Płyta G-K do kuchni lub łazienki? Koniecznie zwróć uwagę na oznaczenia!

Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych, chętnie stosowany w zabudowie budynków mieszkalnych, w tym m.in. w kuchniach i łazienkach.

Warto jednak pamiętać, że do zabudowy pomieszczeń o zwiększonej wilgotności zaleca się stosowanie płyt o zmniejszonym stopniu wchłaniania wody. Czym się one charakteryzują i jak odróżnić je od innych płyt?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płyt gipsowo-kartonowych o różnych zastosowaniach. Obecnie najpopularniejszym sposobem ich oznaczania jest podział na typy A, H, F i FH. Typ A to płyty standardowe, dawniej oznaczone symbolem GKB, typ H to płyty impregnowane, a płyty F i FH to odpowiednio płyty ognioochronne i impregnowane ognioochronne.

Płyty gipsowo-kartonowe

Oznaczenia numeryczne równie ważne jak literowe

Do zabudowy pomieszczeń narażonych na podwyższone działanie wody lub pary wodnej zaleca się stosowanie płyt o zmniejszonym stopniu absorpcji – czyli tych, w których oznaczeniu znajdziemy literkę H. Ich rdzeń impregnowany jest środkiem hydrofobowym, który opóźnia i ogranicza wchłanianie wilgoci. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności najlepiej wybrać więc płyty impregnowane (H) lub impregnowane ognioodporne (FH), które dodatkowo zabezpieczają przegrody przed działaniem ognia. Te drugie rekomendowane są przede wszystkim do kuchni, ale także łazienek zlokalizowanych na poddaszach, czyli kondygnacji szczególnie narażonej na rozprzestrzenianie się ognia. Wybierając płyty do wykończenia pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, warto przyjrzeć się również oznaczeniom numerycznym.

– Na rynku dostępne są trzy typy płyt gipsowo-kartonowych o zmniejszonym stopniu wchłaniania wody – oznaczone cyframi od 1 do 3.  Płyty H1 i FH1 cechują się najlepszym, bo najmniejszym poziomem absorpcji wilgoci, a H3 i FH3 najgorszym, czyli największym poziomem wchłaniania wody – tłumaczy Tomasz Tarka, Instruktor w firmie Rigips.

Rigips

Całkowite i powierzchniowe wchłanianie wody

Jak zaznacza Tomasz Tarka z firmy Rigips, w zależności od oznaczenia numerycznego płyty gipsowo-kartonowe przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności charakteryzują się różnymi parametrami całkowitego i powierzchniowego wchłaniania wody. Cyfra „1” przy literach „H” lub „FH” oznacza całkowite wchłanianie wody na poziomie ≤ 5% i powierzchniowe wchłanianie wody w ilości maksymalnie 180g/m2. Dla płyt oznaczonych cyframi 2 i 3 wartości te będą wynosić odpowiednio: ≤ 10% i maksymalnie 220g/m2 oraz ≤ 25% i maksymalnie 220g/m2 oraz ≤ 25%.

– Warto zwrócić uwagę, że poziom całkowitego wchłaniania wody w płytach H1 i FH1jest pięciokrotnie mniejszy niż w płytach H3 i FH3. W praktyce oznacza to, że jeśli zanurzymy w wodzie próbkę płyty H3 i FH3, to zwiększy ona swoją masę o 25 proc. Jeśli woda będzie natomiast działała na nią powierzchniowo, to każdy metr kwadratowy płyty przyjmie 300 gramów płynu. W dłuższej perspektywie może to skutkować przyspieszonym rozwojem pleśni i grzybów, a także zmianą właściwości fizyko-chemicznych płyty, w tym przede wszystkim jej wytrzymałości – dodaje Tomasz Tarka.

Impregnowane płyty gipsowo-kartonowe

Sama płyta nie ochroni przed wilgocią

Impregnowane płyty gipsowo-kartonowe oznaczone symbolami H i FH przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie przekracza 85% w czasie do 12 godzin na dobę. Aby jednak skutecznie spełniały one swoją rolę, należy całą ich powierzchnię pokryć materiałem odpornym na działanie wody i wilgoci, czyli zastosować hydroizolację oraz odpowiedni klej do glazury. Wymagane jest także zastosowanie efektywnej wentylacji. Płyty gipsowo-kartonowe o klasie H2 i H1 możemy znaleźć w ofercie RIGIPS. Są to produkty takie jak RIGIPS PRO Hydro typ H2, RIGIPS PRO Fire+ Hydro typ DFH2, RIGIPS PRO AKU Hydro typ H2, RIGIPS PRO Aku Fire+ HYDRO typ DFH2, a także RIGIPS PRO Duraline typ DFIREH1 oraz Habito H Hydro typ DFRIH1.

Tekst: Katarzyna Wojak

Fot. Wills Integrated