Domy prefabrykowane i modułowe – zalety i wady

Domy wykonywane z prefabrykatów i specjalnych modułów to polecane rozwiązanie przede wszystkim dla osób zainteresowanych szybką budową wygodnego domu. Czym charakteryzują się owe konstrukcje? Jakie są ich zalety, a także wady?

Obiekty modułowe i prefabrykowane to rodzaj konstrukcji, w których większość elementów powstała w zakładzie wytwórczym. Wspomniane elementy to gotowe, często duże części budynku, np. fragmenty stropów, ściany, a nawet przestrzenne moduły, które stanowią ćwiartkę, jedną trzecią, połowę, a niekiedy nawet całość domu.

Zalety domów z prefabrykatów i modułowych

Domy z prefabrykatów https://www.erdolhaus.pl/ wyróżniają się wieloma zaletami. Przede wszystkim cechują się bardzo krótkim czasem powstawania. W przeciwieństwie do domów murowanych, których czas budowy wynosi przynajmniej kilka-kilkanaście tygodni, a najczęściej kilka miesięcy, domy z modułów mogą zostać postawione w zaledwie kilka dni. Co więcej, budynki takie można stawiać bez względu na porę roku czy temperaturę, w tym również w zimie. To pozwala na znaczące zaoszczędzenie cennego czasu. Pod tym względem konstrukcje te są szczególnie polecane osobom zainteresowanym szybką budową, tym bardziej że możliwe jest zamówienie domu wykończonego, gotowego do zamieszkania.

Domy z prefabrykatów są budowane na podstawie gotowych projektów, których wykonawca ma zazwyczaj przynajmniej kilka. Ponadto możliwe jest też postawienie obiektu w oparciu o projekt własny klienta. Jeśli chodzi natomiast o domy modułowe https://www.erdolhaus.pl/konfigurator-domu, to trudno w tym przypadku mówić o projekcie z prawdziwego zdarzenia. Zazwyczaj projekty ograniczają się po prostu do konkretnej konfiguracji dwóch lub więcej modułów. Niezależnie jednak od rodzaju konstrukcji, klient ma możliwość wygodnego dopasowania obiektu do swoich potrzeb.

Domy modułowe i prefabrykowane wyróżniają się również innymi zaletami. Przede wszystkim poszczególne elementy i moduły poddawane są surowej kontroli technicznej. Sam obiekt jest objęty gwarancją. Firmy specjalizujące się w stawianiu tego rodzaju obiektów mają zazwyczaj wysokie umiejętności i doświadczenie w tym zakresie. Stawianie takich obiektów nie wymaga zatrudnienia inspektora nadzoru. Posesja po procesie budowy nie wymaga gruntownego sprzątania.

Wady domów prefabrykowanych i modułowych

Jak każdy rodzaj konstrukcji, domu modułowe i prefabrykowane również wykazują cechy, które można uznać za wady. Przede wszystkim budowa tego rodzaju obiektów wymaga wygodnego dostępu do posesji, aby samochody ciężarowe, a często też dźwig, mogły łatwo dostarczyć wszystkie niezbędne materiały.

Koszt postawienia takiego domu jest wyższy niż w przypadku budowy domku murowanego metodą gospodarczą. Proces budowy wymaga też zaufania w stosunku do firmy, ponieważ w praktyce bardzo trudno jest skontrolować poprawność prac, zwłaszcza tych prowadzonych jeszcze pod dachem zakładu. Dlatego ważne jest, aby zdecydować się na współpracę z rzetelnym, solidnym i doświadczonym wykonawcą.

Artykuł sponsorowany