Garderoba jak buduar

Chyba każda rasowa kobieta pamięta, że Mr. Big ponownie zdobył serce Carrie Bradshaw podczas spotkania w garderobie. Która z pań nie marzy o tak luksusowo urządzonym pomieszczeniu, gdzie będziemy przechowywać wszystkie swoje piękne ubrania, buty (chociaż nie od Manolo Blahnika), apaszki, szaliki i paski? Raczej nie mamy szansy na mieszkanie przy Piątej Alei w Nowym Jorku, ale piękną garderobę możemy sobie urządzić.

Miejsce na garderobę

Garderoba powinna znaleźć się blisko łazienki lub sypialni. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu, to taką wygodną przestrzeń już wtedy powinno się uwzględnić. Im większa, tym lepiej, bowiem współczesna garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań, ale może stać się strefą wypoczynku. Garderobę możemy również urządzić w mieszkaniu, jeśli tylko pozwalają na to warunki lokalowe.

Planowanie, planowanie, planowanie

Garderoba jest takim pomieszczeniem, które wymaga starannego zaplanowania i zaaranżowania. Można kupić gotowe systemy do zabudowy albo zdecydować się na zabudowę garderoby na wymiar. Z jakich materiałów skorzystamy, zależy tylko od zasobności portfela. Planując półki należy pamiętać, by ich wysokość różnicować. Na bluzki, żakiety, marynarki należy przeznaczyć półki o wysokości około 110 cm. Planując półki na sukienki, płaszcze, długie kurtki należy zarezerwować około 150 centymetrów. Tego typu rzeczy wieszamy na specjalnych wieszakach umieszczonych na drążkach. T-shirty, swetry, bawełniane bluzki powinny być układane na półkach poziomych – podobnie jak torebki. Warto też zagospodarować przestrzeń na górze – mogą tam być składowane rzeczy sezonowe lub rzadziej noszone. Niezbędnym elementem garderoby są szuflady, w których przechowywana jest bielizna i drobne akcesoria: paski, szaliki, apaszki, rękawiczki. Odpowiednie podzielenie przestrzeni umożliwia porządek, który jest niezbędnym elementem prawdziwej garderoby. W końcu chodzi o to, by odzież była przechowywana w miejscu i w sposób, który zapewni długotrwałe użytkowanie.

Jak przechowywać buty?

W garderobie możemy przechowywać buty. Te codzienne najczęściej zostawiamy w szafkach w przedpokoju, na pozostałe jest miejsce w garderobie. W sklepach budowlanych można kupić gotowe wieszaki na buty, które pomogą nam przechować nie tylko ulubione szpilki i buty sportowe, ale i kozaki z długą cholewką. Są też dostępne dedykowane butom specjalne szyny, stojaki i organizery. Posiadaczki dużej garderoby często zamawiają specjalne półki na buty. Można też przechowywać buty w przezroczystych pudełkach, by był do nich łatwy dostęp. W przypadku butów drogich i cennych, należy pomyśleć o specjalnych prawidłach, do kupienia w wyspecjalizowanych salonach obuwniczych.

Organizery

Porządek w garderobie pomagają utrzymać organizery. Bielizna powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach. Eleganckie biustonosze, zestawy bielizny należy przechowywać w szufladach ze specjalnymi przegródkami. Podobnie jest z szalikami, paskami, rękawiczkami, a w przypadku mężczyzn z krawatami. Jeśli kochamy kapelusze, to należy je schować do specjalnych usztywnionych pudełek. Oddzielne szuflady powinny być na biżuterię i okulary.

Jakie meble?

Do niewielkiej garderoby raczej nie wstawimy dodatkowych mebli. Jeśli jednak dysponujemy garderobą na miarę gwiazdy filmowej, możemy się pokusić o wstawienie niewielkich mebli. Może to być fotel albo tapicerowana ława, niewielki stolik, a nawet toaletka. Do tego można dodać stylową lampę i już garderoba przekształca się w elegancki buduar.

Dbałość o detale

Jeśli panie chcą mieć garderobę z prawdziwego zdarzenia, muszą pamiętać, że nie jest to miejsce do przechowywania stosów ubrań, deski do prasowania i składu niepotrzebnych przedmiotów. Garderoba powinna być staranie przygotowana, przemyślana, wyposażona w odpowiednie meble i dodatki. Tylko wtedy spełni swoje zadania. Co prawda nie mamy takiej ilości ubrań jak Carrie Bradshaw, ale to nie znaczy, że nie możemy się w swojej garderobie poczuć jak dama z Nowego Jorku.

Artykuł redakcyjny