Wymiana pokrycia dachowego krok po kroku

Wymiana pokrycia dachowego

W myśl przepisów wymiana pokrycia dachowego zaliczana jest do robót budowlanych, a więc podlega pewnym regulacjom. Jest to także proces, który wymaga szczegółowego zaplanowania i odpowiednich materiałów i narzędzi. Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób wymienić pokrycie dachowe krok po kroku, jak się do tego przygotować, jak wybrać najlepsze produkty – materiał i akcesoria.

Przepisy, które musisz znać

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wymiana pokryć dachowych jest robotą budowlaną, a więc zamiar jej dokonania należy zgłosić do odpowiedniego wydziału architektoniczno – budowlanego. Na specjalnym formularzu należy wskazać rodzaj i zakres prac, rodzaj zastosowanych materiałów oraz sposób, w jaki zamierzasz przeprowadzić zaplanowane roboty remontowe. Ważną informacją, którą należy także zamieścić w formularzu, jest termin rozpoczęcia prac. Jest to o tyle istotne, że prace, które podlegają zgłoszeniu, należy rozpocząć w terminie dwóch lat od złożenia zgłoszenia – po tym czasie zgłoszenie wygasa i traci ważność.

Kiedy potrzebujesz pozwolenia na budowę?


Pozwolenia na budowę będziesz potrzebował także wtedy, gdy planujesz dokonać zmiany w kształcie dachu, podnieść go lub obniżyć, a nawet zaadaptować nieużywane dotąd poddasze dla celów mieszkalnych. Jeśli natomiast okaże się, że wymiany wymaga nie tylko samo pokrycie, ale także więźba dachowa, musisz uzyskać pozwolenie na budowę. W tym przypadku musisz wykonać projekt planowanych zmian.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich terminów

Natomiast w przypadku zgłoszenia budowy – z rozpoczęciem prac musisz czekać na pozwolenie.  Zgłoszenie o rozpoczęciu prac budowlanych przy wymianie samego pokrycia dachowego należy złożyć na nie mniej niż 30 dni przed ich planowanym rozpoczęciem.

Kiedy należy wymienić pokrycie dachowe?

Pokrycia dachowe, podobnie jak wszystkie elementy budynku, czasami wymagają wymiany na nowe. Sytuacjami, które powinny nas skłonić do podjęcia tego kroku, są przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne spowodowane upływem czasu (stara dachówka bitumiczna lub ceramiczna) lub zdarzeniami losowymi. Kiedy więc pokrycie nie spełnia swojej roli w sposób spełniający nasze wymagania i oczekiwania, należy je wymienić.

Blacha dla szczególnie wymagających

Kolejna sprawa to gont drewniany. Jeśli gonty na Twoim dachu liczą sobie już wiele dziesięcioleci lub została zaniedbana ich konserwacja, także warto je wymienić. Blachodachówka będzie tu doskonałym wyjściem, jest bowiem lekka i może odciążyć budynek, a poza tym stosunkowo trwała i niedroga. Dla tych z Was, którzy przywiązali się jednak do gontu i jego niezwykłego designu, dobrą wiadomością będzie fakt dostępności na rynku blachy gontopodobnej.

okrycia dachowe na budynkach o skomplikowanej konstrukcji warto wykonac z blachy modulowej

Ocena stanu więźby dachowej

Elementy konstrukcyjne natomiast wymienić należy, gdy po zdjęciu pokrycia dachowego zauważymy poważne defekty w jego elementach. Wymienić tu należy poważnie zagrzybione lub spróchniałe fragmenty drewna, a w niektórych przypadkach także obecność korników.
Ocenę stanu więźby dachowej warto pozostawić fachowcom. Obecnie jest duży dostęp do zaawansowanych technologii, dzięki którym możemy efektywnie odgrzybić drewno, a nawet uzupełnić uszkodzenia spowodowane bytowaniem korników.

Jak się przygotować?

Kiedy wiesz już jakie roboty będą konieczne, musisz się do nich odpowiednio przygotować. Musisz podjąć wiele decyzji – jakie materiały kupić i jakiej ich ilości będziesz potrzebował, jakich narzędzi nie może zabraknąć na placu budowy i jak rozplanować kolejne etapy prac.

Jakich materiałów potrzebujesz?

To, jakie materiały będą Ci potrzebne, będzie zależało od tego, jaki jest zakres zaplanowanych przez Ciebie prac. Jeśli wymiany wymagają tylko pokrycia dachowe, musisz zakupić blachodachówkę w arkuszach lub w postaci modułów, specjalne wkręty do mocowania blachy, a także rynny i uchwyty do nich. Jeśli natomiast postanowiłeś wymienić także elementy konstrukcji dachu, będziesz potrzebował także drewnianych łat i kontrłat, folii paroprzepuszczalnej oraz, jeśli to konieczne, materiałów dociepleniowych.

Przygotuj odpowiednie narzędzia

Choć może się to wydawać nieco zabawne i przesadzone, warto przygotować sobie także listę potrzebnych narzędzi. Nic tak nie dezorganizuje pracy jak poszukiwania każdego narzędzia z osobna. Zanim więc przystąpisz do pracy, przygotuj sobie wysoką drabinę (możesz także wynająć rusztowanie), wkrętarkę, wiertarkę i artykuły do nich, nożyk tapicerski, miarkę, młotek, Konieczne będą także grube rękawice, gdyż krawędzie blachy mogą być ostre.

Jakość materiałów

Jakość, trwałość i żywotność Twojego nowego dachu będą zależały od dwóch czynników. Jednym z nich jest sposób wykonania, o którym opowiemy w kolejnych rozdziałach tego artykułu. Drugim natomiast jest to, jakiej jakości materiały budowlane wybierzesz. A na nich nie wolno oszczędzać, jeśli pragniesz, aby Twój dach spełniał swoje zadania poprawnie przez długie lata. Wybieraj więc zawsze najlepsze materiały.

Gdzie kupić materiały?

Z pewnością na remoncie dachu nie należy oszczędzać. Wprawdzie jest to spora inwestycja, ale przecież dach wymieniasz raz na kilkadziesiąt lat. Zawsze więc korzystaj z ofert producentów znanych, doświadczonych i cieszących się zaufaniem klientów, oraz oferuje trwałe pokrycia dachowe z gwarancją. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że Twój nowy dach będzie opierał się wpływowi czasu i warunków atmosferycznych przez długie dziesięciolecia. Zasada ta dotyczy nie tylko samej blachy, ale także rynien i innych akcesoriów.

Przystępujemy do działania

Zanim rozpoczniesz prace, zabezpiecz teren budowy. Do Twoich obowiązków należy zapewnienie bezpieczeństwa osobom i zwierzętom domowym, które mogą przebywać na terenie posesji.
Warto także osłonić okna i drzwi wejściowe – spadające narzędzia czy elementy dachu mogą je trwale uszkodzić. Przydomowe rośliny owiń agrowłókniną lub plastikową siatką ogrodową o drobnych oczkach. Na kostce brukowej ułóż płyty wiórowe.

Krok pierwszy – zdejmujemy stare elementy

Po pierwsze, usuń wybrane elementy starego dachu – blachę, dachówki, gonty czy papy. Zapewne najprościej będzie usunąć dachówki – wystarczy zdejmować je kolejno, zaczynając od najwyższego rzędu. Kiedy pokrycie zostanie usunięte w całości, możesz rozpocząć właściwą pracę.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim na pogodę. Kiedy zdejmiesz zewnętrzną warstwę blachy czy dachówki, konstrukcja dachu zostaje odsłonięta i jest szczególnie narażona na wpływ warunków atmosferycznych. Jeśli na tym etapie prac zaskoczy Cię deszcz lub grad, możesz mieć poważne kłopoty. Prace wykonuj więc zawsze w okresie bezdeszczowym, a na wszelki wypadek miej pod ręką duże arkusze grubej folii.

Krok drugi – Szkielet dachu i ocieplenie

Kiedy dach jest odsłonięty, oceń stan więźby dachowej oraz ocieplenia. To najlepszy czas, aby dokonać w nich zmian. W pierwszej kolejności usuń łaty i kontrłaty, które wymagają wymiany. Uzupełnij lub wymień warstwę ocieplenia, a następnie ułóż na nim folię paroprzepuszczalną, dzięki której para wodna będzie mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Ma to ogromne znaczenie – wilgotne materiały zaczną pleśnieć, a w pomieszczeniach poddasza będzie panowała wilgoć i chłód. Solidnie przymocuj folię do konstrukcji za pomocą specjalnych zszywek. Na tym etapie należy także przymocować do konstrukcji haki do rynien.

Rodzaj poszycia

Dalszy etap będzie zależał od rodzaju poszycia dachu. Generalnie konstrukcje dachowe mogą występować w dwóch wersjach – konstrukcja z pionowych kontrłat i poprzecznych łat oraz poszycie sztywne, zwykle izolowane papą. Jeśli zdecydowałeś się na pokrycia dachowe z blachodachówki, w zupełności wystarczy poszycie z łat i kontrłat. Natomiast jeśli na Twoim domu zainstalowano poszycie sztywne, może ono zostać wymienione – konstrukcja wykorzystująca lekkie drewniane profile jest trwała i doskonale sprawdza się w praktyce. I choć wymiana taka podniesie koszt robót, to warto się na nią zdecydować.

Dokonaj planowanych zmian konstrukcyjnych

Na tym etapie prac możesz dokonać zmian w konstrukcji dachu, jeśli zaplanowałeś dodatkowe okna dachowe, jaskółki czy lukarny. Należy uformować odpowiedni kształt z profili drewnianych, a następnie wyłożyć je warstwą folii i izolacji. Jednak praca ta tylko z pozoru jest łatwa. W praktyce lepiej zostawić ją fachowcom.

Krok trzeci – Układamy blachodachówkę

Kiedy konstrukcja dachu jest gotowa, a wszelkie zmiany w niej – dokonane, przystępujemy do układania blachodachówki. Może ona występować w formie arkuszy lub modułów.

Blacha w arkuszach a blacha modułowa

Blacha w arkuszach doskonale sprawdzi się w przypadku dachu o dużej powierzchni i niewielkiej ilości elementów takich jak okna dachowe czy lukarny. Do klienta dostarczana jest w formie przyciętych kawałków. Zastosowanie tego rodzaju blachodachówki wymaga podania dokładnych wymiarów dachu.

Blacha modułowa dobrze sprawdza się jeśli chodzi o dachy o mniejszej powierzchni lub większej ilości różnorodnych elementów konstrukcyjnych. Dostarczana jest w formie niewielkich kawałków. W tym przypadku dokonywanie dokładnych pomiarów dachu nie jest konieczne – wystarczy podać tylko jego ogólną powierzchnię, a dekarz samodzielnie przytnie kawałki blachy.

Krok czwarty – Układamy blachę

Aby prawidłowo zamontować blachodachówkę na konstrukcji dachu, potrzebny będzie prawdopodobnie doświadczony dekarz. Możemy oczywiście zrobić to samodzielnie, warto jednak pamiętać, że każdy błąd może nas słono kosztować.

Układanie blachy modułowej

Rozpoczynamy je od zainstalowania pasów nadrynnowych, o których górne krawędzie zaczepimy tak zwane listwy startowe i dokładnie montuje wkrętami do deski okapowej. Teraz można przystąpić do montażu kolejnych modułów blachodachówki. Należy zaczepić pierwszy z nich o listwę startową i docisnąć, po czym przymocować arkusz do łaty. Tak samo należy postępować z każdym kolejnym modułem.

blachodachowka jest obecnie najchetniej stosowanym rodzajem pokrycia dachowego

Montaż blachy w arkuszach

Tutaj sprawa jest o tyle skomplikowana, że arkusze są przycięte na wymiar – należy więc zawsze znaleźć ten właściwy. Kiedy jednak tego dokonasz, układanie będzie już proste. Można robić to od prawej do lewej strony lub odwrotnie – nie ma to większego znaczenia. Natomiast zawsze należy pamiętać o tym, by przytwierdzać je do łat wkrętami i układać je na zakładkę – dzięki temu będą nie tylko pięknie się prezentowały, ale także nie będą przesuwały się względem siebie.

Krok piąty – Instalujemy elementy dodatkowe

Należą do nich rynny, ławki kominiarskie, ławy przeciwśniegowe oraz kominki wentylacyjne. Odpowiednio przycięte rynny wieszamy na uprzednio zainstalowanych hakach. Natomiast ławy kominiarskie i przeciwśniegowe montujemy na połaci dachowej.

Zmiana pokrycia dachowego jest poważną inwestycją, warto więc odpowiednio się do niej przygotować. Pośpiech i oszczędność będą złymi doradcami – zawsze stawiaj na wysoką jakość, a będziesz cieszył się pięknym i funkcjonalnym dachem przez długie lata.