Dach płaski

płaski dach

Płaskie dachy obecnie nie występują zbyt często – stosowane są raczej w budynkach użyteczności publicznej, w domach wielorodzinnych, ale dzięki trendom ostatnich lat, znajdują także uznanie w nowoczesnych bryłach.

Dach płaski jest jednocześnie stropem, więc można się spotkać z określeniem stropodach, które oznacza to samo. Podczas projektowania domu warto rozważyć jego budowę, gdyż ma on wiele zalet.

Dlaczego warto wybrać dach płaski ? Na co zwrócić uwagę ?

 Przede wszystkim, możemy wymienić takie zalety, jak :

  • możliwość ulokowania ogródka na dachu
  • większa przestrzeń pomieszczeń znajdujących się na najwyższym piętrze, niż przypadku skośnego dachu
  • nowoczesny wygląd
  • lepsza termoizolacyjność domu, gdyż jest zminimalizowane ryzyko powstania mostków termicznych
  • większa odporność dachu na wiatr
  • z reguły niższe koszty wykonania

Niestety spora ilość zalet jest nieco przesłonięta wadami, o których nie można zapomnieć przy wyborze dachu. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę na to, że dach płaski czasem przy obfitych opadach śniegu trzeba odśnieżać. Obecnie dzięki nowoczesnym materiałom i dokładnym wykonaniu nie trzeba tego robić po każdym opadzie. Bywają także problemy z zastojem wody, choć przy dokładnym i odpowiednim skonstruowaniu dachu nie powinno się to zdarzyć.

Z czego wykonać dach płaski ?

Na rynku mamy całą gamę materiałów do wykonywania tego typu dachów. Przede wszystkim musi on mieć kilka warstw, na które składają się warstwa spadkowa (z betonu lekkiego, drewna), której spadek powinien wynosić minimum 2°. Kolejne niezbędne elementy to paroizolacja (najczęściej w postaci folii paroizolacyjnej,zapobiega dostawaniu się pary wodnej) i termoizolacja (z wykorzystaniem wełny mineralnej, styropianu, płyt piankowych), a na koniec pokrycie, które bezwzględnie musi być odporne na przeciekanie wody. Najczęściej do tego typu dachów stosuje się papę bitumiczną, dachówki ceramiczne i cementowe, czy blachodachówki.

Dwa rodzaje dachów płaskich

  •  wentylowany– jest najbardziej popularny, gdyż ma dość ,,spory’’ spadek, oczywiście jak na miano płaskiego dachu. Jego konstrukcja polega na tym, że na stropie wykonuje się element nośny pokrycia, najczęściej z drewna. Pomiędzy samym stropem a pokryciem jest zatem pusta przestrzeń, której się niczym nie wypełnia, a ewentualnie zebrana para wodna, bądź po prostu wilgoć jest wentylowana przez niewielkie otwory w zewnętrznych ścianach. Aby jednak na naszym dachu żaden ptak, lub kuna nie zrobiły sobie gniazda, trzeba zabezpieczyć te otwory siatką.
  • niewentylowany– wykonywany w dachach płaskich o naprawdę małym nachyleniu. Tutaj wszystkie warstwy, z których składa się dach, przylegają do siebie i nie ma nigdzie wolnych przestrzeni. To rozwiązanie jest o tyle ryzykowne, że ewentualna wilgoć, która się dostanie pomiędzy warstwy, nie będzie mogła być odprowadzona i może doprowadzić do niszczenia konstrukcji.

Dach płaski a okna

Wydawać by się mogło, że posiadając ten rodzaj dachu, w pomieszczeniach bezpośrednio pod nim będzie dość ciemno, bo utarło się, że okna w nich są naprawdę małe –najczęściej w postaci świetlików. Na szczęście producenci okien obecnie zapewniają dość szeroki wybór takich okien, które doskonale oświetlą pokój, a także można je otworzyć – za pomocą drążka, bądź elektronicznie za pomocą pilota. Ostatnie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że okno dzięki czujnikowi zamyka się samo podczas deszczu. W dachu płaskim, okno musi być odpowiednio zamontowane, żeby maksymalnie obniżyć ilość uciekającego ciepłego powietrza. Do tego wykonuje się wokół niego boczne ścianki, które wypełnione są materiałami termoizolacyjnymi i używa się specjalnych materiałów do szczelnego połączenia wszystkich elementów.