mają w przypadku kształtów zlewozmywaków. Oprócz standardowych kwadratowych i prostokątnych zlewów, producenci oferują modele okrągłe, trójkątne, owalne, a nawet w kształcie trapezu.

Tak, jak zostało wspomniane wyżej, zlewozmywak to rodzaj sprzętu, którego nie wymieniamy co kilka sezonów, lecz co kilka a nawet kilkanaście lat. Z tego względu wybierając nowy zlew do kuchni, lepiej zastanowić się dwa, trzy razy nim podejmiemy ostateczną decyzję. Być może taka przezorność uchroni nas od rozczarowania, a przecież zlewozmywak to jeden z kluczowych elementów wyposażenia kuchni.